REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
wyrok kościelny
wyrok kościelny

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym artykule zajmiemy się kwestią treści wyroku, z położeniem akcentu na to, co jest w nim ważne dla przyszłej apelacji. Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 1612 precyzuje, co winien zawierać wyrok (w najogólniejszym skrócie: stan prawny, stan faktyczny, rozstrzygnięcie, treści formalne). W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

Zwykle Strony często bagatelizują jedną z części wyroku, tj. stan prawny, tymczasem takie podejście jest niesłuszne. Niestety często dopiero wówczas Strony zapoznają się z istotą tytułu (tytułów), na podstawie którego (których) przebiega Ich proces. Nie jest jednak za późno, aby po właściwym zrozumieniu treści tegoż Strony mogły podjąć w przyszłości odpowiednią apelację. Nie do rzadkości należy, jak w ramach stanu prawnego przytoczone zostają nieprawidłowe treści, które być może Strona (Strony) wiązała (wiązały) z danym tytułem (danymi tytułami), co spowodowało wiadome zakończenie, Strony często po raz pierwszy dowiadują się zatem, co tak naprawdę podchodzi pod daną przyczynę. Może to pomóc w przyszłej Ich apelacji.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Kolejną częścią, już skrupulatnie czytaną przez Strony, jest stan faktyczny. To w nim zacytowane zostają oświadczenia złożone przez Strony w trakcie procesu, zeznania Świadków, ew. opinia Biegłego, inne środki dowodowe, uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego. Praktycznie, gdy Strona uczestniczyła w publikacji akt, czyli w ich odczycie, to treści te są już Jej znane, niemniej, dostaje je w formie wydrukowanej, niejako bezbłędnej, gdy natomiast w notatki, które mogła sporządzić, mógł wkraść się błąd (często spotykam się niestety z sytuacją, kiedy Strona nie rozumiejąc czegoś, „ślepo”, niejako bez zastanowienia przepisuje, robiąc przy tym już jakiś błąd, potem może dojść do wniosku, iż treść przez Nią przepisana jest pozbawiona sensu, i to, co de facto ma znaczenie, zostaje automatycznie zignorowane). Będąc przy stanie faktycznym warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, Strona może się zdziwić, gdy przykładowo wyrok jest negatywny, zaś zacytowane zostają treści jakby przeczące ostatecznej konkluzji. Z jednej strony, jestem zwolenniczką, aby już przy opisie faktów podawać wyłącznie takie, które motywują ostateczną konkluzję, nie ma zatem potrzeby przytaczania wszystkiego, szczególnie tego, co przeczy samemu wyrokowi, bowiem z wszystkim Strona mogła się zapoznać, jak już powyżej nadmieniłam, w trakcie publikacji akt, z drugiej zaś strony, dzięki takiej opcji Strona dysponuje dosyć skrupulatnie przytoczonym aktom sprawy, powtórzmy to jeszcze raz, w wydrukowanej formie, dzięki temu Strona podczas apelacji może wnieść coś nowego, gdy wcześniej zostało przez Nią coś przeoczone.

Nieważność wyroku kościelnego

Na końcu znajdują się wnioski. W praktyce winny one służyć definitywnej konkluzji, tj. umiejętnie łączyć stan prawny z faktycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto jeszcze przytoczyć o takich informacjach w wyroku, jak kwestia przebiegu sprawy, w ramach którego podane są kolejne dane odnośnie Stron, czasu najważniejszych wydarzeń (zawarcie związku, trwanie wspólnoty małżeńskiej, orzeknięcie rozwodu, czasu wpłynięcia skargi, rozpoczęcia i zakończenia procesu), składu Trybunału itp..

Na samym już końcu obok danych formalnych Strony zostają poinformowane przy wyroku negatywnym o czasie, miejscu, sposobie złożenia apelacji, zaś przy pozytywnym o automatycznym przesłaniu sprawy do Trybunału II Instancji. Zatem nie ma nic niezrozumiałego do tego stopnia, że Strona nie wie, jakie są dalsze losy Jej sprawy. Inną rzeczą natomiast jest kwestia apelacji, jej prawidłowego sformułowania, natomiast w tym artykule staraliśmy się zwrócić uwagę na sam wyrok, tj. w jaki sposób można wykorzystać jego treść przy apelacji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA