| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Czas trwania postępowania przygotowawczego

Czas trwania postępowania przygotowawczego

Jednym z problemów, który pojawia się często w praktyce jest to, jaki jest możliwy czas trwania postępowania przygotowawczego i czy są jakieś możliwości jego przyśpieszenia.

  • złożenie skargi na przewlekłość postępowania (tutaj ta skarga jest czynnością prawną)

Podstawą prawną skargi na przewlekłość postępowania jest ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. (Dz.U. 2004 r., Nr 179, poz. 1843)

Skargę kieruje się do prokuratora prowadzącego lub nadzorującego dane postępowanie. Do rozpoznania przekazywana jest ona do sądu rejonowego (który byłby właściwy do prowadzenia danej sprawy).

Niezbędną treścią skargi jest precyzyjne oznaczenie strony, która ją wnosi (musi być podane imię i nazwisko strony, jej adres) oraz oznaczenie postępowania, które strona uważa za dotknięte wadą nieuzasadnionej przewlekłości (musi być podana co najmniej sygnatura sprawy oraz organ ją prowadzący). Strona powinna w uzasadnieniu skargi wskazać na czas trwania postępowania, uzasadnić jej twierdzenie o tym, iż postępowanie to jest bez żadnych obiektywnych przyczyn przewlekłe.

Skarga na przewlekłość postępowania musi być opłacona opłatą w wysokości 100 zł (zwracana jest ona stronie w razie wygrania sprawy). Jeżeli skargę wnosi kilka osób od każdej z tych osób oddzielnie pobierana jest opłata.

Strona wnosząca skargę musi również wskazać treść swoich żądań tj. wykazać czy domaga się tylko stwierdzenia przewlekłości postępowania, czy obok tego domaga się również wydania przez sąd zaleceń danemu organowi odnośnie sposobu procedowania. Należy szczególnie podkreślić, iż na wniosek strony sąd stwierdzając przewlekłość postępowania może zasądzić sumę pieniężną (taką swoistą rekompensatę) w wysokości ustawowo określonej od 2 000 zł do 20 000 zł

Sąd zbada tę skargę i może ją odrzucić (gdy ma nieuzupełnione braki formalne), uwzględnić lub oddalić.  Należy pamiętać, że Sąd uwzględni skargę tylko wówczas gdy przewlekłość jest zawiniona, tj wynika z bezczynności danego organu. Jeżeli wynika z tzw. czynników zewnętrznych, skarga nie zostanie uwzględniona. Do okoliczności za które organ prowadzący postępowania nie odpowiada są przykładowo: przedłużające się sporządzanie opinii przez biegłego, ucieczka i poszukiwania podejrzanego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »