REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kobiety dominują wśród zdających na aplikacje prawnicze

Kobiety to 62,5 proc. osób, które zdały egzaminy wstępne na aplikacje w 2022 r. Zeszły rok był jednym z kolejnych utrzymujących tendencję wyraźnej przewagi kobiet wśród zdających egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. 

Rodzina na swoim również dla singli

Nowe przepisy znowelizowanej ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkania weszły w życie w dniu 31 sierpnia 2011 roku. Ustawa ułatwi nabywanie mieszkań przez osoby pozostające w związkach, jak również przez osoby niepozostające w związkach, czyli przez singli.

Bezpłatne porady emerytalno-rentowe w poznańskim ZUS-ie

W dniu 21 i 22 września 2011 roku podczas Międzynarodowych Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. niemieckich emerytur.

Fałszywy fan-page na portalach społecznościowych

Dynamiczny rozwój portali społecznościowych spowodował, że przedsiębiorcy odkryli możliwość bezpłatnego dotarcia doszerokiego kręgu odbiorców i skierowaliswoje działania marketingowe na właśnie takie portale. Na tzw. „fan-page’ach” firmy zamieszczają aktualności, kampanie promocyjne i inne informacje o różnorakim charakterze. Skutkiem ubocznymtakich możliwości jest problem zakładania fan-page’ówprzez osoby nieuprawnione. Stworzenie fałszywego fan-page może być kwalifikowane jako kilka rodzajów naruszeń prawa, w zależności od tego co umieszczono na takiej stronie.

REKLAMA

Uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Przepisy tzw. megaustawy telekomunikacyjnej – czyli ustawy z dnia 7 maja 2010r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnychmają przede wszystkim na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających zapewnienie powszechnego dostępu do telekomunikacji, ze szczególnym naciskiem na szerokopasmowy dostęp do internetu.

Jaką formę księgowości najlepiej wybrać ?

Na polskim rynku aktualnie działa ponad 1,8 miliona przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem. W 2008 roku znowelizowano ustawę o rachunkowości, która zezwoliła podmiotom o przychodach dochodzących do 1,2 mln zł na korzystanie z uproszczonej księgowości. Przedsiębiorcy mają także do dyspozycji księgowość pełną.

Dofinansowanie kursu na prawo jazdy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że do dnia 22 sierpnia 2011 roku można będzie składać wnioski z prośbą o dofinansowanie na przykład kursu prawa jazdy kategorii B.

Winiety w opinii NIK-u

Program winiet zakończył się wielomilionowymi stratami Skarbu Państwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przez lata nie była w stanie wyegzekwować pieniędzy od zalegających z opłatami przewoźników. Większości zadłużenia nie uda się odzyskać, bo sprawy uległy przedawnieniu.

REKLAMA

Informowanie o naruszeniu danych osobowych-konsultacje KE

Komisja Europejska zamierza zebrać opinie operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetu, państw członkowskich, krajowych organów odpowiedzialnych za ochronę danych osobowych, oraz organizacji konsumenckich na temat ewentualnej konieczności wprowadzenia dodatkowych praktycznych zasad dotyczących informowania w jednolity sposób w całej UE o przypadkach naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Zatrudnianie niepełnosprawnych w opinii NIK-u

Coraz więcej osób niepełnosprawnych poszukuje pracy. Wspierające ich aktywizację programy, na które w ciągu ostatnich trzech lat wydano 300 mln. zł, nie przynoszą jednak wystarczających efektów. W skontrolowanych urzędach pracy rejestrowało się coraz więcej niepełnosprawnych osób, ale po odbyciu stażu coraz rzadziej uzyskiwały one zatrudnienie.

Wsparcie dla projektów innowacyjnych

Wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki przez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy to podstawowy cel przyjętego przez rząd „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”.

Egzekwowanie prawa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze łatwiejsze

W dniu 6 lipca 2011 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą ułatwienia w transgranicznym egzekwowaniu prawa dotyczącego bezpieczeństwa drogowego.

Łatwiej zostać małym producentem wina

Sprzyjające warunki zakładania i prowadzenia działalności oraz mniejsze podatki dla drobnych producentów wina - to niektóre nowe ułatwienia wprowadzone przez Rząd.

Jak zachować się w parku?

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku? Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.

Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

W dniu 16 czerwca 2011 roku Senat zgodził się na wykreślenie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych mówiącego o działaniu na szkodę spółek. Budził on wiele kontrowersji, ponieważ był nieprecyzyjny i pozwalał organom ścigania na zbyt daleko idącą uznaniowość.

Ułatwienia dla firm

Przyjęte przez Radę Ministrów założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, zawierają kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

Zmiana zasad sprzedaży alkoholu: piwo na stadionach i w pociągach


Od dnia 1 lipca 2011 roku zmienią się zasady sprzedawania alkoholu. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców łagodzi surowość dotychczasowego brzmienia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Psycholog sprawdzi lojalność funkcjonariusza policji

W celu weryfikacji lojalności policjanta, przełożony ma możliwość wysłania go na specjalne badanie. Podstawą do takiej decyzji są wątpliwości co do lojalności i uczciwości policjanta.

Leśnicy nie odpowiadają za szkody w środowisku- czas to zmienić

Fundacja ClientEarth Poland apeluje do Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego o niezwłoczną zmianę ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Ustawa w obecnej wersji bezpodstawnie wyłącza z odpowiedzialności działalność prowadzoną przez leśników, co jest niezgodne z prawem unijnym.

Miejsce zamieszkania-czym jest?

W wielu formularzach urzędowych konieczne jest wskazywanie miejsca zamieszkania, które wielokrotnie jest mylone z miejscem zameldowania. Definicja miejsca zamieszkania została określona w kodeksie cywilnym – w art. 25.

Szybciej zarejestrujesz samochód

Opracowany projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców zakłada szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, czy dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku

Nowe elektroniczne dowody osobiste miały zacząć obowiązywać już od lipca 2011 roku, jednak w związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym na dostawę blankietów dowodów osobistych, oraz nowelizację ustawy o dowodach osobistych będzie się można nimi posługiwać dopiero od stycznia 2013 roku.

Kasy fiskalne 2011

W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów.

Zgoda na przetaczanie krwi musi być wyraźna

Każdy obywatel ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, w tym do wyboru metody leczenia. Zabieg przetoczenia krwi jest interwencją o podwyższonym ryzyku i lekarz musi uzyskać od pacjenta pisemną zgodę, niezależną od uzyskania zgody na inne rodzaje interwencji medycznej, np. na zabieg operacyjny.

Tydzień darmowych porad prawnych

Od dnia 9 do 13 maja 2011 w ramach akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych "Niebieski Parasol" można się dowiedzieć czy pracodawca respektuje twoje prawa, czym się różni separacja od rozwodu, albo kto powinien dziedziczyć w pierwszej kolejności?

Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata

Sąd jest zobowiązany zawiadomić o aresztowaniu lub skazaniu kandydata do wojska. Rozporządzenia dopuszczają, iż informacja taka może zostać przekazana pocztą lub przez Internet. Obowiązek ten doprecyzowuje rozporządzenie z 29 grudnia 2010 r.

Wszystko o dopłatach bezpośrednich

Już tylko 2 tygodnie zostały na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych za 2011 rok.

Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową


Osoba, która nie składa zeznania podatkowego w terminie naraża się na konieczność zapłaty kary. Jednak kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość uniknięcia kary. Koniecznością jest zawiadomienie urzędu skarbowego zwane czynnym żalem.

Łatwiejsza rejestracja pojazdów

Zapowiadają się duże zmiany w kwestii rejestracji pojazdów. Zgodnie z projektem ustawy, numer rejestracyjny ma zostać przypisany do auta i pozostać ten sam, przez cały okres użytkowania. Rejestracje już nie będą musiały być powiązane z miejscem zameldowania właściciela rejestrowanego pojazdu.

Nie będzie potrzebny kask na rower - senat odrzucił poprawkę

Jednak nie będzie wymogu jazdy w kasku na rowerze przez dzieci do 15 roku życia. Poprawkę odrzucił Senat, w trakcie prac nad nowelizacją, potocznie zwaną „rowerową”. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić poruszanie się po drogach rowerzystom.

Nowe przepisy dotyczące quadów

Od 11 lutego 2012 roku zaczną obowiązywać regulacje ustawy o kierujących pojazdami, która zmienia przepisy ruchu drogowego, w szczególności zasady dotyczące poruszania się quadami. Ustawa wprowadza definicję, która spowoduje konieczność rejestracji Quadów jako czterokołowców lub czterokołowców lekkich.

Sporządzenie profilu wody w kąpielisku obowiązkiem organizatora

Wskutek nowelizacji prawa wodnego, organizator kąpieliska i gmina, mają obowiązek sporządzenia profilu wody, w oparciu o dane uzyskane od inspekcji ochrony środowiska, sanepidu czy dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Prędkość bezpieczna a prędkość administracyjnie dozwolona?

W wielu wypadkach słyszy się, że przyczyną wypadku było niezachowanie bezpiecznej prędkości przez kierującego pojazdem. Statystycznie nadmierna prędkość jest najczęstszym powodem wypadków na polskich drogach.

Jak uchronić się od długów spadkowych?

Coraz częściej spotykane jest, iż oprócz aktywów, spadkodawcy zostawiają swoim spadkobiercom również długi spadkowe. Popularność kredytów wpływa na fakt, iż często zdarza się, że długi przewyższają pozostawione aktywa. Jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkodawcy?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie także przez Internet

W 2011 roku po raz pierwszy od chwili wstąpienia do Unii Europejskiej polscy rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie zarówno na formularzach papierowych jak i przez Internet.

Zwrot pieniędzy za spóźnienie autokaru

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie ustanawiające nowe prawa pasażerów podróżujących autobusami i autokarami.

Deklaracja podatkowa składana przez płatnika czyli przez pracodawcę

Z rozliczenia takiego mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w roku rozliczeniowym uzyskali dochody u jednego płatnika. Jednak, jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, musimy poczekać do przyszłego roku. W tym roku termin minął 10 stycznia.

Odpowiedzialność za błąd lekarski

Poszkodowany przed błąd lekarski pacjent może domagać się nie tylko odszkodowania, czy zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem, ale także w uzasadnionych wypadkach renty.

Większe uprawnienia „kanarów”

Nowelizacja ustawy o transporcie zbiorowym rozszerzyła skromne jak do tej pory uprawnienia osób upoważnionych do kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy bywa bolesna zarówno dla kierowcy jak i jego rodziny. Warto wiedzieć co zrobić i gdzie się udać, aby jak najszybciej odzyskać potrzebny dokument. Od 2012 roku, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa „O kierujących pojazdami” będzie to znacznie trudniejsze niż dotychczas.

Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

Aktualnie dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych może uzyskać każdy zainteresowany. Wystarczy znać pełny numer księgi wieczystej, aby zdobyć niezbędne dane dotyczące właściciela konkretnego budynku

Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet

Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia.

Leczenie bez granic czyli krótsze kolejki na zabiegi specjalistyczne

Dyrektywa unijna w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej umożliwia polskim pacjentom wyjazd na wysokospecjalistyczne leczenie do publicznej lub prywatnej kliniki w ramach Unii Europejskiej.

Podstawowe warunki, jakie powinna zapewniać szkoła

Szkoły powinny spełniać warunki techniczne i lokalizacyjne ustalone w przepisach, powinny być też wyposażone w środki dydaktyczne i sprzęt, umożliwiające realizację przez nie zadań i programu nauczania. Wyposażenie szkoły ustala jej dyrektor.

Zmiana ośmieszającego imienia lub nazwiska

Polskie prawo przewiduje w określonych okolicznościach możliwość zmiany nazwiska. Oznacza to, że w przypadku nazwiska m.in. ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka, można po dopełnieniu warunków formalnych, uzyskać zmianę.

W razie zagrożenia bezpieczeństwa rowerzysta będzie mógł jechać po chodniku

Powstał projekt zmian w Kodeksie drogowym, mający na celu złagodzenie przepisów dotyczących rowerzystów. W razie złych warunków pogodowych, które będą zagrażać bezpieczeństwu, rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik.

Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie w spadku konkretnych rzeczy

Szykują się zmiany w prawie spadkowym, które umożliwią spadkodawcy zapisanie konkretnych rzeczy wybranym osobom. Spadkodawca będzie mógł mieć pewność, że zapis zostanie wykonany zgodnie z jego wolą, bez dodatkowego postępowania.

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Zgodnie z kodeksem drogowym policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy, jeżeli wystąpią określone okoliczności, np. prawo jazdy będzie nieczytelne albo upłynie termin ważności. Prawo jazdy w ciągu 7 dni przekazywane jest do sądu, prokuratury lub starosty, który wydaje postanowienie o jego zatrzymaniu

Taksówkarze a przewóz osób

Zdaniem Konfederacji Pracy proponowane zmiany do projektu ustawy o transporcie drogowym wprowadzają nieznany dotychczas monopol na przewozy wyłącznie dla jednej grupy przedsiębiorców, tj. dla taksówkarzy.

Czym jest umowa poręczenia?

Poręczenie kojarzy się najczęściej z formą zabezpieczenia kredytu bankowego – bowiem jest to jedna z najczęstszych form występowania tej umowy w obrocie prawnym. Umowa poręczenia ma jednak znacznie szersze ramy i wcale nie musi być stosowana tylko do kredytów czy pożyczek.

REKLAMA