REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
zielony ład produkcja żywności rolnictwo Unia Europejska
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski poinformował PAP, że Rada rozpoczyna prace nad propozycją korektą Zielonego Ładu, która zostanie przedstawiona nowej Komisji Europejskiej.
Szef Rady powiedział, że we wtorek Rada rozpocznie prace nad propozycjami zmian w Zielonym Ładzie. Zaznaczył, że jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, który uważa, że Polska do przeprowadzania reform m. in. w unijnej polityce rolnej powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. Ardanowski ocenił też, że przeforsowaniu zmian może sprzyjać nowa KE, która powstanie po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja

Wyraził nadzieję, że korektę Zielonego Ładu poprą nie tylko polskie i unijne organizacje rolnicze, ale także instytucje, których bulwersują forsowane przez Brukselę kwestie dotyczące budownictwa, wytwarzania energii czy transportu. "Teraz rolnicy nieco wygasili protesty w związku z pracami na polach, ale zapowiadają, że wznowią je 10 maja br." - powiedział Ardanowski. Dodał, że tego dnia przewidziany jest m.in. kolejna akcja w Warszawie, przy czym - jak wskazał - zmieniona nieco zostanie jej forma, tak by "była ona mniej dotkliwe społecznie".
Poinformował również, że Rada czeka na sugestie zmian w Zielonym Ładzie nie tylko od ekspertów i organizacji rolniczych, którzy uczestniczą w posiedzeniach Rady, ale też od przedstawicieli oddolnych protestów rolników z całej Polski. Jego zdaniem, "ostatnie protesty uaktywniły młode pokolenie gospodarzy dobrze wykształconych, świetnie poruszających się w mediach społecznościowych, którzy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ruchu rolniczym". "Dlatego zależy nam na ich aktywności przy pracach nad propozycjami zamian w Zielonym Ładzie" - dodał.

Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego

Pytany, co w jego opinii należałoby zmienić, powiedział, że na pewno powinna być bardziej zbilansowania kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. "Nie może być tak, że Bruksela ograniczy produkcję rolną w państwach członkowskich argumentując to ochroną klimatu, a będzie importować żywność, z państw gdzie nie obowiązują normy środowiskowe i stosuje się niedozwolone substancje aktywne" - stwierdził Ardanowski.
Zapytany o harmonogram prac Rady, wskazał, że zbieranie propozycji korekt Zielonego Ładu uruchomione zostaną w tym tygodniu, natomiast w kwietniu i maju br. przewidziane są m.in konferencje i posiedzenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Następnie propozycje zostaną przekazane rządowi, który przedłoży je KE" - powiedział.

Skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to forum konsultacyjno–doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zielony Ład w rolnictwie obejmuje m.in. ograniczenia w stosowaniu pestycydów, nawozów, środków przeciwdrobnoustrojowych, a także stymulowanie rozwoju rolnictwa ekologicznego, ochronę i odbudowę ekosystemów oraz zwiększanie bioróżnorodności zasobów przyrodniczych. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA