| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Inne

Kara ograniczenia wolności

Aktualizacja: 04.11.2009

Kara ograniczenia wolności przewidziana jest za przestępstwa mniejszej wagi. Jest to bowiem kara łagodniejsza od pozbawienia wolności. »

Obowiązek udzielenia pomocy pokrzywdzonym

Aktualizacja: 04.11.2009

Jeżeli na skutek przestępstwa ktoś ucierpiał w pierwszej kolejności należy udzielić im pomocy lub wezwać niezbędną pomoc lekarską. »

Jakie są sankcje za popełnienie wykroczenia

Aktualizacja: 10.12.2009

Wykroczeniem jest czyn zabroniony o mniejszym ładunku społecznej szkodliwości niż przestępstwo i choć o odpowiedzialności za nie decydują te same elementy, jak w przypadku przestępstwa, to traktowane jest zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą choćby same kary. »

Uregulowania prawne dotyczące widzeń podejrzanego z bliskimi

Aktualizacja: 15.12.2009

Aby tymczasowo aresztowany miał możliwość widzenia się ze swymi bliskimi, musi on uzyskać pisemną zgodę prokuratora bądź sądu, przed którym toczy się śledztwo. »

Przesłuchanie podejrzanego

Aktualizacja: 15.12.2009

Prokurator po wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przekazuje je podejrzanemu, który staje się od tej pory stroną postępowania przygotowawczego i jego obrońcy. »

Jak się zachować będąc ofiarą przestępstwa

Aktualizacja: 10.12.2009

Pierwszym co należy w takiej sytuacji zrobić, jest udzielenie pomocy innym ofiarom przestępstwa, następnie należy zabezpieczyć ślady na miarę swoich możliwości oraz wezwać odpowiednie służby. »

Oskarżyciel posiłkowy – kto i kiedy może nim być

Aktualizacja: 10.12.2009

Oskarżyciel posiłkowy jest jednym z podmiotów postępowania karnego. Może nim być jedynie pokrzywdzony. »

Dochodzenie roszczeń majątkowych w postępowaniu karnym

Aktualizacja: 10.12.2009

Tylko te roszczenia, które wynikają bezpośrednio z popełnionego przestępstwa mogą być dochodzone w postępowaniu karnym, a ich charakter musi być majątkowy. »

Śledztwo a dochodzenie

Aktualizacja: 15.12.2009

Postępowanie przygotowawcze prowadzi się w formie dochodzenia lub śledztwa. Śledztwo jest formą podstawową prowadzenia postępowania, dochodzenie natomiast jest jego uproszczeniem. »

Środki dyscyplinujące w postępowaniu wykroczeniowym

Aktualizacja: 10.12.2009

Środkami przysługującymi organom prowadzącym postępowanie są kary porządkowe (kara grzywny i zatrzymania, przymusowe doprowadzenie do sądu, przymusowe odebranie rzeczy), które mają na celu dyscyplinowanie uczestników i stron procesu. »

Ustanowienie obrońcy w procesie karnym

Aktualizacja: 10.12.2009

Tylko adwokat może być obrońcą w procesie karnym. Ustanawiany jest przez udzielenie pełnomocnictwa przez podejrzanego bądź przez inną osobę w jego imieniu, jeśli został on wcześniej tymczasowo aresztowany. »

Wzory pism

Aktualizacja: 19.07.2011

  »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »