| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Środkami dowodowymi, mogą być zarówno zeznania samych stron, jak i świadków, jak również dowody wizualne (zdjęcia), wydruki ze stron internetowych, dowody audialne (nagrania audio i wideo), wiadomości sms, sprawozdania prywatnego detektywa – które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, listy, rachunki i wszelkie inne dokumenty z których wynikają okoliczności wskazywane przez stronę postępowania. Ostatnimi czasy istnieje moda na zamieszczanie zdjęć z wyjazdów, z dokonanych drogich zakupów (auta, działki) na portalach społecznościowych, co również może zostać uznane jako dowód na możliwości zarobkowe/majątkowe małżonka.

Jak zostało wspomniane wcześniej, kluczowe dowody może dostarczyć praca prywatnego detektywa, osoby wyspecjalizowanej w i uprawnionej do uzyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach.

Można również złożyć wniosek do do Sądu o zwrócenie się do Powiatowego Urzędu Pracy o przedstawienie dostępnych ofert pracy adekwatnych do kwalifikacji zobowiązanego do alimentów z podaniem wysokości proponowanego wynagrodzenia na takich stanowiskach, czy też samemu przedstawić takie oferty, można je łatwo wyszukać w Internecie. Należy zaznaczyć, iż przy ocenie sytuacji finansowej zobowiązanego nie uwzględnia się zmian (rezygnacja z pracy, wyzbywanie się majątku), które zostały poczynione bez ważnego i uzasadnionego powodu w ciągu 3 lat przed sądową sprawą o alimenty. Zaistnienie powyższej sytuacji warto również zakomunikować, przedstawiając odpowiednie dowody.

Warto wspomnieć, iż sprawy o alimenty należą do czasochłonnych, nie jest możliwe, by sąd wydał orzeczenie bez zagłębienia się w stawiany przed nim problem. Jeśli chcemy, by zasądzona kwota alimentów była satysfakcjonująca, potrzeba jak najlepiej udowodnić nie tylko swoje potrzeby, ale również fakt, że małżonek jest w stanie je zaspokoić w takim stopniu, w jakim oczekujemy.

Polecamy serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »