| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Znalezienie portfela nie uprawnia szczęśliwego znalazcy - na gruncie kodeksu cywilnego - do zawłaszczenia tego przedmiotu. Jaki jest zatem tryb postępowania ze znalezionymi przedmiotami, w tym z portfelem? Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy i do kogo się zgłosić?

Zgubienie przez właściciela rzeczy, w tym przypadku portfela, nie uprawnia innych osób do jej zawłaszczenia. Osoba trzecia, która znalazła portfel musi dochować tzw. obowiązków „uczciwego znalazcy”. W przypadku znalezienia portfela (np. na ulicy czy w parku), jeżeli znalazca nie wie, kim jest właściciel rzeczy, czy nie zna jego adresu, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, znalazca i tak nie może tej rzeczy zatrzymać na własność. W takim przypadku należy skontaktować się z odpowiednią instytucją.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Organy przechowujący znalezione portfele

Organami właściwymi do odbierania zawiadomienia o znalezieniu rzeczy zgubionych są rejonowe organy rządowej administracji ogólnej właściwe miejscowo dla terenu, na którym znaleziono rzecz, określane mianem organów przechowujących. I tak, znalazca musi zawiadomić właściwy organ państwowy, którym jest biuro rzeczy znalezionych lub policja, i oddać mu je na przechowanie. Do biura rzeczy znalezionych obywatel jest zobowiązany oddać portfel z pieniędzmi. Inne znalezione rzeczy oddaje na przechowanie tylko na żądanie tego organu.

Znalezione dokumenty tożsamości

Natomiast znalezione dokumenty tożsamości lub dokumenty wojskowe należy oddać najlepiej w jednostce policji (choć je również można złożyć w biurze rzeczy znalezionych, a biuro ma obowiązek przekazać je policji). Organy przechowujące są również właściwe do przechowywania rzeczy znalezionych oraz do poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru.

Portfel w budynku publicznym

W przypadku znalezienia portfela w budynku publicznym albo w innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności, w wagonie kolejowym, na statku lub innym środku transportu publicznego znalazca obowiązany jest powiadomić i oddać portfel z zawartością zarządcy budynku lub pomieszczenia albo właściwemu zarządcy środków transportu publicznego (np. kierowcy autobusu, kierownikowi pociągu albo kapitanowi statku).

Znaleźne nie przysługuje w przypadku znalezienia rzeczy w miejscach publicznych.

Poświadczenie dla znalazcy

Odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie oddanej rzeczy powinno być stwierdzone w wydanym znalazcy poświadczeniu, w którym należy wymienić imię, nazwisko i adres znalazcy oraz dokładnie określić znalezioną rzecz, czas i miejsce znalezienia. Owy dokument powinien być poświadczony podpisami znalazcy i osoby przyjmującej znalezisko. Organ wydający poświadczenie zatrzymuje jego odpis podpisany przez znalazcę. Znalazca ma prawo i powinien domagać się od organu przechowującego znalezione rzeczy pisemnego dokumentu poświadczającego, że daną rzecz znalazł i oddał.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »