REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2014/2015

Aleksandra Pajewska
Zasiłek dla bezrobotnych 2014/ 2015./ Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych 2014/ 2015./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem socjalnym, które podlega corocznej waloryzacji, następującej w połowie roku, tj. 1 czerwca. Zwaloryzowana wysokość świadczenia wynika z obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jaka będzie wysokość zasiłku dla bezrobotnych w drugiej połowie 2014 roku i w pierwszej połowie 2015 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem socjalnym, uregulowanym na mocy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.). Przysługuje tylko tym bezrobotnym, którzy spełniają ustawowo wskazane kryteria. Warunkiem otrzymywania świadczenia jest posiadanie urzędowego statusu bezrobotnego, pozostawanie bez zatrudnienia odpowiadającego kwalifikacjom, wpłacanie w ciągu 365 dni w ostatnich 18 miesiącach pełnych składek na Fundusz Pracy (lub świadczenie pracy w tych terminach w innych krajach Unii Europejskiej).

REKLAMA

Nowość: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Waloryzacja świadczenia dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem, które podlega corocznej waloryzacji. Następuje ona z dniem 1 czerwca danego roku. Punktem odniesienia jest wskaźnik cen towarów oraz usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Wysokość zasiłku zmieni się więc od 1 czerwca 2014 roku. Nastąpi to na mocy obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 maja 2014 roku w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 367).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych 2014/ 2015

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych, przyznanego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) po dniu 31 grudnia 2009 r., wynosi w drugiej połowie 2014 roku:

 • 831,10 zł – w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku,
 • 652,60 zł – w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku;

2) do dnia 31 grudnia 2009 r., wynosi 666,60 zł.

Wskazane w obwieszczeniu kwoty są kwotami bazowymi. Ulegają one zmianom zależnym od dotychczasowego stażu pracy osoby bezrobotnej. Zatem jeśli staż pracy:

 • wynosi do 5 lat, to przysługuje świadczenie w wysokości 80% kwoty podstawowej (od 1 czerwca 2014 roku - 664,88 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy przysługiwania prawa do zasiłku, 522,08 zł w okresie kolejnych miesięcy);
 • obejmuje od 5 do 20 lat, to zasiłek jest równy kwocie bazowej (100%).
 • przekracza 20 lat, bezrobotnemu przysługuje 120% zasiłku (tj. 997,32 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku, 783,12 zł w okresie kolejnych miesięcy).

Zobacz również: Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Okres trwania zasiłku

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wynosi 6 miesięcy. Wyjątkiem są osoby po 50 roku życia. Seniorzy, którzy mają przepracowane, co najmniej 20 lat mogą korzystać z omawianego świadczenia przez okres 1 roku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.).

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 maja 2014 roku w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 367).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

  Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  REKLAMA