REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

ETPCz jest międzynarodową instytucją, która rozpoznaje skargi dotyczące naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Osobą uprawnioną do wniesienia skargi do Trybunału jest osoba fizyczna, której naruszenie praw dotyczy bezpośrednio i osobiście. ETPCz rozstrzygać może jedynie w kwestiach dotyczących przepisów zawartych w Konwencji, nie ma uprawnień do unieważnienia orzeczeń organów państwowych, nie może też w żaden sposób interweniować w sprawie przed państwowymi instytucjami.

REKLAMA

Czego dotyczy skarga?

Skarga złożona do Trybunału nie może być skierowana przeciwko innej osobie fizycznej, czy prywatnym organizacjom. Może ona dotyczyć jedynie działania bądź zaniechania władz publicznych.

Jej rozpatrzenie nastąpi, jeżeli skarżący wyczerpał wszystkie środki prawne dostępne w jego państwie, a od ostatecznej decyzji nie minęło 6 miesięcy. Termin ten zostaje przerwany przez skierowanie do Trybunału pierwszego listu, który nawet w ogólny sposób nakreśli stan faktyczny.

Pismo kierowane do ETPCz powinno być w języku angielskim lub francuskim. Jednakże, jeśli sprawia to skarżącemu trudność, może napisać skargę w języku ojczystym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Początkowo odpowiedzi otrzymywać można w swoim języku, ale w dalszym etapie rozpatrywania skargi będą one udzielane w językach urzędowych Trybunału.

Nie jest możliwe telefoniczne złożenie skargi. Można przesłać ją drogą pocztową na adres:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F–67075 STRASBOURG CEDEX.

Kancelaria Trybunału odpowiadając na pierwszy list skarżącego poinformuje o założeniu akt sprawy oraz poprosi o ewentualne uzupełnienie przesłanych dokumentów. Następnie należy odesłać wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od pierwszego listu otrzymanego z Kancelarii.

Brak odpowiedzi będzie równoznaczny z utratą zainteresowania dalszego prowadzenia sprawy, czego skutkiem będzie zniszczenie akt sprawy.

Skarga powinna zawierać opis stanu faktycznego wraz ze wskazaniem zarzutów, sprecyzowanie, które przepisy Konwencji zostały w opinii skarżącego naruszone, opis wykorzystanych do tej pory środków prawnych, a także listę poszczególnych decyzji, które w sprawie zostały wydane wraz z określeniem daty i organu, który decyzję wydał. Należy również przesłać kopie tych dokumentów pamiętając o tym, iż nie będą one zwrócone.

Formularz skargi powinien zostać podpisany przez skarżącego bądź jego pełnomocnika.

Możliwe jest zachowanie anonimowości, o ile Trybunał stwierdzi, iż są ku temu ważne powody. Wszystkie dokumenty są dostępne dla osób trzecich. Jednakże Prezes może postanowić inaczej w ściśle określonych okolicznościach.

REKLAMA

W momencie składania skargi nie jest wymagane reprezentowanie skarżącego przez pełnomocnika, ale w dalszym etapie, kiedy wymiana dokumentów toczyć się będzie w języku angielskim czy francuskim, potrzebna jest reprezentacja adwokata (z pewnymi wyjątkami).

Wszystkie materiały przesyłane z Kancelarii Trybunału powinny być wówczas przekładane skarżącemu przez jego prawnika. Pełnomocnictwo powinno zostać dołączone do formularza skargi.

Zero opłat sądowych!

W dalszym etapie rozpatrywania skargi, gdy Trybunał zwraca się do rządu o zajęcie stanowiska, skarżący może ubiegać się o udzielenie bezpłatnej pomocy prawnej w sytuacji, gdy nie ma wystarczających środków własnych. Sprawa rozpatrywana jest bez pobierania opłat sądowych.

Źródło: Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA