reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Zmiana zasad sprzedaży alkoholu: piwo na stadionach i w pociągach

Aktualizacja: 09.06.2011

Od dnia 1 lipca 2011 roku zmienią się zasady sprzedawania alkoholu. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców łagodzi surowość dotychczasowego brzmienia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. »

Psycholog sprawdzi lojalność funkcjonariusza policji

Aktualizacja: 07.06.2011

W celu weryfikacji lojalności policjanta, przełożony ma możliwość wysłania go na specjalne badanie. Podstawą do takiej decyzji są wątpliwości co do lojalności i uczciwości policjanta. »

Leśnicy nie odpowiadają za szkody w środowisku- czas to zmienić

Aktualizacja: 27.05.2011

Fundacja ClientEarth Poland apeluje do Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego o niezwłoczną zmianę ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Ustawa w obecnej wersji bezpodstawnie wyłącza z odpowiedzialności działalność prowadzoną przez leśników, co jest niezgodne z prawem unijnym. »

Miejsce zamieszkania-czym jest?

Aktualizacja: 18.05.2011

W wielu formularzach urzędowych konieczne jest wskazywanie miejsca zamieszkania, które wielokrotnie jest mylone z miejscem zameldowania. Definicja miejsca zamieszkania została określona w kodeksie cywilnym – w art. 25. »

Szybciej zarejestrujesz samochód

Aktualizacja: 23.05.2011

Opracowany projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców zakłada szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, czy dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli. »

Nowe dowody osobiste od 2013 roku

Aktualizacja: 20.05.2011

Nowe elektroniczne dowody osobiste miały zacząć obowiązywać już od lipca 2011 roku, jednak w związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym na dostawę blankietów dowodów osobistych, oraz nowelizację ustawy o dowodach osobistych będzie się można nimi posługiwać dopiero od stycznia 2013 roku. »

Kasy fiskalne 2011

Aktualizacja: 23.05.2011

W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów. »

Zgoda na przetaczanie krwi musi być wyraźna

Aktualizacja: 13.05.2011

Każdy obywatel ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, w tym do wyboru metody leczenia. Zabieg przetoczenia krwi jest interwencją o podwyższonym ryzyku i lekarz musi uzyskać od pacjenta pisemną zgodę, niezależną od uzyskania zgody na inne rodzaje interwencji medycznej, np. na zabieg operacyjny. »

Tydzień darmowych porad prawnych

Aktualizacja: 27.06.2011

Od dnia 9 do 13 maja 2011 w ramach akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych "Niebieski Parasol" można się dowiedzieć czy pracodawca respektuje twoje prawa, czym się różni separacja od rozwodu, albo kto powinien dziedziczyć w pierwszej kolejności? »

Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata

Aktualizacja: 10.05.2011

Sąd jest zobowiązany zawiadomić o aresztowaniu lub skazaniu kandydata do wojska. Rozporządzenia dopuszczają, iż informacja taka może zostać przekazana pocztą lub przez Internet. Obowiązek ten doprecyzowuje rozporządzenie z 29 grudnia 2010 r. »

Wszystko o dopłatach bezpośrednich

Aktualizacja: 02.05.2011

Już tylko 2 tygodnie zostały na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych za 2011 rok. »

Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową

Aktualizacja: 02.05.2011

Osoba, która nie składa zeznania podatkowego w terminie naraża się na konieczność zapłaty kary. Jednak kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość uniknięcia kary. Koniecznością jest zawiadomienie urzędu skarbowego zwane czynnym żalem. »

Łatwiejsza rejestracja pojazdów

Aktualizacja: 22.04.2011

Zapowiadają się duże zmiany w kwestii rejestracji pojazdów. Zgodnie z projektem ustawy, numer rejestracyjny ma zostać przypisany do auta i pozostać ten sam, przez cały okres użytkowania. Rejestracje już nie będą musiały być powiązane z miejscem zameldowania właściciela rejestrowanego pojazdu. »

Nie będzie potrzebny kask na rower - senat odrzucił poprawkę

Aktualizacja: 06.04.2011

Jednak nie będzie wymogu jazdy w kasku na rowerze przez dzieci do 15 roku życia. Poprawkę odrzucił Senat, w trakcie prac nad nowelizacją, potocznie zwaną „rowerową”. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić poruszanie się po drogach rowerzystom. »

Nowe przepisy dotyczące quadów

Aktualizacja: 21.03.2011

Od 11 lutego 2012 roku zaczną obowiązywać regulacje ustawy o kierujących pojazdami, która zmienia przepisy ruchu drogowego, w szczególności zasady dotyczące poruszania się quadami. Ustawa wprowadza definicję, która spowoduje konieczność rejestracji Quadów jako czterokołowców lub czterokołowców lekkich. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama