reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Tańszy roaming w UE

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie SMS-a z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT). Połączenie z zagranicą wykonane w innym państwie UE nie może kosztować więcej niż 0,43 euro za minutę, a połączenie odebrane – nie więcej niż 0,19 euro. Ponadto za połączenia w roamingu, opłaty będą naliczane sekundowo, a nie minutowo, po pierwszych trzydziestu sekundach za rozmowy wychodzące, a od pierwszej sekundy za rozmowy przychodzące.

Zarówno urlopowicze, jak i osoby przebywające zagranicą służbowo mogą również przeglądać strony internetowe, pobierać filmy i wysyłać zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego bez obawy, że doznają szoku przy otwieraniu rachunku za telefon. Hurtowa opłata za megabajt pobieranych danych wynosi bowiem teraz 1 euro.

Oczekuje się, że dzięki tym środkom opłaty roamingowe dla konsumentów w UE zmaleją o dalsze 60% i zwiększy się wykorzystanie telefonii komórkowej. UE pierwszy raz zajęła się tą sprawą w 2007 r., redukując koszt rozmów w roamingu o 70%.

Od dziś wszyscy Europejczycy dzwoniący lub wysyłający SMS-y z telefonów komórkowych mogą przekonać się, jak działa jednolity rynek bez granic. Dzięki zdecydowanym działaniom Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i wszystkich 27 państw członkowskich skończy się zawyżanie opłat roamingowych, powiedziała komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

Spodziewam się, że dzięki nowym unijnym przepisom dotyczącym roamingu przeglądanie stron internetowych w telefonie komórkowym za granicą na obszarze UE będzie dużo tańsze. Obecnie przepisy unijne ograniczają się do zmniejszenia opłat w rozliczeniach między operatorami. Zwracam się do przedstawicieli branży telefonii komórkowej, by niezwłocznie przenieśli te oszczędności na klientów przesyłających dane w roamingu. Komisja i krajowe organy regulacyjne będą uważnie przyglądać się opłatom za przesyłanie danych w roamingu i w przyszłym roku ocenią, czy rynek międzynarodowych usług roamingowych w końcu staje się konkurencyjny.

Nowe, obowiązujące od 1 lipca 2009 r. unijne przepisy dotyczące roamingu:

1. Ograniczają cenę, jaką konsument płaci za wysłanie SMS-a z zagranicy do 0,11 euro (bez VAT), w porównaniu z obecną średnią 0,28 euro.

2. Jeszcze bardziej obniżają wysokość opłat za połączenia telefonii komórkowej w roamingu. Od 1 lipca 2009 r. pułapy te wynoszą 0,43 euro za połączenia wykonywane z zagranicy i 0,19 euro za połączenia otrzymywane za granicą, przy czym spadną do poziomu odpowiednio 0,39 euro i 0,15 euro od 1 lipca 2010 r., a następnie do 0,35 euro i 0,11 euro od 1 lipca 2011 r. (opłaty za minutę, bez VAT).

Dotąd maksymalna opłata wynosiła 0,46 euro za połączenia wykonywane z zagranicy i 0,22 euro za połączenia otrzymywane za granicą. Latem 2005 r., zanim UE podjęła działania, połączenie wykonywane z zagranicy na obszarze UE mogło kosztować około 1,70 euro w przypadku konsumenta z Niemiec przebywającego w Austrii, 1,47 euro w przypadku Brytyjczyka dzwoniącego z Włoch i 2,50 euro w przypadku obywatela Belgii telefonującego z Cypru.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama