reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Zmiany w ustawie o Służbie Więziennej

Aktualizacja: 23.02.2010

W dniu 18 lutego 2010 roku odbyło się w sejmie głosowanie nad zmianami w ustawie, które umożliwiają używanie paralizatorów. »

Utrata uprawnień do kierowania pojazdem

Aktualizacja: 18.02.2010

Decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem silnikowym wydaje starosta powiatowy »

Jak anulować punkty karne

Aktualizacja: 18.02.2010

W momencie przekroczenia granicy dozwolonej ilości punktów karnych kierowca traci prawo jazdy i musi odbyć ponownie kurs. Istnieje jednak możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych na swoim koncie. »

Jak wygląda postępowanie przyśpieszone

Aktualizacja: 25.01.2010

Postępowanie przyśpieszone jak sama nazwa wskazuje ma doprowadzić do szybkiego skazania sprawcy wykroczenia. W postępowaniu tym stosuje się przepisy o postępowaniu zwyczajnym z opisanymi niżej zmianami. »

Stan wyższej konieczości wyłącza bezprawność

Aktualizacja: 25.01.2010

Historycznie, elementy stanu wyższej konieczności kształtowały się już w prawie rzymskim i później w prawie kanonicznym, gdzie sformułowano zasadę „necessitas legem non habet” – to, co konieczne nie wymaga dodatkowego uzasadnienia. »

Na czym polega pozbawienie praw publicznych

Aktualizacja: 25.01.2010

Pozbawienie praw publicznych to środek karny o charakterze represyjnym stanowiący moralne potępienie sprawcy czynu zabronionego. »

Świadek koronny

Aktualizacja: 21.12.2009

Osoba świadka koronnego budzi często zainteresowanie. Kim jest świadek koronny i jak można uzyskać jego status? »

Możliwość odmowy zeznań ze względu na tajemnicę służbową i zawodową

Aktualizacja: 21.12.2009

Do przestrzegania tajemnicy zawodowej zobowiązani są między innymi: adwokaci, notariusze, radcowie prawni, dziennikarze, lekarze , a także komornicy, którym art. 180 k.p.k. daje możliwość odmowy składania zeznań co do faktów, na które obowiązek zachowania tajemnicy się rozciąga. »

Jaki skutek wywiera śmierć strony w trakcie postepowania karnego

Aktualizacja: 22.12.2009

Pomimo śmierci pokrzywdzonego jest możliwe dalsze dochodzenie jego praw w ramach procesu. Zakres uprawnień procesowych pokrzywdzonego-zmarłego ustawa procesowa przekazuje osobom najbliższym. »

Co świadek może powiedzieć w sądzie

Aktualizacja: 22.12.2009

Świadek w trakcie przesłuchania musi przede wszystkim przekazać prawdę o okolicznościach, co do których toczy się postępowanie, bowiem składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności. »

Możliwość odmówienia składania zeznań

Aktualizacja: 22.12.2009

Istnieje wąskie grono osób, które mają prawo do odmowy złożenia zeznań w ramach postępowania karnego. Warto zapoznać się ze swoimi prawami. »

Obowiązek stawiennictwa świadka na przesłuchaniu

Aktualizacja: 22.12.2009

Zasadą jest, że każdy ma obowiązek stawienia się i złożenia zeznań na okoliczności danej sprawy. Jednak w pewnych sytuacjach można odmówić składania zeznań, bądź odpowiedzi na poszczególne pytania. »

Przesłuchanie podejrzanego

Aktualizacja: 15.12.2009

Prokurator po wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przekazuje je podejrzanemu, który staje się od tej pory stroną postępowania przygotowawczego i jego obrońcy. »

Uregulowania prawne dotyczące widzeń podejrzanego z bliskimi

Aktualizacja: 15.12.2009

Aby tymczasowo aresztowany miał możliwość widzenia się ze swymi bliskimi, musi on uzyskać pisemną zgodę prokuratora bądź sądu, przed którym toczy się śledztwo. »

Śledztwo a dochodzenie

Aktualizacja: 15.12.2009

Postępowanie przygotowawcze prowadzi się w formie dochodzenia lub śledztwa. Śledztwo jest formą podstawową prowadzenia postępowania, dochodzenie natomiast jest jego uproszczeniem. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama