REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od kota - wiesz co to jest? Najczęściej wynosi od 20,00 do 300,00 zł. Sprawdź, czy nie masz zaległości i nie rosną ci odsetki.

kot zwierzę domowe PCC podatek umowa sprzedaży
Podatek od kota - wiesz co to jest? Nie każdy musi go zapłacić. Najczęściej wynosi od 20,00 do 300,00 zł. Sprawdź, czy nie masz zaległości.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najpowszechniej znanym podatkiem związanym z posiadaniem zwierząt jest podatek od psów. Wprowadzić go mogą rady gmin, które w ostatnich latach stosunkowo rzadko korzystają z tej możliwości. Jednak istnieje też podatek nazywany potocznie podatkiem od kota, który może obciążyć każdą osobę nabywającą zwierzę.

Czy sprzedaż zwierząt podlega opodatkowaniu PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest podatkiem, któremu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych). Wiele kontrowersji wzbudza to, czy na podstawie tego przepisu należy objąć opodatkowaniem sprzedaż zwierząt. Z art. 1 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt jasno bowiem wynika, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Powstałe na tym tle wątpliwości okazały się na tyle istotne, że musiał rozstrzygnąć je sąd. W tej sprawie wypowiedziały się zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok WSA w Warszawie z 5 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 615/09; wyrok NSA z 31 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 77/10). Zgodnie stwierdziły, że skoro nie ma przepisów szczególnych wyłączających lub modyfikujących przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do sprzedaży zwierząt, to przepisy dotyczące rzeczy należy stosować do nich wprost na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, w którym wprost stwierdzono, że w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie, do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. To zaś oznacza, że w sytuacji, gdy dochodzi do zakupu zwierzęcia, to taka umowa podlega opodatkowaniu. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku zakupu zwierząt rasowych, których ceny bywają naprawdę wysokie.

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić, kupując zwierzę?

Zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż rzeczy, jeśli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000,00 zł (art. 9 pkt 6 ustawy o PCC). Oznacza to, że zakup zwierzęcia za kwotę niższą niż 1000,00 zł nie będzie podlegał opodatkowaniu. W przypadku gdy ją przekroczy, podatek należy zapłacić. Będzie on równy 2% wartości rynkowej zwierzęcia. Jego najniższa wysokość będzie więc wynosiła 20 zł (2% z 1000,00 zł). Biorąc pod uwagę ceny rasowych kotów, od których wzięła się potoczna nazwa podatku, które osiągają poziom nawet 15.000 zł (np. w przypadku kotów bengalskich), obciążenie podatkiem może osiągnąć poziom istotny dla domowego budżetu. Należy także pamiętać o tym, że choć potoczna nazwa podatku odnosi się do kotów, to podatek ma zastosowanie w przypadku sprzedaży każdego zwierzęcia. Będzie więc dotyczył także zakupu psa, którego wartość przekroczy 1000,00 zł i będzie to obciążenie odrębne od podatku od psa, o którym mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna cena psa popularnej rasy mieści się w granicach od 5000,00 do 7000,00 zł, podatek może wynosić w tych przypadkach od 100,00 do 140,00 zł. Znacznie wyższy poziom osiągnie natomiast w przypadku koni, których ceny (w przypadku koni szlachetnej półkrwi) zaczynają się od 8000,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedłużone dzieciństwo, czy stracona szansa? Sprawdź, kiedy można odroczyć obowiązek szkolny i jak się za to zabrać.

Dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole podstawowej z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy ono 7 lat. Jednak jeśli istnieją ku temu powody, rodzice mogą złożyć wniosek o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

MSWiA: 6000 zł brutto dla początkującego strażaka od 1 maja 2024 r. Ze wszystkimi dodatkami. W tym nowy dodatek 544 zł dla nowoprzyjętych i stażystów [projekt rozporządzenia]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie od 1 maja 2024 r. nowego dodatku wprowadzającego do służby (dla nowoprzyjętych strażaków) w kwocie 544 zł dla strażaków. Jak informuje MSWiA, wprowadzenie tego dodatku spowoduje, że łączna kwota uposażenia zasadniczego dla nowoprzyjętych strażaków oraz strażaków pełniących służbę na stanowisku służbowym stażysta (wraz z dodatkami o charakterze stałym) wynosić będzie ok. 6.000 zł. 

Bon energetyczny - dochód brutto czy netto?

Bon energetyczny to nowe świadczenie, które będzie przyznawane przy spełnieniu wymogu dochodowego. Ustawodawca przewidział dwa progi dochodowe 2500 zł i 1700 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przepisy wyraźnie wskazują jak należy rozumieć wysokość dochodu, odsyłając w tym zakresie do definicji dochodu zawartej w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Finanse w rodzinach patchworkowych. Jak zabezpieczyć majątek? Co warto wiedzieć?

Czym jest rodzina patchworkowa? Jakie wyzwania niesie zabezpieczenie majątku w takim modelu rodziny? Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo? 

REKLAMA

69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

REKLAMA

Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

REKLAMA