REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem stojącym na straży wolności i praw obywatelskich, który ma badać, czy nie doszło do naruszenia prawa oraz zasad współżycia społecznego.

Kto może zwrócić się po pomoc?

REKLAMA

 W art. 9 ustawy mowa jest o tym kiedy Rzecznik podejmuje swoją działalność. Skargę złożyć może każdy obywatel, cudzoziemiec znajdujący się pod władzą Rzeczpospolitej Polskiej, osoba prawna i jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, o ile może być podmiotem praw i obowiązków oraz organizacje obywateli i organy samorządu. Rzecznik w sprawach dotyczących dzieci działa w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, na którego wniosek może rozpocząć działanie. 

Co we wniosku?


W art. 10 ustawy w bardzo lakoniczny sposób mówi o tym w jaki sposób powinien wyglądać wniosek. Nie ma jakiejś szczególnej formy, nie wymaga się również jakichkolwiek opłat. Przede wszystkim musi on zawierać dokładne oznaczenie wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, adres, na który należy przesyłać korespondencję. Istotne jest opisanie czego sprawa dotyczy oraz w jaki sposób łamie bądź narusza prawa i wolności obywatelskie. Jeżeli skarżący posiada dokumenty związane z problemem, wskazane jest również przesłanie ich odpisów bądź kopii. Wypełniony i czytelnie podpisany wniosek należy wysłać na adres Rzecznika, zachowując kopię i dowód nadania na poczcie. Możliwe jest również wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej RPO. 

Działalność rzecznika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik zapoznaje się z każdym wnioskiem i wówczas podejmuje decyzję o jego dalszym losie. Może on podjąć sprawę i zająć się osobiście dalszym jej monitorowaniem, albo jedynie wskazać środki działania, które przysługują wnioskodawcy. W grę wchodzi również przekazanie sprawy właściwym organom bądź instytucjom, zdarzają się także sytuacje, w których Rzecznik nie podejmuje żadnych działań. O swojej decyzji powiadamia skarżącego i osobę, której sprawa dotyczy. 

Zakres skargi

Trudno jest właściwie określić dokładne ramy spraw, którymi RPO zajmuje się w ramach swojej służby. Należy mieć na uwadze, iż są to te sytuacje, które bezpośrednio odnoszą się do wolności i praw człowieka i obywatela. Każdy, kto uważa, iż jego prawa zostały w jakiś sposób naruszone, czuje się pokrzywdzony, może skierować swoją skargę do rzecznika. Trzeba jednak rozważyć, czy sprawa ta jest na tyle istotna, by miała szansę na pozytywne jej rozpatrzenie spośród wielu innych.

Podstawą prawną działania RPO jest Konstytucja oraz ustawa z dnia 15 lipca 1987 roku (Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 oraz z 2007 r. Nr 25, poz. 162).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA