reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Fotoradar w śmietniku a mandaty za prędkość

Fotoradar w śmietniku a mandaty za prędkość

Umieszczenie fotoradaru w śmietniku jest niezgodne z właściwym użytkowaniem urządzenia.

W ostatnim czasie oburzenie wzbudziło ukrywanie fotoradarów w koszach na śmieci, co związane było ściśle z dużą liczbą osób ukaranych w ten sposób mandatami za nadmierną prędkość. W prawie polskim właściwie nie jest przewidziane w jakim miejscu fotoradar ma stanąć – jest to decyzja jednostek policji, które sprawują nad nim kontrolę w danym przypadku.

Istotne jest natomiast to, czy został on zainstalowany zgodnie z instrukcją obsługi. Ogólne zasady określone są w rozporządzeniu ministra gospodarki z 9 lipca 2007 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości w ruchu drogowym. Przede wszystkim nie powinny być umieszczane w miejscach, które mogą zafałszować wynik, czyli za krzakami, znakami drogowymi, itd. Dokonujący pomiaru powinien również mieć za sobą odpowiednie przeszkolenie.

Umieszczenie fotoradaru w śmietniku nie spełnia wymogów jego prawidłowego użytkowania, co stwierdziło biuro Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Osoby ukarane mandatem mogą w związku z tym łatwo podważać prawidłowość pomiaru. Świadczy o tym choćby fakt, iż obecnie postępowania wobec kierowców są umarzane.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama