REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczelnie pozyskają więcej środków finansowych. Na horyzoncie remonty akademików i pomoc studentom

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
uczelnia wyższa student środki finansowe akademik
Uczelnie pozyskają więcej środków finansowych. Na horyzoncie remonty akademików i pomoc studentom
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnie będą miały szansę na pozyskanie większej ilości środków finansowych. Otrzymają z resortu nauki pismo ze wskazaniem, z jakich mogą skorzystać. Inwestycje w laboratoria, sprzęt i infrastrukturę są na poziomie europejskim, ale brakuje inwestycji takich, które mogą pomóc studentom.

Uczelnie otrzymają pismo ze wskazaniem, z jakich środków finansowych mogą skorzystać

Jak poinformował minister nauki Dariusz Wieczorek, polskie uczelnie otrzymają pismo ze wskazaniem, z jakich środków finansowych mogą skorzystać. W jego ocenie uczelnie powinny m.in. zwrócić uwagę na wsparcie studentów, np. poprzez remonty akademików. 
Podczas odchodów jubileuszu 25-lecia powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował, że w najbliższych dniach polskie uczelnie otrzymają z jego resortu pismo, wskazujące, z jakich źródeł, na jakie dziedziny i jakie obszary działania, będą mogły aplikować o środki.
"Możemy być dumni z nauki i naukowców, uczelni - nie mamy się czego pod tym względem wstydzić. Jeśli chodzi o inwestycje w laboratoria, sprzęt, infrastrukturę to jesteśmy na poziomie europejskim. Ale brakuje nam inwestycji takich, by studentom pomagać. Chodzi mi o budowę i remonty akademików, warto, by w strategiach uczelni o tym myśleć i ten obszar rozwijać" - powiedział Wieczorek.

REKLAMA

Współpraca z przemysłem to szansa dla uczelni

Minister nauki zachęcał naukowców, by ściślej współpracowali z przemysłem. "Taka współpraca to jest szansa dla uczelni. Rolą rządu jest, by stwarzać możliwości, a rolą uczelni, by te możliwości wykorzystywać. Polski rząd w swojej polityce ma naukę i badania, i rozwój jako jeden z priorytetów" - zapewnił. 
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie powstał w 1999 roku z połączenia trzech uczelni: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Na początku działalności miał 12 wydziałów i 32 kierunki kształcenia.
Obecnie uczelnia ma 15 wydziałów i 74 kierunki kształcenia. Na uczelni pracuje 1,7 tys. naukowców. Rektor uczelni prof. Jerzy Przyborowski poinformował, że w latach 1999-2023 olsztyńską uczelnię ukończyło 157,5 tys. osób. 
Rektor zapowiedział, że uczelnia ma w planach m.in. budowę nowego szpitala klinicznego i renowację kilku zabytkowych budynków. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca i dorabianie na rencie 2024. Ile można zarobić, żeby ZUS nie zmniejszył lub zawiesił wypłaty renty?

ZUS informuje, że renciści, którzy mają orzeczoną niezdolność do pracy, mimo ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia mogą podejmować pracę zarobkową. Muszą tylko uważać na graniczne kwoty przychodu. Jakie są te limity w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 r.?

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

REKLAMA

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

REKLAMA

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA