| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Koszty sądowe w procesach kościelnych

Koszty sądowe w procesach kościelnych

Nierzadko można spotkać się z błędnymi informacjami o kosztach sądowych, według których są one wysokie, tymczasem nie należą one do takowych, ich wysokość jest też zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi sądami kościelnymi. Jak kształtuje się wysokość kosztów sądowych w procesie kościelnym?

Istnieje możliwość starania się – uzasadnionego – o umorzenie czy zmniejszenie kosztów sądowych. Jednakże koszty procesowe nie należą do zbyt wysokich, zaś uzyskanie wyroków uprawniających do zawarcia ślubu kościelnego, raczej związane jest z wydatkami na poczet nawet skromnej uroczystości weselnej. Idealnie byłoby zatem, aby koszty dzielone zostały pomiędzy samymi stronami, co leżałoby już w ich gestii, bowiem wyrok będzie dotyczył nie jednej strony, ale dwóch. Naturalnie, często pomiędzy stronami są zatargi nie ułatwiające prowadzenie tego typu rozmów, jednakże w wielu przypadkach można dojrzale podjąć jakąś decyzję. Stosownym rozwiązaniem jest też podzielenie kosztów na dogodne dla strony raty.

Koszty w I i II instancji

Koszty II instancji zwykle są mniejsze od Trybunału działającego jako instancja pierwsza, mogą stanowić połowę opłaty dla I instancji.

Ponadto z racji związków z obcokrajowcami może dojść do sytuacji, gdy to jednak nie sąd w Polsce a trybunał za granicą będzie prowadził proces. Gdy porównuję się opłaty sądowe w sądzie w Niemczech z tymi na terenie Polski to są one podobne (200 Euro w I Instancji, 100 Euro w II). Przy tym też mogą pojawiać się dodatkowe uregulowania.

Naturalnie, gdy prowadzony jest proces na terenie Polski w sądzie pierwszej instancji jak i w sądzie apelacyjnym warto wziąć pod uwagę ew. koszty związane z procedurą cofnięcia zakazu, gdyż wymaga to też zaangażowania kompetentnych osób. Znacznie wyższe będą koszty, gdy proces prowadzony jest w Trybunale Roty Rzymskiej - w końcu nie można zapominać o ew. kosztach otrzymania wyroku przez stronę pozwaną. W pierwszym oraz ostatnim przypadku koszty te jednak naprawdę nie są wysokie.

Zobacz też: W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK