REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią już nigdy papierosa. Czy uda się wyeliminować palenie w kolejnych pokoleniach?

papierosy zakaz palenia nikotyna Wielka Brytania Nowa Zelandia
Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią już nigdy papierosa. Czy uda się wyeliminować palenie w kolejnych pokoleniach?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny 

Przez wiele lat Wielka Brytania była jednym z głównych kierunków emigracji Polaków. Jednak od czasu, gdy w 2016 r. Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, liczba zamieszkujących tam rodaków ciągle maleje. Szacuje się, że obecnie jest to ok. 700 tysięcy osób. Jak na tę liczbę wpłyną planowane w Wielkiej Brytanii zmiany prawa? Brytyjska Izba Gmin poparła projekt ustawy wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 r. Celem jest stworzenie pierwszego pokolenia całkowicie wolnego od nikotyny. To zaś może oznaczać, że tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. i zamieszkujących w Wielkiej Brytanii nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa.

REKLAMA

Zaostrzenie przepisów antynikotynowych na świecie

Planowany zakaz miałby dotyczyć Anglii, ale już nie Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Niemniej, wprowadzenie tych regulacji sprawiłoby, że Wielka Brytania miałaby jedne z najostrzejszych przepisów antynikotynowych na świecie. Jak twierdzi premier, Rishi Sunak, podniesienie wieku, od którego można palić do 18. roku życia, sprawiło, że odsetek osób palących w tej grupie wiekowej spadł o 30 proc. Analogicznie, gdy USA podniosły ten wiek do 21 lat, odsetek palących w tej grupie wiekowej spadł o 39 proc. 
Projekt ustawy otrzymał poparcie w pierwszym głosowaniu w Brytyjskiej Izbie Gmin. Teraz zostanie skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych. Jak się przewiduje, biorąc pod uwagę wynik pierwszego głosowania, w którym projekt został przyjęty dużą większością głosów, niemal na pewno wejdzie on w życie. Możliwe, że jeszcze w drugiej połowie 2024 roku.

W Nowej Zelandii ten plan się nie powiódł

Co ciekawe, podobne regulacje próbowała już wprowadzić Nowa Zelandia, która od lat przoduje w walce z paleniem tytoniu, a co więcej, ma w tym zakresie poparcie swoich obywateli. W 1990 r. wprowadzono tam zakaz palenia w zamkniętych miejscach pracy, następnie w 2004 r. zakaz palenia w barach i restauracjach, a w 2010 r. podniesiono podatek od wyrobów tytoniowych aż o 165 proc. Wszystkie te działania dawały widoczne efekty i jak wynikało ze statystyk, liczba osób palących w Nowej Zelandii ciągle spadała. Jednak zamiar całkowitego uwolnienia obywateli od tytoniu poprzez wprowadzenie zakazu jego sprzedaży osobom urodzonym w roku 2009 i później (także po uzyskaniu przez nie pełnoletniości), nie powiódł się, a regulacje  zostały wycofane przez obecny rząd. Jako główne argumenty podaje się w tym wypadku obawę przed rozwinięciem się szarej strefy, a także spadek dochodów państwa z akcyzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA