Kategorie

Kim jest interwenient

Łukasz Matys
inforCMS
W niektórych procesach cywilnych obok stron występują inne podmioty. Najczęściej są to interwenienci. Ich prawa i obowiązki są zbliżone do praw i obowiązków stron.

Stronami w procesie cywilnym są tylko powód i pozwany. Powód to osoba składająca pozew. Pozwany to osoba przeciwko której skierowany jest pozew. Interwenient natomiast jest uczestnikiem procesu innym niż strony. Ma większość uprawnień procesowych strony.

W postępowaniu cywilnym można występować jako interwenient główny lub interwenient uboczny

Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym jest osoba która ma interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy na korzyść jednej ze stron toczącego się już procesu. Interwenientem można zostać aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Jak zatem widać interwenient może włączyć się do sprawy w prawie każdym stadium postępowania.

Zgłoszenie

Interwenient uboczny powinien zgłosić chęć udziału w procesie na piśmie. Pismo te musi doręczyć obu stronom sprawy. W piśmie tym powinien podać do której ze stron przystępuje (czy do powoda czy do pozwanego) oraz wykazać swój interes prawny w rozstrzygnięciu sporu. Razem ze zgłoszeniem interwencji może on dokonać czynności procesowej (np. powołać świadka, przedstawić istotny dowód)

Strony mogą się sprzeciwić wstąpieniu interwenienta do postępowania. Służy temu pismo procesowe nazwane opozycją. Pismo takie trzeba wnieść nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy. Jeżeli strony nie zgłoszą w tym terminie sprzeciwu wtedy interwenient może występować w procesie.

Jeżeli natomiast któraś ze stron wniesie opozycję wtedy sąd musi ją rozpatrzeć. Odbywa się to na rozprawie przed sądem prowadzącym sprawę główną. Sąd oddali opozycję jeżeli interwenient udowodni swój interes prawny w rozstrzygnięciu sporu. Natomiast do czasu rozpatrzenia przez sąd opozycji interwenient bierze udział w sprawie. Jeżeli opozycja zostanie utrzymana wtedy czynności dokonane przez interwenienta są nieważne i uważa się je za niebyłe.

Uprawnienia interwenienta

Interwenient może dokonywać wszystkich czynności przewidzianych dla strony. Może więc zgłaszać wnioski dowodowe, w tym powoływać świadków, składać wyjaśnienia, brać udział w rozprawach, zadawać pytania świadkom, składać pisma procesowe. Ponadto interwenienta sąd informuje o terminach rozpraw i posiedzeń, doręcza mu pisma procesowe oraz orzeczenia. Za zgodą stron interwenient może wejść na miejsce strony do której przystąpił.

Ważne jest jednak, że czynności podejmowane przez interwenienta nie mogą być sprzeczne z czynnościami dokonywanymi przez stronę do której przystąpił.

Interwencja główna

Różni się ona od interwencji ubocznej. Interwenient główny wytacza proces obydwu stronom toczącego się procesu, a nie opowiada się po którejś z nich. Interwencję główną można wytoczyć aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Po wniesieniu interwencji głównej toczy się nowa sprawa, której jedną stroną jest interwenient główny a drugą powód i pozwany. Warto również wiedzieć, że powód i pozwany są współuczestnikami materialnymi, koniecznymi i jednolitymi w nowym postępowaniu.

Podsumowanie

W postępowaniu cywilnym mogą brać udział nie tylko strony. Obok nich w sprawie może brać udział prokurator, inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy, organizacja społeczna, a także rzecznik praw konsumenta jak również interwenient. Warto jednak wiedzieć, że podmioty te nie są stronami i nie przysługują im wszystkie prawa przewidziane dla stron.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.