REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna 2024

Renta socjalna 2024
Renta socjalna 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 
rozwiń >

Renta socjalna - jakie warunki trzeba spełnić 

O rentę socjalną z ZUS mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy i mają takie orzeczenie. 

REKLAMA

O rentę socjalną mogą ubiegać się również cudzoziemcy z kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy" lub mieszkający w Polsce i mający zezwolenie na pobyt stały, status uchodźcy albo ochrony uzupełniającej.

Prawo do renty ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku i zaświadczenia o stanie zdrowia (lub innych dokumentów potwierdzających sytuację zdrowotną). Ponadto w przypadku osób przed ukończeniem 25 r.ż. należy złożyć zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres nauki; w przypadku osób zatrudnionych - zaświadczenie od pracodawcy o terminie zawartej umowy i kwocie wynagrodzenia; a także oświadczenie czy jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej przekraczającej 5 hektarów. 

Wniosek o rentę socjalną można wypełnić TUTAJ.

Renta socjalna - na ile jest przyznawana 

Po spełnieniu warunków renta może być przyznana na dwa sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • na stałe – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy jest trwała, 
  • na czas określony – w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest czasowa.

Renta socjalna - komu nie przysługuje

REKLAMA

O rentę socjalną nie może ubiegać się osoba uprawniona do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierająca świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osoba uprawniona do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. 

Renty nie otrzyma także właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej o powierzchni przekraczającej 5 ha, ani osoba tymczasowa aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności. 

Wysokość renty socjalnej 

Renta socjalna podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. wysokość renty socjalnej to 1780,96 zł. Projekt obywatelski Sejmu zakładał zwiększenie kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojawiła się propozycja, aby zamiast zwiększenia kwoty renty socjalnej pojawił się dodatek w kwocie będącej różnicą między świadczeniem a wysokością minimalnej płacy.

Szerzej pisaliśmy o tym w poniższych artykułach.

Renta socjalna a renta rodzinna

Łączna kwota obu świadczeń nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Toteż w przypadku zbiegu uprawnień kwota renty socjalnej ulega obniżeniu, ale nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

O czym należy powiadomić ZUS

W czasie pobierania renty socjalnej należy poinformować ZUS o:

  • podjęciu zatrudnienia,
  • wysokości osiąganego przychodu (również o każdej jego zmianie),
  • zmianie danych (np. miejsca zamieszkania, nazwiska, numeru rachunku bankowego) – na wniosku EZP,
  • trafieniu do aresztu albo zakładu karnego;
  • o zastaniu właścicielem gospodarstwa rolnego.

Zobacz także: Renta wdowia to będzie ciężar dla budżetu. Poznaliśmy koszty
Kto może otrzymać pomoc społeczną? Od 2025 roku będą nowe kryteria dochodowe [KWOTY]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA