| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych to jedno z głównych zadań stojących przed UE wskazane w rezolucji przyjętej 17 lipca 2014 roku. Jako lepsze metody walki z bezrobociem wśród ludzi młodych zaproponowano wspólne minimalne standardy zatrudniania stażystów oraz przyzwoite płace. W UE ponad 5 mln młodych ludzi pozostaje bez pracy.

Zrównoważony wzrost gospodarczy nie jest możliwy bez zmniejszenia nierówności, stwierdzono w tekście, który został przyjęty 502 głosami za, przy 112 glosach przeciw i 22 wstrzymujących się od głosu. Rezolucja ostrzega, że bezrobocie wśród młodych osiągnęło niespotykane dotąd rozmiary, średnio jest to 23% w Europie, przy wzroście do 50%, w niektórych krajach. w sumie 5,3 miliony Europejczyków poniżej 25 roku życia pozostaje bez pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Gwarancje dla ludzi młodych

Komisja Europejska powinna starannie monitorować implementację "gwarancji dla ludzi młodych", wprowadzonych w ubiegłym roku, zawierających minimalne standardy jakości staży, poziom wynagrodzenia oraz dostęp do usług ułatwiających zatrudnienie. Fundusze europejskie przeznaczone na Inicjatywę na Rzecz Zatrudnienia Ludzi Młodych, wynoszące obecnie 6 miliardów euro, również powinny zostać zwiększone, uznano w tekście. Dodatkowe środki na poziomie państw członkowskich mogłyby skoncentrować się na zniechęcaniu młodych ludzi do przerywania edukacji, promowaniu szkoleń i staży oraz przygotowaniu wszechstronnych strategii tym, którzy nie uczą się, nie uczestniczą w szkoleniach i nie pracują. Państwa członkowskie powinny korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz programu ERASMUS+, w celu fundowania projektów wspomagających przedsiębiorczość i walczących z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym, podkreślili posłowie.

Praca tymczasowa - na czym polega?

Dopasowywanie edukacji do potrzeb rynku pracy

W rezolucji podkreślono, jak ważne jest, aby młodzi ludzie zdobyli horyzontalne umiejętności, takie jak znajomość technologii informacyjnych, umiejętność przywództwa, krytyczne myślenie i znajomość języków, między innymi poprzez studiowanie zagranicą. Państwa członkowskie, biorąc pod uwagę prawdopodobne kierunki rozwoju gospodarczego, powinny stawiać na naukę, technologię, inżynierię i matematykę, w swoich programach edukacyjnych, ponieważ właśnie takich umiejętności będzie najpewniej oczekiwał rynek pracy.

Bezrobocie a jakość ofert pracy

Wreszcie posłowie wezwali państwa członkowskie do zapewnienia, że młodzi ludzie będą mieli dostęp do porządnych ofert pracy, które zapewnią im bezpieczeństwo i stabilność życiową oraz spełnią podstawowe standardy. W celu zachęcenia do tworzenia nowych miejsc pracy, rządy narodowe powinny usunąć przeszkody administracyjne dla osób samozatrudnionych, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, wprowadzić korzystną politykę podatkową oraz bardziej sprzyjający klimat dla inwestycji prywatnych.

Polecamy serwis: Prawo pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »