Jak napisać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 06.06.2011
Świadczenie rentowe przyznawane jest na podstawie wniosku osoby uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. »
Aktualizacja: 14.12.2009
Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa? »
Aktualizacja: 14.12.2009
Mam 44 lata. W ubiegłym roku w czerwcu doznałem udaru mózgu z prawostronnym niedowładem. Do końca 2007 roku, przez ostatnie 1,5 roku, pracowałem w Niemczech i tam byłem ubezpieczony. We wrześniu 2008 złożyłem wniosek o rentę do ZUS-u. Mój udokumentowany staż pracy ogółem to 15 lat. Obecnie mój dochód to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Czy moja praca w Niemczech będzie miała wpływ na rodzaj przysługującej mi renty? Na jaki rodzaj renty mogę liczyć? »
Renta z tytuły niezdolności do pracy a nowotwór
Aktualizacja: 22.03.2011
W marcu 2009 wykryto u mnie raka. Przeszedłem operację. Przed chorobą pracowałem fizycznie, w tej chwili jestem bardzo wycieńczony chemią. Potrzebuję czasu na powrót do formy, nie wyobrażam sobie żebym mógł pracować w takim stanie, a mam małe dziecko. Do tej pory żona nie pracowała ze względu na synka, w tej chwili jednak to ona może iść do pracy. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek rehabilitacyjny czy też renta z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy? Jakie dokumenty i gdzie powinienem złożyć w celu uzyskania takowej? »
Renty przyznawane przez Prezesa ZUS
Aktualizacja: 22.03.2011
W szczególnie określonych przypadkach Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną. Rencista otrzymuje świadczenie, pomimo że nie spełnia warunków niezbędnych do jego otrzymania. »
Ustalenie niezdolności do pracy w USA
Aktualizacja: 02.08.2012
Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne? »
Renta po świadczeniu rehabilitacyjnym
Aktualizacja: 14.12.2009
W przypadku, kiedy po otrzymywaniu świadczenia rehabilitacyjnego osoba nadal jest niezdolna do pracy, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. »
Czy do przyznania renty wymagany jest długi staż ubezpieczeniowy
Aktualizacja: 22.03.2011
Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od udowodnienia stażu ubezpieczeniowego. Na szczęście jest on krótszy niż w przypadku nabycia prawa do emerytury. »
Kiedy renta może być powiększona o połowę emerytury
Aktualizacja: 22.03.2011
W przypadku kiedy osoba ma prawo do renty inwalidzkiej z tytułu niezdolności do pracy oraz do emerytury może pobierać rentę powiększoną. Rentę powiększa się o połowę emerytury. »
Renta inwalidzka w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 06.06.2011
Renta inawlidzka przyznawana jest osobie całkowicie lub częściowo niezdolnej do pracy. Przyznawana jest w przypadku braku nadziei na odzyskanie zdolności do pracy. Wypłacana jest przez Zakłada Ubezpieczeń Społecznych. »
Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty
Aktualizacja: 14.12.2009
Renta inwalidzka obecnie zwana rentą z tytułu niezdolności do pracy przysługuje właśnie w przypadku niezdolności do pracy. Należy odróżnić niezdolność do pracy od niepełnosprawności. »
Kto ma prawo orzekania o niezdolności do pracy
Aktualizacja: 22.03.2011
Renta przyznawana jest osobie niezdolnej do pracy całkowicie lub częściowo. Podstawą przyznania renty jest orzeczenie stwierdzające niezdolność. »
Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 14.12.2009
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej. Niezdolność może być orzeczona na zawsze lub też na pewien okres. »
Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 14.12.2009
Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługujące osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. »
Renta inwalidzka a okres składkowy
Aktualizacja: 14.12.2009
Czy pobyt na rencie inwalidzkiej w latach 1996-2004 zaliczany jest jako okres nieskładkowy - do stażu emerytalnego? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie