REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kary, Uczeń

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak określić wysokość kar umownych w umowie

Czy jest prawnie dopuszczalne, aby w umowie w sprawie zamówienia publicznego (tryb podstawowy) zastosować kary umowne w innej wysokości niż podane wcześniej we wzorze umowy stanowiącym załącznik do SWZ?

Zasady organizacji oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów

MEiN zachęca samorządy do tworzenia oddziałów przygotowawczych z uwagi na to, że ukraińskie dzieci, nie znając polskiego, mają kłopoty, by uczestniczyć w ogólnych zajęciach. W artykule przedstawiamy zasady organizacji oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów

Polski Ład - nowe narzędzia kontroli i karania przedsiębiorców

Polski Ład, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, niesie ze sobą nie tylko zmiany w zakresie obowiązków podatkowych dla przedsiębiorców. Wyposaża też skarbówkę w nowe narzędzia kontroli i karania mające zabezpieczyć źródła wpływów do budżetu Skarbu Państwa. Wyjaśniamy czym jest „nabycie sprawdzające”, „tymczasowe zajęcie ruchomości” i jak zmieniają się zasady egzekucji w PGK i grupach VAT.

Obszerna nowelizacja kodeksu karnego skarbowego w 2022 roku - projekt

9 marca 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt obszernej nowelizacji kodeksu karno-skarbowego (kks). Zaproponowane zmiany w kks mają na celu przede wszystkim utrudnić unikanie odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, m.in. poprzez uszczegółowienie zasad korzystania z instytucji czynnego żalu oraz wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. Rozszerzona ma być także możliwość stosowania instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, a także instytucji skazania bez rozprawy. Stosowanie zmienionych przepisów ma doprowadzić do wzrostu skuteczności ścigania głównych sprawców przestępstw skarbowych i zmniejszania tzw. szarej strefy podatkowej. Omawiany projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w II kwartale 2022 roku.

REKLAMA

Jakie kary grożą za brak szkoleń BHP?

Jakie są kary za brak szkoleń BHP? Dlaczego liczba wypadków przy pracy rośnie? Czy szkolenia BHP są dostosowane do konkretnych stanowisk pracy?

Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej zakłada reforma Kodeksu karnego. Zmiany mają też objąć pijanych kierowców.

Pakiet mobilności - zmiany od lutego 2022

Pakiet mobilności - pierwsze zmiany w ustawie o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców zaczynają obowiązywać od 2 lutego 2022 roku. Likwiduje się podróże służbowe kierowców w przewozach międzynarodowych. Co zmienia się w ewidencji czasu pracy? Jakie kary grożą za naruszenie pakietu mobilności?

Kara za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT - NSA po stronie przedsiębiorcy

NSA uchylił 24 listopada 2021 r. wyrok WSA w Szczecinie i poprzedzającą go decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej nakładającą na podwykonawcę karę pieniężną za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT.

REKLAMA

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

Czy jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę? MF wyklucza taką interpretacją przepisów. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące podnoszonej przez liczne samorządy kwestii, czy przekazanie komputerów w programie Granty PPGR podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wykroczenia drogowe - zaostrzenie kar dla kierowców

Ustawa zaostrzająca kary dla sprawców wykroczeń drogowych została podpisana przez Prezydenta. Jakie zmiany wprowadza?

"Historia i teraźniejszość" - nowy przedmiot w szkole

Nowy przedmiot w szkole. Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej wprowadzić nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". Przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym

Przerwa świąteczna w szkołach 2021 r.

Sprawdź kiedy wypada zimowa przerwa świąteczna w 2021 r.

Ferie zimowe 2021/2022 - terminy

Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe w poszczególnych województwach!

„Laboratoria Przyszłości” – termin składania wniosków przedłużony

„Laboratoria Przyszłości” – termin składania wniosków przedłużony do 30 listopada!

Lekcje o Funduszach Europejskich - rozwój lokalny

Lekcje o Funduszach Europejskich odbyły się w 261 szkołach.

Stypendia dla uczniów - jaki paragraf?

Stypendia dla uczniów - klasyfikacja. W jakim paragrafie wydatków powinno się ujmować wypłacane uczniom stypendia socjalne oraz stypendia za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe?

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy uczniowie przystąpią do testów? W roku szkolnym 2021/2022 egzaminy ósmoklasisty odbędą się w nowym terminie.

Capture The Flag „153+1” - zgłoszenia do 14 listopada 2021 r.

Capture The Flag „153+1” to konkurs informatyczny odbywający się pod patronatem MEiN.

Akcja "Szkoła do hymnu" 2021 r.

"Szkoła do hymnu" 2021 r. to akcja zachęcająca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

e-TOLL - bez kar dla przewoźników na początku

Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL - to efekt niedawnej interwencji w tej sprawie Rzecznika MŚP Adama Abramowicza. 30 września wygasła możliwość jednoczesnego korzystania z dotychczasowego systemu viaTOLL oraz nowego - e-TOLL.

Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

Stan wyjątkowy - kary za łamanie zakazów

Stan wyjątkowy - jakie kary grożą za łamanie zakazów i przebywanie na terenach przygranicznych na Podlasiu i w województwie lubelskim?

Bilety ulgowe dla studentów i doktorantów - nawet z legitymacją ważną do marca 2020 r.

Bilety ulgowe dla studentów i doktorantów. Posiadacz legitymacji studenckiej lub doktoranckiej ważnej w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 (do 31 marca 2020 r.) nadal może podróżować koleją na podstawie biletu ulgowego bez konieczności potwierdzenia ich ważności - przypomina Urząd Transportu Kolejowego.

Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?

Ewidencja czasu pracy zawierająca nieprawidłowości może skutkować nałożeniem kary przez inspektora PIP. Jakie kary stosuje inspektor pracy?

Naruszenie przepisów o urlopach wypoczynkowych - jakie kary?

Kary za naruszenie przepisów o urlopach wypoczynkowych - jakie sankcje karne przewiduje Kodeks wykroczeń, a jakie Kodeks karny za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru takiego urlopu?

Wprowadzenie kar za zagraniczny wyjazd turystyczny

Kary za zagraniczny wyjazd turystyczny - czy zostaną wprowadzone w Polsce? Takie rozwiązania przewiduje Wielka Brytania gdzie każda próba wyjazdu za granicę z Anglii bez uzasadnionego powodu zagrożona będzie karą w wysokości 5 tys. funtów.

Uzupełnienie braków z nauki zdalnej - dodatkowe zajęcia dla uczniów

Dodatkowe zajęcia wspomagające dla uczniów po powrocie do szkół z nauki zdalnej to kolejny program Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący wsparcia uczniów w czasie i po pandemii koronawirusa. Jakie zajęcia dodatkowe przewiduje? Czy będą dodatkowe pieniądze dla nauczycieli?

Kary za brak OC w 2021 roku

Kary za brak OC w 2021 roku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że osoby, które nie mają obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) narażają się na zapłacenie - z własnych środków - wysokiego odszkodowania, gdy spowodują wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą ponadto kary finansowe. Ile wynoszą kary (opłaty karne) za brak OC w 2021 roku?

Nowe formy pomocy dla uczniów niepełnosprawnych

Pomoc dla uczniów niepełnosprawnych - Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową formułą wsparcia dzieci i ich rodzin. Mają powstać m.in. Centra Dziecka i Rodziny oraz Specjalistyczne Centra Edukacji Włączającej. Czy szkoły specjalne zostaną zlikwidowane?

Ustawa wolnościowa - wysokie kary

Ustawa wolnościowa przewiduje wysokie kary. Czy odstraszą one administratorów przed usuwaniem wpisów? Jakie są założenia projektowanych przepisów?

Monitorowanie karier absolwentów szkół

Monitorowanie karier absolwentów szkół – rząd przyjął projekt ustawy. Jak i w jakim celu mają być zbierane dane o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych?

Kara za brak zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS

Niezgłoszenie umowy o dzieło do ZUS niesie za sobą pewne konsekwencje. Od 1 stycznia 2021 r. płatnicy składek mają nowy obowiązek rejestracji dzieła w ZUS. Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązku w odpowiednim terminie?

Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

Kary za błędy w JPK_VAT - wysokość, czynny żal, jak uniknąć kary

Jakie sankcje z Kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) grożą za błędy w ewidencji i nowym JPK_VAT? Czy złożenie czynnego żalu zawsze jest niezbędne, aby uniknąć sankcji z k.k.s.? Kiedy grożą kary pieniężne za błędy w ewidencji JPK_VAT?

Kary za błędy w SENT nieproporcjonalne do uchybień?

Kary za uchybienia w zgłoszeniach w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) są nakładane także na uczciwych przedsiębiorców, nieproporcjonalnie do wagi przewinienia - alarmuje rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Chce zainicjować szerszą dyskusję nt. stosowania przez organy administracji kar pieniężnych wobec przedsiębiorców.

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego dotyczy dwóch sytuacji: pracodawca nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy i pracodawca wypłaca wynagrodzenie wyższe "pod stołem" niż pensja wynikająca z umowy o pracę. W ten sposób ułatwia się im uchylanie od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z nowymi przepisami nieuczciwe działania pracodawców związane z zatrudnianiem alimenciarzy zagrożone są wysokimi karami finansowymi. Ile wynoszą?

Do 11,5 tony na oś: kary legalne czy nie?

Nacisk do 11,5 tony na oś już wkrótce będzie oznaczać brak ograniczeń na drogach publicznych w Polsce. To echo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Płaca minimalna kierowców w UE - kary za błędy

Płaca minimalna kierowców w UE rozliczana jest na nowych zasadach. Kary za błędy w stosowaniu nowych przepisów zaczynają uderzać w polskich przewoźników. Kontrole są coraz częstsze. Zdarzają się wysokie mandaty. Ile euro kary można otrzymać za brak dokumentu w trakcie kontroli? Jakich dokumentów wymaga się w Niemczech, Austrii i Francji?

Czy wyciąganie konsekwencji wobec uczniów i nauczycieli za strajki jest zgodne z prawem?

MEN wydał komunikat z którego wynika możliwość wyciągania konsekwencji prawnych względem uczniów i nauczycieli za nakłanianie do udziału lub udział w Strajku Kobiet. Przedstawiamy opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Pakiet mobilności - nowe przeszkody dla transportu?

Pakiet mobilności powoli zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się transportem? Brak rozumienia przepisów może być kosztowny.

Jakie kary grożą za nielegalne prowadzenie prac budowlanych?

Prawo budowlane określa zasady odpowiedzialności za wykonywanie robót budowlanych z naruszeniem prawa. Jakie kary grożą w przypadku prowadzenia prac budowlanych bez stosownych uprawnień? A także, co grozi za zły stan techniczny obiektu budowlanego i nieprzestrzeganie obowiązku usunięcia uszkodzeń?

Kary za niezgłoszenie prowadzenia magazynu typu call-off stock

Ustawa z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 1106), która ma na celu m. in. implementację tzw. quick fixes, czyli szybkich poprawek do unijnych przepisów w zakresie VAT zawiera również nowe przepisy karne skarbowe.

Kary umowne – zastosowanie, formułowanie, ograniczenia

Podstawę prawną dla możliwości zastrzeżenia w stosunkach zobowiązaniowych między stronami kar umownych stanowią art. 483 i dalsze Kodeksu Cywilnego. Niniejszy artykuł nie stanowi rozprawy teoretycznej na temat przepisów kodeksowych. Poniższe opracowanie poświęcone jest praktycznym aspektom stosowania kar umownych w stosunkach zobowiązaniowych łączących strony.

Egzamin ósmoklasisty - zmiany od roku szkolnego 2021/2022

Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie trwał cztery dni. Na koniec podstawówki uczniowie będą po raz pierwszy zdawać egzaminy z przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Jak odnaleźć się w szkole w czasie pandemii - poradnik

Rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie. Wielu uczniów ma prawo czuć się zagubionymi. Fundacja Przestrzeń dla Edukacji przygotowała poradnik dla uczniów i uczennic, który ma im pomóc w funkcjonowaniu w szkole podczas pandemii koronawirusa.

Renta rodzinna - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki

Uczniowie i studenci, którzy otrzymują rentę rodzinną powinni do końca września złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Studenci mają czas do 30 października 2020 r.

Polisy szkolne a ochrona na wypadek COVID-19 - analiza Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy przeanalizował ubezpieczenia szkolne. W większości przypadków ochrona na wypadek COVID-19 nie jest udzielana albo nie jest to precyzyjnie określone.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

REKLAMA