Pojęcia związane z inwalidą wojskowym
Aktualizacja: 09.11.2010
Pojęcie inwalidy wojskowego, inwalidztwa pozostającego ze służbą bądź bez związku z nią, oraz przyczyny inwalidztwa wyjaśniają przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. »
Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu
Aktualizacja: 09.11.2010
Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy. »
Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojskowemu
Aktualizacja: 09.11.2010
Na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojskowy korzysta z takich samych ulg taryfowych z jakich korzysta inwalida wojenny. »
Uprawnienia inwalidy wojskowego
Aktualizacja: 09.11.2010
Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej. »
Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej
Aktualizacja: 09.11.2010
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej. »
Książka inwalidy wojennego/wojskowego
Aktualizacja: 09.11.2010
Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy. »
Aktualizacja: 08.11.2010
Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania »
Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy
Aktualizacja: 02.08.2010
Jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy, renta okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego. »
Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych
Aktualizacja: 21.06.2010
Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu, natomiast nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu. »
Jaki jest okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty
Aktualizacja: 21.06.2010
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy. »
Czym jest niezdolność do pracy
Aktualizacja: 21.06.2010
Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu. »
Aktualizacja: 07.06.2010
Świadczenie rentowe obejmuje ryzyko niezdolności do pracy lub utraty żywiciela. Ubezpieczony nabywa prawo do tego świadczenia po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. »
Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 07.06.2010
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana ubezpieczonemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. »
Aktualizacja: 07.06.2010
Renta szkoleniowa została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona orzekana przez lekarza orzecznika ZUS w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba niezdolna do pracy, po przekwalifikowaniu zawodowym, będzie mogła nadal wykonywać pracę zarobkową. »
Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 22.03.2011
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy? Kto wydaje orzeczenie o przyznaniu renty? »
Dodatkowy dzień wolny ma zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza