REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?

Aleksandra Pajewska
Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?/ Fot. Fotolia
Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?" to pytanie padające coraz częściej w związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjno-urlopowym. Planując wakacyjny urlop poza granicami Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu paszportu. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie tego dokonać.

W 2014 roku obowiązują te same zasady wyrabiania i wydawania paszportów biometrycznych, co w latach ubiegłych.

REKLAMA

Paszport jest dokumentem terminowym. Oznacza to, że jest wydawany na z góry określony czas. Termin ważności wynosi co do zasady 10 lat od daty wydania dla osób powyżej 13 roku życia. Jedynie w przypadku dzieci młodszych niż 13 lat wydawany jest na okres krótszy, tj. 5 lat. Organem uprawnionym do wydawania paszportów jest wojewoda. To w jego kompetencji leży także wydanie decyzji negatywnej – odmowa wydania paszportu.

Zadaj pytanie na Forum

Wniosek o paszport

Paszport wydawany jest na wniosek zainteresowanego. Do wniosku załączyć należy szereg, poniżej wskazanych, dokumentów:

 • jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii;
 • dowód uiszczenia opłaty paszportowej/ przedstawić do wglądu dokument potwierdzający uprawnienie do skorzystania z ulgi lub dokument uprawniający do zwolnienia z opłaty;
 • odpis skrócony/ zupełny polskiego aktu urodzenia – w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL;
 • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa – w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy każdorazowo po zmianie nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ: Wzór wniosku o paszport

Do wglądu okazać należy również ważny dokument paszportowy, w przypadku jego braku – ważny dowód osobisty, jeśli na osobie ciąży obowiązek posiadania go.


Paszport dla dziecka

Co do zasady z wnioskiem należy zgłosić się osobiście. Wyjątek od powyższej zasady stanowią osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione całkowicie. W pierwszym przypadku z wnioskiem występują rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie. Z wnioskiem może wystąpić również jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Wówczas powinien dysponować pisemną zgoda drugiego. Zgodność podpisu wymaga poświadczenia przez notariusza lub organ paszportowy. W drugim przypadku uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem przysługuje rodzicom lub opiekunowi ustanowionemu przez sąd.

Warto pamiętać, że po odbiór paszportu należy zgłosić się osobiście. Potwierdzane są dane zawarte w mikroprocesorze i anulowany dotychczasowy dokument.

Opłata paszportowa

Paszport wydawany jest odpłatnie. Opłata wynosi:

 • 140 zł - za paszport ważny 10 lat,
 • 70 zł - za paszport ważny 10 lat, wydany (z uwzględnieniem 50 % ulgi). Ulga przysługuje m.in.: emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, kombatantom i innym osobom będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, uczniom od 13 roku życia i studentom,
 • 30 zł - za wydanie paszportu dla dziecka poniżej 13 roku życia.

Na paszport wyrabiany na terenie kraju nie powinniśmy czekać dłużej niż 30 dni.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA