REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych podpisana przez Prezydenta

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych podpisana przez Prezydenta
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończono prace legislacyjne nad ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy – 3138). W dniu 1 września 2023 roku ustawa została podpisana przez Prezydenta oraz obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
rozwiń >

Ustawa wejście w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia z wyjątkami. 

REKLAMA

Cel ustawy

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, celem ustawy jest uregulowanie:

 • warunków i zasad wykonywania 17 zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, 
 • kwestii dotyczących ustawicznego rozwoju zawodowego, 
 • rejestru, 
 • odpowiedzialności zawodowej.

Zakres podmiotowy ustawy 

Ustawa nie dotyczy zawodów medycznych, które już podlegają regulacji takich jak: lekarz, lekarz dentysta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położana, ratownik medyczny farmaceuta oraz fizjoterapeuta.

Omawiane przepisy dotyczą następujących, łącznie 17 zawodów medycznych: 

 • asystentka stomatologiczna; 
 • dietetyk;
 • elektroradiolog;
 • higienistka stomatologiczna;
 • logopeda;
 • opiekun medyczny;
 • optometrysta;
 • ortoptystka;
 • podiatra;
 • profilaktyk;
 • protetyk słuchu;
 • technik dentystyczny;
 • technik farmaceutyczny;
 • technik masażysta;
 • technik ortopeda;
 • technik sterylizacji medycznej;
 • terapeuta zajęciowy.

REKLAMA

Nowymi zawodami, które dotychczas nie występowały w regulacjach prawnych są profilaktyk oraz podiatra. Zawód profilaktyka będą mogły wykonywać osoby posiadające co najmniej wykształcenie wyższe na poziomie studiów I stopnia w zakresie zdrowia publicznego. Polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast kształcenie w zawodzie podiatry zakończy się po 3 latach od dnia wejścia w życie ustawy i dopiero wówczas na rynku pracy pojawią się pierwsze osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawody. Czynności zawodowe podiatry związane są z procesem leczenia schorzeń w obrębie stóp i prowadzeniu profilaktyki tych schorzeń. 

W odniesieniu do każdego z zawodów medycznych określono ustawowo, na czym polega jego wykonywanie np. w przypadku asystentki stomatologicznej wykonywanie zawodu polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie asystowania lekarzowi dentyście i utrzymania gabinetu w gotowości do pracy, natomiast w przypadku opiekuna medycznego – na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie medyczno-pielęgnacyjnym i opiekuńczym. 

Wymagania do wykonywania poszczególnych zawodów

Ustawowo określono warunki, jakie łącznie muszą być spełnione, żeby dana osoba była uprawniona do wykonywania zawodu medycznego. Są to:

 • pełna zdolność do czynności prawnych, 
 • brak prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, 
 • korzystanie z pełni praw publicznych, 
 • znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, 
 • wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do konkretnego wykonywania zawodu medycznego, 
 • wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego

REKLAMA

Minister właściwy do spraw zdrowia prowadzi Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Rejestr będzie prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia. 

Uzyskanie wpisu do rejestrze jest niezbędne do wykonywania zawodu medycznego. Wpisowi podlegać będą, poza danymi osobowymi, m.in. następujące dane: nazwa zawodu medycznego, którego wniosek dotyczy, nazwa i adres ukończonej szkoły lub uczelni, poziom wykształcenia, tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów. 

Wniosek do rejestru będzie zawierał klauzulę o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Ustawiczny rozwój zawodowy 

Osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. 

Przewidziano następujące formy realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego – kształcenie podyplomowe (szkolenie specjalizacyjne oraz kurs kwalifikacyjny) oraz doskonalenie zawodowe (kurs doskonalący oraz samokształcenie). 

Osobie wykonującej zawód medyczny podnoszącej kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego przysługuje, na jej wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym okresem edukacyjnym. Osobie wykonującej zawód medyczny za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego przysługują punkty edukacyjne. Liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego oraz liczbę punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego określi minister właściwy do spraw zdrowia w formie rozporządzenia. 

Odpowiedzialność zawodowa osób wykonujących zawód medyczny

Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego, zwane przewinieniem zawodowym.

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej obejmuje:

 • czynności sprawdzające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
 • postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego,
 • postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Karami za przewinienie zawodowe są:

 • upomnienie,
 • nagana,
 • kara pieniężna w wysokości od jednokrotnego do trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
 • zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego na okres do 5 lat – orzekana w miesiącach i latach,
 • pozbawienie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego (z włączeniami np. w zakresie przepisów o postępowaniu przygotowawczym i środkach przymusu) oraz Kodeksu karnego. 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA