| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Samochód może być zakupiony między innymi na drodze licytacji. Jak zarejestrować samochód kupiony na licytacji?

Wyrok NSA

NSA zgodził się ze stanowiskiem organu administracji, zgodnie z którym rejestracji pojazdu zasadniczo dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany. Jak jednak wskazał NSA, obowiązek przedstawienia dowodu rejestracyjnego pojazdu odnosi jednak do sytuacji typowych, a więc z reguły do umownego nabycia pojazdu.

Zdaniem NSA, rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji publicznej jest natomiast sytuacją nietypową. Nabycie pojazdu w toku postępowania egzekucyjnego co prawda nie zwalnia z ogólnie ustanowionych rygorów, w tym wymogów dotyczących dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu, jednak charakter tej czynności (tzn. nabycie pojazdu na licytacji), wymusza inne podejście do tych restrykcyjnych regulacji.

W stanie sprawy komornik nie dysponował dowodem rejestracyjnym sprzedanego pojazdu, gdyż ten nie został mu przekazany przez dłużnika, który nabył samochód za granicą i nie zarejestrował go w Polsce. Tym samym komornik dokonujący sprzedaży licytacyjnej nie przekazał nabywcy pojazdu dowodu rejestracyjnego sprzedanego pojazdu. NSA orzekł zatem, że brak tylko dowodem rejestracyjnym nie uniemożliwia rejestracji pojazdu.

Zobacz: Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Podsumowanie

Podsumowując, przedstawiony wyrok ma znaczenie dla wszystkich właścicieli pojazdów, którzy nabyli je w drodze licytacji publicznej. Zgodnie z jego treścią, w przypadku nabycia pojazdu w drodze licytacji publicznej, organ administracyjny nie może odmówić zarejestrowania pojazdu z powodu nieprzedłożenia przez nabywcę dowodu rejestracyjnego, jeżeli dowód rejestracyjny nie został nabywcy przekazany wraz z nabytym pojazdem. Jest to wyjątek od generalnej zasady, zgodnie z którą rejestracji pojazdu (wcześniej zarejestrowanego), dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »