REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Praca w unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Od 1 maja 2009 roku obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować legalną pracę w Belgii w każdym zawodzie.

Czas pracy w Austrii

Przed podjęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, jaki w tym kraju obowiązuje wymiar czasu pracy.

Rodzaje umów o pracę w Szwecji

Przed rozpoczęciem pracy w Szwecji warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zatrudnienia, takimi jak umowa o pracę.

Warunki pracy w Szwecji


Każda osoba rozpoczynająca pracę w Szwecji powinna znać podstawowe warunki pracy w tym kraju, takie jak czas pracy czy wynagrodzenie.

REKLAMA

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Warunki pracy w Finlandii


Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.

Umowa o pracę w Finlandii

Kiedyś standardową umową o pracę w Finlandii była umowa na czas nieokreślony, teraz coraz częściej spotyka się umowy okresowe.

Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.

REKLAMA

Umowa o pracę w Hiszpanii

Obywatele krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają te same prawa co Hiszpanie, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy.

System urlopowy w Hiszpanii


Przed podjęciem legalnej pracy w Hiszpanii warto wiedzieć, jakie są podstawowe urlopy pracownicze i zasady ich udzielania.

Warunki pracy w Danii


Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy w Danii tak, aby skutecznie móc walczyć o swoje prawa z nowym pracodawcą.

Otwarcie rynku pracy w Danii


Coraz więcej krajów Unii Europejskiej decyduje się na otwarcie swojego rynku pracy dla pracowników z pozostałych krajów. Wynika to nie tylko z zasady swobodnego przepływu osób w UE, ale często podyktowane jest także brakiem niedrogiej siły roboczej w danym kraju.

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Warunki pracy we Francji


Przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy jakie panują w tym kraju. Znajomość podstawowych praw jest bowiem niezbędna, aby móc ich wymagać od swojego pracodawcy.

Ustawa Sarkozy'ego i dostęp do rynku pracy


Podpisana przez Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego ustawa z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie imigracji i integracji wprowadziła liczne ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla osób wykształconych.

System urlopowy we Francji


Warto przed rozpoczęciem pracy we Francji zapoznać się z podstawowymi urlopami, które należą się nam jeżeli podjęliśmy legalne zatrudnienie.

Pozwolenie na pracę we Francji


Osoby wyjeżdżające do pracy do Francji na pewno zastanawiają się, czy mogą legalnie podjąć w tym kraju pracy, a jeżeli mogą, to czy muszą dopełnić jakichś formalności.

Urlop macierzyński w Irlandii


Dla emigrantów kraj do którego wyjadą w poszukiwaniu pracy często staje się drugim domem. Kupują mieszkania, zakładają rodziny. Chcą też mieć takie same prawa jak obywatele Irlandii. W związku z tym, że w krajach UE wszyscy obywatele legalnie zatrudnieni mają takie same prawa, kobietom które urodziły dziecko w Irlandii należy się urlop macierzyński.

Wynagrodzenie we Włoszech


Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, bez względu na to czy pracuje on w swoim kraju ojczystym, czy też w innych krajach. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się we Włoszech?

Wjazd i pobyt we Włoszech


Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Włoch na podstawie ważnego paszportu bądź dowodu osobistego.

Agencje pośrednictwa pracy we Włoszech

Agencje pośrednictwa pracy to często pierwsze miejsce, do którego kieruje się osoba chcąca znaleźć tymczasowe bądź stałe zatrudnienie. Znalezienie „porządnej” agencji, takiej która naprawdę chce pomóc a nie tylko wykorzystać nie jest jednak łatwe. Od czego zatem należy zacząć?

Wymagania BHP w Norwegii

Jak w każdym kraju, tak samo w Norwegii istnieją przepisy BHP dotyczące środowiska pracy. Ich przestrzeganie jest podstawowym obowiązkiem pracownika, ale także pracodawcy.

Jaki jest czas pracy w Norwegii

Norweski kodeks pracy przewiduje pewne limity czasu pracy, których przekraczanie jest niedopuszczalne. Jak większość kodeksu pracy reguluje także pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak powinna wyglądać umowa o pracę w Holandii?

Oczywiste jest, że przed podjęciem zatrudnienia należy z pracodawcą podpisać umowę o pracę. Zatrudnienie na postawie umowy ustnej często może prowadzić do nieprzestrzegania naszych praw pracowniczych.

Pozwolenie na pracę w Holandii


Od dnia 1 maja 2007 roku wyjeżdżając do Holandii nie potrzebujemy żadnych zaświadczeń, zezwoleń itp. Jedynym naszym obowiązkiem jest obowiązek meldunkowy.

Numer identyfikacji podatkowej w Holandii


Chcąc legalnie pracować w Holandii najpierw trzeba się zarejestrować w Urzędzie Skarbowym i uzyskać numer BSN.

Agencje pracy tymczasowej w Holandii


Agencje pracy tymczasowej to często pierwsze miejsce, do którego kieruje się osoba chcąca znaleźć tymczasowe bądź stałe zatrudnienie. Znalezienie „porządnej” agencji, takiej która naprawdę chce pomóc a nie tylko wykorzystać nie jest jednak łatwe. Od czego zatem należy zacząć?

Fas i biura pośrednictwa pracy w Irlandii


FAS – czyli inaczej Urząd do Spraw Szkoleń i Zatrudnienia jest odpowiednikiem naszego Urzędu Pracy i na pewno pomoże nam znaleźć pracę.

Prawa pracownicze w Niemczech


Przed wyjazdem do pracy w Niemczech warto znać swoje podstawowe prawa pracownicze. Do ich przestrzegania są bowiem zobowiązani wszyscy pracodawcy.

Pracownicy goście w Niemczech


Niemcy z wieloma krajami, w tym także z Polską, zawarły umowy na mocy których obywatele tychże państw mogą przyjeżdżać do Niemiec i podejmować pracę jako pracownicy – goście (Gastarbeitnehmer).

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Niemczech


Pozwolenie na pracę musi otrzymać każda osoba, która chce podjąć w Niemczech legalne zatrudnienie. Nie jest to jednak takie proste.

Wynagrodzenie za pracę w Wielkiej Brytanii


Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, bez względu na to czy pracuje on w swoim kraju ojczystym, czy też w innych krajach. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się w Anglii?

Program rejestracji pracowników w Anglii


Od dnia 1 maja 2004 r. większość obywateli nowych państw członkowskich pracujących w Wielkiej Brytanii (również obywatele polscy) jest objęta Programem Rejestracji Pracowników. Osoby objęte tym programem muszą się zarejestrować, jeżeli zamierzają pracować w Wielkiej Brytanii przez okres przekraczający jeden miesiąc.

Prawa pracownika w Wielkiej Brytanii


Przed wyjazdem do pracy w Wielkiej Brytanii warto znać swoje podstawowe prawa pracownicze. Do ich przestrzegania są bowiem zobowiązani wszyscy pracodawcy.

Jak uzyskać N.I.N. – National Insurance Number w Anglii?


Uzyskanie National Insurance Number, zwanego także międzynarodowym numerem ubezpieczenia, jest jedną z podstawowych formalności, które muszą zostać dopełnione przez osobę podejmującą legalne zatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

Przepisy wspólnotowe dla ubezpieczeń społecznych

Dla każdego, kto przebywa, pracuje bądź zamierza osiedlić się na stałe w którymś z krajów Unii Europejskiej najważniejsze są ubezpieczenia społeczne. Warto wiedzieć jakie przepisy regulują sytuacje, gdy urodzimy za granicą dziecko, albo czy mamy prawo do renty.

Gdzie dziś możesz legalnie pracować w UE


Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej możliwe stało się podjęcie legalnego zatrudnienia we wszystkich krajach Unii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę

Decyzja o wyjeździe z Polski do któregokolwiek z krajów europejskich w celu podjęcia pracy nie należy do łatwych. Zanim ostatecznie się zdecydujemy, warto się dobrze zastanowić, a także dopełnić formalności – aby w razie powrotu – było nam łatwiej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego


Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Praca sezonowa w Niemczech


Pomimo, iż w Niemczech zasadniczo wymagane jest zezwolenie na podjęcie pracy, to istnieją pewne sektory gospodarki, w których nie jest ono konieczne.

Praca za granicą a emerytura w Polsce

W latach 1985-1987 pracowałem na budowie eksportowej w Libii. Po powrocie wykorzystałem przysługujący mi urlop wypoczynkowy oraz dni wolne od pracy za wydłużony tydzień pracy (praca w wolne soboty) ok. 3,5 miesiąca. W tym roku przeszedłem na emeryturę, ale ZUS nie zaliczył tego czasu do okresu pracy (składkowego). Czy słusznie? 

Dokumenty potwierdzające pracę za granicą

Pracowałem legalnie we Francji. Z zachowanych dokumentów posiadam tylko miesięczne "bulletin de paye" czyli poświadczenie wypłaty na których są potrącenia typu ubezpieczenia: społeczne chorobowe, społeczne starcze, dla bezrobotnych i na rentę dodatkową oraz tzw. siret pracodawcy. Oczywiście są pieczątki, podpisy itp wszystkie oryginalne. Czy te dokumenty są wystarczające dla ZUS-u przy staraniu się o emeryturę?  

Praca za granicą a emerytura w Polsce

Często pojawia się pytanie, jaki wpływ na emeryturę ma praca za granicą. Zalezy to od kraju, w którym praca była wykonywana. Znaczenie ma także okres wykonywanej pracy. Prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami eksperta.

Świadczenia dla poszukujących pracy w Unii

Ponaddwukrotnie wzrosła od 2005 roku liczba bezrobotnych poszukujących pracy w Unii, którym urzędy pracy wysłały zasiłki za granicę - wynika z danych uzyskanych w resorcie pracy.

REKLAMA