| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Inne

Utrata uprawnień do kierowania pojazdem

Aktualizacja: 18.02.2010

Decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem silnikowym wydaje starosta powiatowy »

Sprawca wykroczenia a niepoczytalność lub poczytalność ograniczona

Aktualizacja: 04.03.2010

W razie uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego obwinionego sąd lub prokurator powołuje biegłego psychiatrę w celu sporządzenia opinii. »

Skazany odbędzie karę w domu

Aktualizacja: 04.11.2009

Sprawcy tzw. przestępstw lekkich, skazani na karę wiezienia nie dłuższą niż 6 miesięcy mogę podczas wykonywania kary za pomocą „elektronicznej obrączki” umieszczonej na nodze, kontaktować się z bliskimi, pracować, oraz w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie. »

Jak anulować punkty karne

Aktualizacja: 18.02.2010

W momencie przekroczenia granicy dozwolonej ilości punktów karnych kierowca traci prawo jazdy i musi odbyć ponownie kurs. Istnieje jednak możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych na swoim koncie. »

Możliwość odmowy zeznań ze względu na tajemnicę służbową i zawodową

Aktualizacja: 21.12.2009

Do przestrzegania tajemnicy zawodowej zobowiązani są między innymi: adwokaci, notariusze, radcowie prawni, dziennikarze, lekarze , a także komornicy, którym art. 180 k.p.k. daje możliwość odmowy składania zeznań co do faktów, na które obowiązek zachowania tajemnicy się rozciąga. »

Na czym polega pozbawienie praw publicznych

Aktualizacja: 25.01.2010

Pozbawienie praw publicznych to środek karny o charakterze represyjnym stanowiący moralne potępienie sprawcy czynu zabronionego. »

Jak wygląda postępowanie przyśpieszone

Aktualizacja: 25.01.2010

Postępowanie przyśpieszone jak sama nazwa wskazuje ma doprowadzić do szybkiego skazania sprawcy wykroczenia. W postępowaniu tym stosuje się przepisy o postępowaniu zwyczajnym z opisanymi niżej zmianami. »

Stan wyższej konieczości wyłącza bezprawność

Aktualizacja: 25.01.2010

Historycznie, elementy stanu wyższej konieczności kształtowały się już w prawie rzymskim i później w prawie kanonicznym, gdzie sformułowano zasadę „necessitas legem non habet” – to, co konieczne nie wymaga dodatkowego uzasadnienia. »

Możliwość odmówienia składania zeznań

Aktualizacja: 22.12.2009

Istnieje wąskie grono osób, które mają prawo do odmowy złożenia zeznań w ramach postępowania karnego. Warto zapoznać się ze swoimi prawami. »

Co świadek może powiedzieć w sądzie

Aktualizacja: 22.12.2009

Świadek w trakcie przesłuchania musi przede wszystkim przekazać prawdę o okolicznościach, co do których toczy się postępowanie, bowiem składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności. »

Świadek koronny

Aktualizacja: 21.12.2009

Osoba świadka koronnego budzi często zainteresowanie. Kim jest świadek koronny i jak można uzyskać jego status? »

Obowiązek stawiennictwa świadka na przesłuchaniu

Aktualizacja: 22.12.2009

Zasadą jest, że każdy ma obowiązek stawienia się i złożenia zeznań na okoliczności danej sprawy. Jednak w pewnych sytuacjach można odmówić składania zeznań, bądź odpowiedzi na poszczególne pytania. »

Prawa i obowiązki świadka

Aktualizacja: 04.11.2009

Świadek podczas procesu karnego ma swoje prawa i obowiązki. Należy pamiętać o tym, że jest on zobowiązany do zeznawania prawdy, oraz nie powinien zatajać prawdy. »

Jaki skutek wywiera śmierć strony w trakcie postepowania karnego

Aktualizacja: 22.12.2009

Pomimo śmierci pokrzywdzonego jest możliwe dalsze dochodzenie jego praw w ramach procesu. Zakres uprawnień procesowych pokrzywdzonego-zmarłego ustawa procesowa przekazuje osobom najbliższym. »

Nowelizacja prawa karnego – nowe typy przestępstw

Aktualizacja: 04.11.2009

Sejm na posiedzeniu 25 września 2009 roku przyjął nowelizację kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i niektórych innych ustaw. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »