REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych/ fot. Fotolia
Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych/ fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych to jedno z głównych zadań stojących przed UE wskazane w rezolucji przyjętej 17 lipca 2014 roku. Jako lepsze metody walki z bezrobociem wśród ludzi młodych zaproponowano wspólne minimalne standardy zatrudniania stażystów oraz przyzwoite płace. W UE ponad 5 mln młodych ludzi pozostaje bez pracy.

Zrównoważony wzrost gospodarczy nie jest możliwy bez zmniejszenia nierówności, stwierdzono w tekście, który został przyjęty 502 głosami za, przy 112 glosach przeciw i 22 wstrzymujących się od głosu. Rezolucja ostrzega, że bezrobocie wśród młodych osiągnęło niespotykane dotąd rozmiary, średnio jest to 23% w Europie, przy wzroście do 50%, w niektórych krajach. w sumie 5,3 miliony Europejczyków poniżej 25 roku życia pozostaje bez pracy.

REKLAMA

Zadaj pytanie na FORUM

Gwarancje dla ludzi młodych

Komisja Europejska powinna starannie monitorować implementację "gwarancji dla ludzi młodych", wprowadzonych w ubiegłym roku, zawierających minimalne standardy jakości staży, poziom wynagrodzenia oraz dostęp do usług ułatwiających zatrudnienie. Fundusze europejskie przeznaczone na Inicjatywę na Rzecz Zatrudnienia Ludzi Młodych, wynoszące obecnie 6 miliardów euro, również powinny zostać zwiększone, uznano w tekście. Dodatkowe środki na poziomie państw członkowskich mogłyby skoncentrować się na zniechęcaniu młodych ludzi do przerywania edukacji, promowaniu szkoleń i staży oraz przygotowaniu wszechstronnych strategii tym, którzy nie uczą się, nie uczestniczą w szkoleniach i nie pracują. Państwa członkowskie powinny korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz programu ERASMUS+, w celu fundowania projektów wspomagających przedsiębiorczość i walczących z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym, podkreślili posłowie.

Praca tymczasowa - na czym polega?

Dopasowywanie edukacji do potrzeb rynku pracy

W rezolucji podkreślono, jak ważne jest, aby młodzi ludzie zdobyli horyzontalne umiejętności, takie jak znajomość technologii informacyjnych, umiejętność przywództwa, krytyczne myślenie i znajomość języków, między innymi poprzez studiowanie zagranicą. Państwa członkowskie, biorąc pod uwagę prawdopodobne kierunki rozwoju gospodarczego, powinny stawiać na naukę, technologię, inżynierię i matematykę, w swoich programach edukacyjnych, ponieważ właśnie takich umiejętności będzie najpewniej oczekiwał rynek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezrobocie a jakość ofert pracy

Wreszcie posłowie wezwali państwa członkowskie do zapewnienia, że młodzi ludzie będą mieli dostęp do porządnych ofert pracy, które zapewnią im bezpieczeństwo i stabilność życiową oraz spełnią podstawowe standardy. W celu zachęcenia do tworzenia nowych miejsc pracy, rządy narodowe powinny usunąć przeszkody administracyjne dla osób samozatrudnionych, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, wprowadzić korzystną politykę podatkową oraz bardziej sprzyjający klimat dla inwestycji prywatnych.

Polecamy serwis: Prawo pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. Jakie ulgi i zwolnienia podatkowe 2025 r.

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym?

WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

REKLAMA

MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Możesz sprawdzić, czy wypłacona kwota 14 emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną sumę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

REKLAMA