REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych procesach cywilnych obok stron występują inne podmioty. Najczęściej są to interwenienci. Ich prawa i obowiązki są zbliżone do praw i obowiązków stron.

Stronami w procesie cywilnym są tylko powód i pozwany. Powód to osoba składająca pozew. Pozwany to osoba przeciwko której skierowany jest pozew. Interwenient natomiast jest uczestnikiem procesu innym niż strony. Ma większość uprawnień procesowych strony.

REKLAMA

W postępowaniu cywilnym można występować jako interwenient główny lub interwenient uboczny

Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym jest osoba która ma interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy na korzyść jednej ze stron toczącego się już procesu. Interwenientem można zostać aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Jak zatem widać interwenient może włączyć się do sprawy w prawie każdym stadium postępowania.

Zgłoszenie

REKLAMA

Interwenient uboczny powinien zgłosić chęć udziału w procesie na piśmie. Pismo te musi doręczyć obu stronom sprawy. W piśmie tym powinien podać do której ze stron przystępuje (czy do powoda czy do pozwanego) oraz wykazać swój interes prawny w rozstrzygnięciu sporu. Razem ze zgłoszeniem interwencji może on dokonać czynności procesowej (np. powołać świadka, przedstawić istotny dowód)

Strony mogą się sprzeciwić wstąpieniu interwenienta do postępowania. Służy temu pismo procesowe nazwane opozycją. Pismo takie trzeba wnieść nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy. Jeżeli strony nie zgłoszą w tym terminie sprzeciwu wtedy interwenient może występować w procesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli natomiast któraś ze stron wniesie opozycję wtedy sąd musi ją rozpatrzeć. Odbywa się to na rozprawie przed sądem prowadzącym sprawę główną. Sąd oddali opozycję jeżeli interwenient udowodni swój interes prawny w rozstrzygnięciu sporu. Natomiast do czasu rozpatrzenia przez sąd opozycji interwenient bierze udział w sprawie. Jeżeli opozycja zostanie utrzymana wtedy czynności dokonane przez interwenienta są nieważne i uważa się je za niebyłe.

Uprawnienia interwenienta

Interwenient może dokonywać wszystkich czynności przewidzianych dla strony. Może więc zgłaszać wnioski dowodowe, w tym powoływać świadków, składać wyjaśnienia, brać udział w rozprawach, zadawać pytania świadkom, składać pisma procesowe. Ponadto interwenienta sąd informuje o terminach rozpraw i posiedzeń, doręcza mu pisma procesowe oraz orzeczenia. Za zgodą stron interwenient może wejść na miejsce strony do której przystąpił.

Ważne jest jednak, że czynności podejmowane przez interwenienta nie mogą być sprzeczne z czynnościami dokonywanymi przez stronę do której przystąpił.

Interwencja główna

REKLAMA

Różni się ona od interwencji ubocznej. Interwenient główny wytacza proces obydwu stronom toczącego się procesu, a nie opowiada się po którejś z nich. Interwencję główną można wytoczyć aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Po wniesieniu interwencji głównej toczy się nowa sprawa, której jedną stroną jest interwenient główny a drugą powód i pozwany. Warto również wiedzieć, że powód i pozwany są współuczestnikami materialnymi, koniecznymi i jednolitymi w nowym postępowaniu.

Podsumowanie

W postępowaniu cywilnym mogą brać udział nie tylko strony. Obok nich w sprawie może brać udział prokurator, inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy, organizacja społeczna, a także rzecznik praw konsumenta jak również interwenient. Warto jednak wiedzieć, że podmioty te nie są stronami i nie przysługują im wszystkie prawa przewidziane dla stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

REKLAMA

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

REKLAMA

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA