Kategorie

Kasy fiskalne 2011

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów.

Kwestie wprowadzania kas fiskalnych i ich użytkowania szczegółowo są regulowane przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.07.2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 30.07.2010 r.).


Kogo dotyczy obowiązek


W rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów. Chodzi tu o usługi magazynowania i przechowywania towarów, usługi automatycznej przechowalni bagażu na dworcach kolejowych i autobusowych, usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, za wyjątkiem usług notariuszy prowadzących repertorium A i P, usługi rzeczoznawstwa objęte również grupowaniem PKWiU usługi architektoniczne i inżynierskie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi detektywistyczne i ochroniarskie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi sekretarskie i tłumaczenia, z wyłączeniem usług drukarskich i powielaczowych, usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane – m. in. usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej, usługi świadczone przez agencje inkasa - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, które dotychczas nie były jeszcze objęte obowiązkiem stosowania kas, usługi pogrzebowe i pokrewne oraz usługi świadczone w gospodarstwach domowych.

Powyższe usługi tracą dotychczasowe zwolnienie, oferujący je od początku maja są zmuszeni do korzystania z kas fiskalnych.

Zobacz: Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

W dalszym ciągu bez kas fiskalnych


W zakresie zwolnień przedmiotowych z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących rozporządzenie przewiduje dalsze czasowe (czyli przynajmniej do końca 2011 roku) pozostawienie niektórych kategorii sprzedaży usług lub towarów. Chodzi tu między innymi o niektóre usługi dotyczące rolnictwa, niektóre usługi komunalne, komunikacja miejska oraz przewozy świadczone przy zastosowaniu rykszy, dorożek, łodzi flisackich na Dunajcu, obozowiska dla dzieci, usługi i sprzedaż przy zastosowaniu automatów (z wyjątkami np. dotyczącymi wyrobów akcyzowych), usługi pocztowe i kurierskie, usługi finansowe, usługi administracji publicznej i ubezpieczeń, usługi w zakresie edukacji, usługi typu statutowego świadczone przez organizacje, usługi notariuszy ewidencjonowane w tzw. repertoriach A i P.

Zobacz: Opłaty u notariusza


Szczegółowe informacje dotyczące paragonów


Paragon powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres siedziby podatnika, jego NIP, jak również numer kolejny wydruku, datę i czas sprzedaży, cenę usługi, stawkę podatku VAT i łączną kwotę podatku, kolejny numer paragonu fiskalnego, kolejny numer kasy, a także oznaczenie kasjera, przy więcej niż jednym stanowisku kasowym, oraz logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 Rozporządzenia, numer unikatowy kasy i oznaczenie waluty, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży. 


Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ze względu na obrót


Do dnia przekroczenia w 2011 lub w 2012 roku kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł, zwolnieni z ewidencjonowania są podatnicy rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym. Wyjątki od tego przepisu określone są w § 3 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z 30 lipca 2010 r.
Zgodnie z załącznikiem do w/w Rozporządzenia zwolnione jest z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki. Każde świadczenie usługi przez podatnika musi być udokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę, a liczba wszystkich dokonywanych operacji i świadczenia usług w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie musi być mniej niż 20.
W przypadku podatników kontynuujących działalność, jeżeli na dzień 1 maja 2011 r. (lub w trakcie roku 2011), obrót dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 40 000 zł, to powstaje obowiązek rejestracji usługi przy użyciu kasy. Do 30 kwietnia 2011 r. należałol zawiadomić Urząd Skarbowy o powstałym obowiązku ewidencji i poinformować ile kas chcemy w swojej działalności uruchomić.

Zobacz: Likwidacja NIP dla osób bez działalności gospodarczej


Fiskalizacja kas


Fiskalizację kasy przeprowadza upoważniony pracownik serwisu, na podstawie zgłoszenia dokonanego przez podatnika. Podatnik powinien dokonać zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Numer taki, musi być w sposób trwały naniesiony na obudowę kasy.
Książka kasy powinna być przechowywana przez cały okres użytkowania kasy i udostępniana na żądanie właściwych organów. W książce kasy należy dokonać wpisów przewidzianych do wykonania przez podatnika, należy również umożliwić dokonania w niej wpisów serwisantowi kasy.

Zobacz: Nowe uprawnienia zamawiających niezgodne z Konstytucją?


Raporty kasowe i przechowywanie dokumentów kasowych


Użytkownik kasy czyli podatnik, ma obowiązek sporządzania raportu fiskalnego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Raport fiskalny należy również sporządzać za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.


Dokumenty kasowe powinny być przechowywane przez okres wymagany w ustawie o podatku od towarów i usług do czasu upływu terminu przedawnienia terminu zobowiązania podatkowego oraz w ustawie Ordynacja Podatkowa, a także zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o rachunkowości.

Kasy rejestrujące muszą być zgłaszane do obowiązkowego przeglądu technicznego u właściwego serwisanta co 24 miesiące.


Odliczenia od podatku


Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących ich terminach mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Zobacz: Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.