| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Znalezienie portfela nie uprawnia szczęśliwego znalazcy - na gruncie kodeksu cywilnego - do zawłaszczenia tego przedmiotu. Jaki jest zatem tryb postępowania ze znalezionymi przedmiotami, w tym z portfelem? Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy i do kogo się zgłosić?

Zgubienie przez właściciela rzeczy, w tym przypadku portfela, nie uprawnia innych osób do jej zawłaszczenia. Osoba trzecia, która znalazła portfel musi dochować tzw. obowiązków „uczciwego znalazcy”. W przypadku znalezienia portfela (np. na ulicy czy w parku), jeżeli znalazca nie wie, kim jest właściciel rzeczy, czy nie zna jego adresu, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, znalazca i tak nie może tej rzeczy zatrzymać na własność. W takim przypadku należy skontaktować się z odpowiednią instytucją.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Organy przechowujący znalezione portfele

Organami właściwymi do odbierania zawiadomienia o znalezieniu rzeczy zgubionych są rejonowe organy rządowej administracji ogólnej właściwe miejscowo dla terenu, na którym znaleziono rzecz, określane mianem organów przechowujących. I tak, znalazca musi zawiadomić właściwy organ państwowy, którym jest biuro rzeczy znalezionych lub policja, i oddać mu je na przechowanie. Do biura rzeczy znalezionych obywatel jest zobowiązany oddać portfel z pieniędzmi. Inne znalezione rzeczy oddaje na przechowanie tylko na żądanie tego organu.

Znalezione dokumenty tożsamości

Natomiast znalezione dokumenty tożsamości lub dokumenty wojskowe należy oddać najlepiej w jednostce policji (choć je również można złożyć w biurze rzeczy znalezionych, a biuro ma obowiązek przekazać je policji). Organy przechowujące są również właściwe do przechowywania rzeczy znalezionych oraz do poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru.

Portfel w budynku publicznym

W przypadku znalezienia portfela w budynku publicznym albo w innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności, w wagonie kolejowym, na statku lub innym środku transportu publicznego znalazca obowiązany jest powiadomić i oddać portfel z zawartością zarządcy budynku lub pomieszczenia albo właściwemu zarządcy środków transportu publicznego (np. kierowcy autobusu, kierownikowi pociągu albo kapitanowi statku).

Znaleźne nie przysługuje w przypadku znalezienia rzeczy w miejscach publicznych.

Poświadczenie dla znalazcy

Odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie oddanej rzeczy powinno być stwierdzone w wydanym znalazcy poświadczeniu, w którym należy wymienić imię, nazwisko i adres znalazcy oraz dokładnie określić znalezioną rzecz, czas i miejsce znalezienia. Owy dokument powinien być poświadczony podpisami znalazcy i osoby przyjmującej znalezisko. Organ wydający poświadczenie zatrzymuje jego odpis podpisany przez znalazcę. Znalazca ma prawo i powinien domagać się od organu przechowującego znalezione rzeczy pisemnego dokumentu poświadczającego, że daną rzecz znalazł i oddał.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »