REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych podpisana przez Prezydenta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych podpisana przez Prezydenta
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończono prace legislacyjne nad ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy – 3138). W dniu 1 września 2023 roku ustawa została podpisana przez Prezydenta oraz obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

rozwiń >

Ustawa wejście w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia z wyjątkami. 

REKLAMA

Cel ustawy

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, celem ustawy jest uregulowanie:

  • warunków i zasad wykonywania 17 zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, 
  • kwestii dotyczących ustawicznego rozwoju zawodowego, 
  • rejestru, 
  • odpowiedzialności zawodowej.

Zakres podmiotowy ustawy 

Ustawa nie dotyczy zawodów medycznych, które już podlegają regulacji takich jak: lekarz, lekarz dentysta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położana, ratownik medyczny farmaceuta oraz fizjoterapeuta.

Omawiane przepisy dotyczą następujących, łącznie 17 zawodów medycznych: 

  • asystentka stomatologiczna; 
  • dietetyk;
  • elektroradiolog;
  • higienistka stomatologiczna;
  • logopeda;
  • opiekun medyczny;
  • optometrysta;
  • ortoptystka;
  • podiatra;
  • profilaktyk;
  • protetyk słuchu;
  • technik dentystyczny;
  • technik farmaceutyczny;
  • technik masażysta;
  • technik ortopeda;
  • technik sterylizacji medycznej;
  • terapeuta zajęciowy.

REKLAMA

Nowymi zawodami, które dotychczas nie występowały w regulacjach prawnych są profilaktyk oraz podiatra. Zawód profilaktyka będą mogły wykonywać osoby posiadające co najmniej wykształcenie wyższe na poziomie studiów I stopnia w zakresie zdrowia publicznego. Polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast kształcenie w zawodzie podiatry zakończy się po 3 latach od dnia wejścia w życie ustawy i dopiero wówczas na rynku pracy pojawią się pierwsze osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawody. Czynności zawodowe podiatry związane są z procesem leczenia schorzeń w obrębie stóp i prowadzeniu profilaktyki tych schorzeń. 

W odniesieniu do każdego z zawodów medycznych określono ustawowo, na czym polega jego wykonywanie np. w przypadku asystentki stomatologicznej wykonywanie zawodu polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie asystowania lekarzowi dentyście i utrzymania gabinetu w gotowości do pracy, natomiast w przypadku opiekuna medycznego – na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie medyczno-pielęgnacyjnym i opiekuńczym. 

Wymagania do wykonywania poszczególnych zawodów

Ustawowo określono warunki, jakie łącznie muszą być spełnione, żeby dana osoba była uprawniona do wykonywania zawodu medycznego. Są to:

  • pełna zdolność do czynności prawnych, 
  • brak prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, 
  • korzystanie z pełni praw publicznych, 
  • znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, 
  • wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do konkretnego wykonywania zawodu medycznego, 
  • wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego

REKLAMA

Minister właściwy do spraw zdrowia prowadzi Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Rejestr będzie prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia. 

Uzyskanie wpisu do rejestrze jest niezbędne do wykonywania zawodu medycznego. Wpisowi podlegać będą, poza danymi osobowymi, m.in. następujące dane: nazwa zawodu medycznego, którego wniosek dotyczy, nazwa i adres ukończonej szkoły lub uczelni, poziom wykształcenia, tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów. 

Wniosek do rejestru będzie zawierał klauzulę o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Ustawiczny rozwój zawodowy 

Osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. 

Przewidziano następujące formy realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego – kształcenie podyplomowe (szkolenie specjalizacyjne oraz kurs kwalifikacyjny) oraz doskonalenie zawodowe (kurs doskonalący oraz samokształcenie). 

Osobie wykonującej zawód medyczny podnoszącej kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego przysługuje, na jej wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym okresem edukacyjnym. Osobie wykonującej zawód medyczny za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego przysługują punkty edukacyjne. Liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego oraz liczbę punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego określi minister właściwy do spraw zdrowia w formie rozporządzenia. 

Odpowiedzialność zawodowa osób wykonujących zawód medyczny

Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego, zwane przewinieniem zawodowym.

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej obejmuje:

  • czynności sprawdzające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
  • postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
  • postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Karami za przewinienie zawodowe są:

  • upomnienie,
  • nagana,
  • kara pieniężna w wysokości od jednokrotnego do trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
  • zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego na okres do 5 lat – orzekana w miesiącach i latach,
  • pozbawienie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego (z włączeniami np. w zakresie przepisów o postępowaniu przygotowawczym i środkach przymusu) oraz Kodeksu karnego. 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA