REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
wyrok kościelny
wyrok kościelny

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym artykule zajmiemy się kwestią treści wyroku, z położeniem akcentu na to, co jest w nim ważne dla przyszłej apelacji. Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 1612 precyzuje, co winien zawierać wyrok (w najogólniejszym skrócie: stan prawny, stan faktyczny, rozstrzygnięcie, treści formalne). W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

Zwykle Strony często bagatelizują jedną z części wyroku, tj. stan prawny, tymczasem takie podejście jest niesłuszne. Niestety często dopiero wówczas Strony zapoznają się z istotą tytułu (tytułów), na podstawie którego (których) przebiega Ich proces. Nie jest jednak za późno, aby po właściwym zrozumieniu treści tegoż Strony mogły podjąć w przyszłości odpowiednią apelację. Nie do rzadkości należy, jak w ramach stanu prawnego przytoczone zostają nieprawidłowe treści, które być może Strona (Strony) wiązała (wiązały) z danym tytułem (danymi tytułami), co spowodowało wiadome zakończenie, Strony często po raz pierwszy dowiadują się zatem, co tak naprawdę podchodzi pod daną przyczynę. Może to pomóc w przyszłej Ich apelacji.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Kolejną częścią, już skrupulatnie czytaną przez Strony, jest stan faktyczny. To w nim zacytowane zostają oświadczenia złożone przez Strony w trakcie procesu, zeznania Świadków, ew. opinia Biegłego, inne środki dowodowe, uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego. Praktycznie, gdy Strona uczestniczyła w publikacji akt, czyli w ich odczycie, to treści te są już Jej znane, niemniej, dostaje je w formie wydrukowanej, niejako bezbłędnej, gdy natomiast w notatki, które mogła sporządzić, mógł wkraść się błąd (często spotykam się niestety z sytuacją, kiedy Strona nie rozumiejąc czegoś, „ślepo”, niejako bez zastanowienia przepisuje, robiąc przy tym już jakiś błąd, potem może dojść do wniosku, iż treść przez Nią przepisana jest pozbawiona sensu, i to, co de facto ma znaczenie, zostaje automatycznie zignorowane). Będąc przy stanie faktycznym warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, Strona może się zdziwić, gdy przykładowo wyrok jest negatywny, zaś zacytowane zostają treści jakby przeczące ostatecznej konkluzji. Z jednej strony, jestem zwolenniczką, aby już przy opisie faktów podawać wyłącznie takie, które motywują ostateczną konkluzję, nie ma zatem potrzeby przytaczania wszystkiego, szczególnie tego, co przeczy samemu wyrokowi, bowiem z wszystkim Strona mogła się zapoznać, jak już powyżej nadmieniłam, w trakcie publikacji akt, z drugiej zaś strony, dzięki takiej opcji Strona dysponuje dosyć skrupulatnie przytoczonym aktom sprawy, powtórzmy to jeszcze raz, w wydrukowanej formie, dzięki temu Strona podczas apelacji może wnieść coś nowego, gdy wcześniej zostało przez Nią coś przeoczone.

Nieważność wyroku kościelnego

Na końcu znajdują się wnioski. W praktyce winny one służyć definitywnej konkluzji, tj. umiejętnie łączyć stan prawny z faktycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto jeszcze przytoczyć o takich informacjach w wyroku, jak kwestia przebiegu sprawy, w ramach którego podane są kolejne dane odnośnie Stron, czasu najważniejszych wydarzeń (zawarcie związku, trwanie wspólnoty małżeńskiej, orzeknięcie rozwodu, czasu wpłynięcia skargi, rozpoczęcia i zakończenia procesu), składu Trybunału itp..

Na samym już końcu obok danych formalnych Strony zostają poinformowane przy wyroku negatywnym o czasie, miejscu, sposobie złożenia apelacji, zaś przy pozytywnym o automatycznym przesłaniu sprawy do Trybunału II Instancji. Zatem nie ma nic niezrozumiałego do tego stopnia, że Strona nie wie, jakie są dalsze losy Jej sprawy. Inną rzeczą natomiast jest kwestia apelacji, jej prawidłowego sformułowania, natomiast w tym artykule staraliśmy się zwrócić uwagę na sam wyrok, tj. w jaki sposób można wykorzystać jego treść przy apelacji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA