REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie wydatków na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie zalecone zostało przez lekarza specjalistę. Odliczeniu podlega nadwyżka wydatków poniesionych przez podatnika ponad 100 zł miesięcznie.

Kontrakty menedżerskie a ZUS

Niejednokrotnie wykonywanie czynności zarządczych w przedsiębiorstwach realizowane jest na podstawie tzw. kontraktów menedżerskich i stosunkowo często zdarza się, że kontrakty takie zawierane są z osobami już prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą wpisanymi do CEIDG.

Dowóz pracowników autobusem do pracy zwolniony z podatku

Od początku 2015 r. obowiązują zmiany w zakresie finansowaniu dojazdów do pracy. Ze zwolnienia z podatku dochodowego mogą korzystać obecnie przedsiębiorcy organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego mieszkania są kosztem

Z przepisów o podatku dochodowym wynika, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania można zaliczyć wyłącznie wydatki związane ze sprzedażą lub unowocześnieniem lokalu sprzedawanego. Czy za taki koszt można uznać wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego, kupionego za wpływy ze sprzedaży poprzedniego lokal?

REKLAMA

Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe

Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Podatnicy wychowujący dzieci mogą korzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej.

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Zamiana nieruchomości jest uznawana za odpłatne zbycie nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Z kolei podział nieruchomości przez właściciela na mniejsze działki nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Ułatwienia dla firm sprzedających baterie i akumulatory

Od 1 stycznia 2015 r. zostały wprowadzone uproszczenia dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory. Przedsiębiorcy sprzedający niewielkie ich ilości mogą uzyskać u marszałka województwa m.in. zwolnienie z uiszczania opłaty produktowej. Uproszczona została treść wpisów w ewidencji baterii i akumulatorów wprowadzanych do obrotu oraz zasady obliczania finansowego udziału w kosztach kampanii informacyjnych. Takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach.

REKLAMA

Rozliczenia gotówkowe firm do 3 tys. euro?

Minister finansów chce, by limit płatności gotówkowej między firmami wynosił 3 tys. euro - dziś to 15 tys. euro. Argumentuje, że nie będzie to obciążenie dla przedsiębiorców, a pomoże zmniejszyć szarą strefę, która w Polsce szacowana jest aż na 25 proc. PKB.

Będą nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej

Rząd zamierza kompleksowo uregulować zasady prowadzenie firmy. Ministerstwo Gospodarki przygotowało tym zakresie założenia ustawy – Prawo działalności gospodarczej, która reguluje zagadnienia związane m.in. z przyjaznymi dla przedsiębiorców zasadami prowadzenia działalności gospodarczej, kontrolą u przedsiębiorcy i załatwianiem spraw związanych z prowadzeniem firmy.

Możliwość zawarcia umowy jurysdykcyjnej w formie elektronicznej

Jednym z najistotniejszych elementów umów zawieranych w handlu międzynarodowym jest uzgodnienie przez strony sądu posiadającego jurysdykcję, to jest uprawnionego do rozstrzygania sporów mogących wynikać z danej umowy.

Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

MF: projekt "konstytucji dla przedsiębiorców" może sprzyjać korupcji

Sprzyjanie zachowaniom korupcyjnym i złamanie konstytucyjnej zasady równości przez uprzywilejowanie biznesu - takie zarzuty pod adresem nowego Prawa działalności gospodarczej, zwanego "konsytuacją dla przedsiębiorców", sformułował Minister Finansów w opinii do założeń projektu.

Niższe ceny paliw szansą dla firm na szybszy rozwój

Przyszedł obecnie dobry czas dla polskich handlowców współpracujących z zagranicznymi partnerami. Niskie ceny paliw mogą wpłynąć na zwiększenie transportu produktów za granicę, a zatem przyczynić się do zwiększenia eksportu. Korzystne dla przedsiębiorców niskie ceny powinny utrzymać się jeszcze co najmniej przez kilkanaście dni.

Przekaz dotyczący oferty firmy - transkreacja czy zwykłe tłumaczenie?

W przypadku gdy firma rozszerza swoją działalność na skalę międzynarodową, powstaje pytanie: jak sformułować przekaz dotyczący oferty firmy, aby był on zrozumiały dla klientów, a tym samym zachęcał do zakupu produktu i pozwalał się z nim identyfikować? Proste przetłumaczenie oferty na inny język to często za mało, warto więc pomyśleć o transkreacji.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Zdaniem głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan wszystko wskazuje na to, że stosunek pracy zostanie wyparty poprzez działalność gospodarczą. Każdy pracownik będzie wykonywał swoją pracę właśnie będąc przedsiębiorcą. Przyszłość należy do relacji między przedsiębiorcami.

Kontrolowane spółki zagraniczne (CFC) - zasady opodatkowania

Od 1 stycznia 2015 r. do polskiego systemu podatkowego wprowadzone zostały zupełnie nowe przepisy, które określają zasady opodatkowania przez polskich podatników dochodów uzyskiwanych poprzez zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation – CFC). W artykule prezentujemy obszerne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące tych nowych regulacji.

Jak powinni rozliczać się cudzoziemcy pracujący w Polsce

Nieodłącznym elementem opodatkowania cudzoziemców jest ich miejsce zamieszkania. Wyróżnia się dwie grupy osób: mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz osoby, które nie posiadają na terytorium Polski miejsca zamieszkania tzw. nierezydenci. Od tego w której grupie znajduje się dana osoba, zależy czy podlega opodatkowaniu od wszystkich osiągniętych dochodów czy tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.

Kiedy wspólne przejazdy samochodem (carpooling) podlegają opodatkowaniu

Ze wspólnych przejazdów, czyli carpoolingu korzysta coraz więcej osób, z uwagi na możliwość ograniczenia w ten sposób kosztów dojazdów np. do pracy czy na uczelnię. Nasuwa się pytanie, czy fiskus może zainteresować się kierowcami, korzystającymi z carpoolingu?

Deklaracje PIT-11 i PIT-8C w wersji papierowej

Firmy zatrudniające do pięciu pracowników, które jednocześnie nie korzystają z usług biura rachunkowego, tylko do końca stycznia mają czas na dostarczenie do urzędów skarbowych informacji PIT-11 czy PIT-8C w wersji papierowej. Termin przedłuży się do końca lutego, jeśli wybiorą przesłanie dokumentów drogą elektroniczną.

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej wprowadzone w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zostały wprowadzone (i zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2015 r.) zmiany w przepisach, których założeniem było uproszczenie procedur oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W artykule przedstawiamy informację o ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców w tym zakresie.

Kiedy mija termin składania papierowych PIT-ów?

Przedsiębiorcom, którzy zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników i którzy nie korzystają z usług biura rachunkowego, pozostał jedynie tydzień na dostarczenie do urzędów skarbowych informacji PIT-11 czy PIT-8C za 2014 r. w wersji papierowej. Termin przedłuży się do końca lutego, jeśli wybiorą przesłanie dokumentów przez Internet.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy. To dotyczy także szefów i sposobu w jaki motywują swoich ludzi do pracy. Motywacja to nic innego jak zrozumienie pracownika, szukanie jego talentów i pasji, a następnie odpowiednie rozplanowanie zadań, jasne wskazywanie celów i sposobu ich osiągania.

Jak zwiększyć wskaźnik konwersji na rynku mobilnym?

Z każdym kolejnym miesiącem, coraz więcej użytkowników decyduje się na zakupy w oparciu o to, co ujrzeli na swoich smartfonach. Jak sprawić, aby ten trend stał się udziałem także i Twojego biznesu?

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku?

Prowadzący działalność gospodarczą może posiadać kilka firmowych samochodów

Posiadanie przez przedsiębiorcę jednego samochodu, którego zakup został zgłoszony do urzędu skarbowego i które wykorzystywane jest wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, nie oznacza, że nie może on zakupić drugiego, o ile jest on również potrzebny w działalności. Podatnik może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na eksploatację obu tych samochodów – tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na kolonie dzieci niepełnosprawnych

Wydatki na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia można odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Lepsza sytuacja firm rodzinnych w Polsce

Większość badanych przez KPMG firm rodzinnych pozytywnie ocenia swoją sytuację ekonomiczną, planuje nowe inwestycje i nie ma problemów z dostępem do finansowania. Największym wyzwaniem dla biznesu rodzinnego pozostaje rynek pracy, a wciąż najbardziej oczekiwaną zmianą jest uproszczenie prawa podatkowego. Takie wnioski płyną z trzeciej edycji badania przeprowadzonego przez KPMG w Polsce i siedemnastu innych krajach Europy. Prezentujemy raport KPMG w Polsce i Inicjatywy Firm Rodzinnych pt. „Barometr firm rodzinnych”.

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej, które w zamyśle Ministerstwa Gospodarki ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców, wprowadza rozwiązania zagrażające ochronie praw konsumentów - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w opinii, do której dotarł PAP.

2015 rok będzie dobry dla polskiej gospodarki

Zakupy konsumentów będą siłą napędową polskiej gospodarki w 2015 roku – uważa Stanisław Kluza, ekonomista z SGH i były minister finansów. Wciąż jeszcze wysokie bezrobocie powinno spadać, a inflacja sięgnie najwyżej 1,5 proc.

Nowelizacja Prawa geologicznego nie pomogła firmom

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, której założeniem jest usprawnienie ścieżki poszukiwawczo-wydobywczej kopalin, szczególnie węglowodorów, oraz zwiększenie nadzoru państwa nad zasobami. Eksperci oceniają, że nie wszystkie ułatwienia wprowadzone ustawą są w ten sposób odbierane przez firmy wydobywcze.

Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Mimo że na rozliczenie roczne PIT mamy czas do 30 kwietnia, warto już wcześniej rozejrzeć się za organizacją pożytku publicznego, której chcielibyśmy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Składki ZUS 2015 - działalność gospodarcza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował 9 stycznia 2015 r. o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2015 r. w szczególności dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

W ramach ulgi rehabilitacyjne odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Odliczenia dokonuje się od dochodu.

Ulga na dziecko pełnoletnie uczące się lub studiujące

Ulga prorodzinna obowiązuje zarówno w przypadku dzieci małoletnich, jak też obejmuje dzieci dorosłe, pod warunkiem jednak, że nie ukończyły 25 roku życia i nadal się uczą. Ulga na uczące się dzieci przysługuje również za miesiące wakacyjne.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

Płatnicy podatku PIT – jak co roku – zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

Zmiany w sektorach gospodarki Polski

Od kilku lat rozwija się działalność klastrów w głównych sektorach dla gospodarki Polski. Różnorodne zmiany, innowacje i projekty pozwoliły na wprowadzenie szerokiej współpracy w sektorze MSP oraz znaczną rozbudowę działu B+R. W ostatnim roku utrzymały się wysokie wskaźniki rynkowe dla klastrów m. in. znaczny wzrost dla finansowania projektów MSP, udział w rynku oraz wzrost. Znacznie wzrosła ilość zaangażowanych firm (szczególnie średnich, o ilości zatrudnionej ok. 14-32 osoby). Klastry stały się bardziej odróżnialne, częściej angażują się w działalność badawczą i informacyjną. Wskaźniki wzrostu dla klastrów w 2014 to około 12,6%, w poprzednich latach wskaźniki były oceniane na 41% (2012-2014).

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zakłada rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

Kalkulacje przedsiębiorczej kobiety w ciąży, czyli jak mieć 6000 zł zasiłku macierzyńskiego

W dalszym ciągu trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zakłada ona usunięcie tzw. luki prawnej, która pozwala na otrzymywanie ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Co teraz czeka przyszłe mamy i na co powinny być przygotowane?

Polska gospodarka w 2015 - co ją czeka?

Uzasadnione jest przyjęcie dwóch scenariuszy wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r. - neutralnego, podobnego do 2014 r. oraz „pesymistycznego", zakładającego m.in. że pogorszeniu ulegnie sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz że nastąpi destabilizacja w UE wywołana zmianami politycznymi w Grecji, co będzie prowadzić do osłabiania się euro wobec dolara. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. - uważa dr Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacja Lewiatan.

Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie

Niedostarczenie przez podatnika umowy zawierającej podpisy osób dokonujących transakcji nie jest równoznaczne z nieuznaniem danego wydatku za koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy fakt poniesienia wydatku zostanie udokumentowany w inny sposób - wyjaśnił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 29236/14.

Umowy cywilnoprawne - opodatkowanie i oskładkowanie

W dniu 19 lutego 2015 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie, którego celem jest uświadomienie zatrudniającym, jakie prawa i obowiązki stron wiążą się z zawieraniem różnego rodzaju umów cywilnoprawnych oraz jak ustrzec się przykrych konsekwencji. Organizatorem szkolenia jest Centrum Promocji Informatyki Spółka z o.o.. Infor.pl jest patronem medialnym tego szkolenia.

Samozatrudnienie - wady i zalety

Dla pracowników wykonujących dla pracodawcy usługi ciekawym pomysłem może okazać się przejście z etatu na samozatrudnienie. Daje ono większą swobodę i możliwości w wykonywaniu swoich obowiązków. Jednocześnie samozatrudnienie to własna działalność gospodarcza, za którą stoją obowiązki przedsiębiorcy. Zazwyczaj przejście na samozatrudnienie opłaca się zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Każda kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To, ile wyniesie zasiłek, zależy jednak nie od dochodu, ale od wysokości opłacanych składek do ZUS.

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

Prawo do ulgi na dzieci i jej wysokość w rozliczeniu rocznym PIT

Komu przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT? W jakiej wysokości można z niej skorzystać? Na jakim formularzu dokonać rozliczenia?

REKLAMA