REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne 2011

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów.

Kwestie wprowadzania kas fiskalnych i ich użytkowania szczegółowo są regulowane przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.07.2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 30.07.2010 r.).

REKLAMA


Kogo dotyczy obowiązek


W rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów. Chodzi tu o usługi magazynowania i przechowywania towarów, usługi automatycznej przechowalni bagażu na dworcach kolejowych i autobusowych, usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, za wyjątkiem usług notariuszy prowadzących repertorium A i P, usługi rzeczoznawstwa objęte również grupowaniem PKWiU usługi architektoniczne i inżynierskie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi detektywistyczne i ochroniarskie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi sekretarskie i tłumaczenia, z wyłączeniem usług drukarskich i powielaczowych, usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane – m. in. usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej, usługi świadczone przez agencje inkasa - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, które dotychczas nie były jeszcze objęte obowiązkiem stosowania kas, usługi pogrzebowe i pokrewne oraz usługi świadczone w gospodarstwach domowych.

Powyższe usługi tracą dotychczasowe zwolnienie, oferujący je od początku maja są zmuszeni do korzystania z kas fiskalnych.

Zobacz: Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszym ciągu bez kas fiskalnych


W zakresie zwolnień przedmiotowych z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących rozporządzenie przewiduje dalsze czasowe (czyli przynajmniej do końca 2011 roku) pozostawienie niektórych kategorii sprzedaży usług lub towarów. Chodzi tu między innymi o niektóre usługi dotyczące rolnictwa, niektóre usługi komunalne, komunikacja miejska oraz przewozy świadczone przy zastosowaniu rykszy, dorożek, łodzi flisackich na Dunajcu, obozowiska dla dzieci, usługi i sprzedaż przy zastosowaniu automatów (z wyjątkami np. dotyczącymi wyrobów akcyzowych), usługi pocztowe i kurierskie, usługi finansowe, usługi administracji publicznej i ubezpieczeń, usługi w zakresie edukacji, usługi typu statutowego świadczone przez organizacje, usługi notariuszy ewidencjonowane w tzw. repertoriach A i P.

Zobacz: Opłaty u notariusza


Szczegółowe informacje dotyczące paragonów


Paragon powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres siedziby podatnika, jego NIP, jak również numer kolejny wydruku, datę i czas sprzedaży, cenę usługi, stawkę podatku VAT i łączną kwotę podatku, kolejny numer paragonu fiskalnego, kolejny numer kasy, a także oznaczenie kasjera, przy więcej niż jednym stanowisku kasowym, oraz logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 Rozporządzenia, numer unikatowy kasy i oznaczenie waluty, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży. 


Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ze względu na obrót


Do dnia przekroczenia w 2011 lub w 2012 roku kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł, zwolnieni z ewidencjonowania są podatnicy rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym. Wyjątki od tego przepisu określone są w § 3 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z 30 lipca 2010 r.
Zgodnie z załącznikiem do w/w Rozporządzenia zwolnione jest z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki. Każde świadczenie usługi przez podatnika musi być udokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę, a liczba wszystkich dokonywanych operacji i świadczenia usług w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie musi być mniej niż 20.
W przypadku podatników kontynuujących działalność, jeżeli na dzień 1 maja 2011 r. (lub w trakcie roku 2011), obrót dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 40 000 zł, to powstaje obowiązek rejestracji usługi przy użyciu kasy. Do 30 kwietnia 2011 r. należałol zawiadomić Urząd Skarbowy o powstałym obowiązku ewidencji i poinformować ile kas chcemy w swojej działalności uruchomić.

Zobacz: Likwidacja NIP dla osób bez działalności gospodarczej


Fiskalizacja kas


Fiskalizację kasy przeprowadza upoważniony pracownik serwisu, na podstawie zgłoszenia dokonanego przez podatnika. Podatnik powinien dokonać zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Numer taki, musi być w sposób trwały naniesiony na obudowę kasy.
Książka kasy powinna być przechowywana przez cały okres użytkowania kasy i udostępniana na żądanie właściwych organów. W książce kasy należy dokonać wpisów przewidzianych do wykonania przez podatnika, należy również umożliwić dokonania w niej wpisów serwisantowi kasy.

Zobacz: Nowe uprawnienia zamawiających niezgodne z Konstytucją?


Raporty kasowe i przechowywanie dokumentów kasowych

REKLAMA


Użytkownik kasy czyli podatnik, ma obowiązek sporządzania raportu fiskalnego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Raport fiskalny należy również sporządzać za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.


Dokumenty kasowe powinny być przechowywane przez okres wymagany w ustawie o podatku od towarów i usług do czasu upływu terminu przedawnienia terminu zobowiązania podatkowego oraz w ustawie Ordynacja Podatkowa, a także zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o rachunkowości.

Kasy rejestrujące muszą być zgłaszane do obowiązkowego przeglądu technicznego u właściwego serwisanta co 24 miesiące.


Odliczenia od podatku


Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących ich terminach mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Zobacz: Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  REKLAMA

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  REKLAMA

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA