| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Deregulacja w Sejmie

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

W drugim czytaniu posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Zaproponowane zmiany to pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Zgodnie z projektem całościową lub częściową deregulacją byłoby objętych 50 zawodów. Otwarciu mają podlegać m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, syndyka, urzędnika sądowego i prokuratury, detektywa, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Deregulacja ma objąć też profesje: trenera klasy drugiej, pierwszej i mistrzowskiej, instruktora sportu, przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Uwolnione miałyby być również zawody: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 listopada 2012 r. Następnie projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, która 7 marca 2013 r. przyjęła go z poprawkami, dotyczącymi m.in. zniesienia asesury notarialnej i wprowadzenia instytucji zastępcy notarialnego. Komisja wydłużyła ponadto aplikację notarialną z 2,5 do 3,5 lat oraz zwiększyła - z 50 do 70 - liczbę projektów aktów notarialnych, które aplikant musi sporządzić w czasie aplikacji.

Zaproponowano także usprawnienie nadzoru nad komornikami dzięki możliwości przeprowadzenia kontroli w każdym czasie, w razie potrzeby. Komisja wprowadziła również procedurę skreślenia aplikantów komorniczych z listy oraz odwoływania asesorów komorniczych i komorników z zajmowanych stanowisk. W sprawozdaniu komisji zamieszczono także wnioski mniejszości. Sprawozdawcą komisji był poseł Adam Szejnfeld. W związku ze zgłoszeniem podczas drugiego czytania 82 poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu został on ponownie skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Deregulacja obejmie zawody prawnicze

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »