| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w UE > Wynagrodzenie we Włoszech

Wynagrodzenie we Włoszech


Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, bez względu na to czy pracuje on w swoim kraju ojczystym, czy też w innych krajach. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się we Włoszech?

Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że Księga piąta włoskiego Kodeksu Cywilnego – o pracy – określa ogólne warunki pracy, urlopy czy wynagrodzenia, natomiast są pewne sektory gospodarki które regulowane są oddzielnie w tak zwanych CCNL (Contratto Colletivo Nazionale di Lavoro) czyli zbiorowe kontrakty pracy i one mogą nieco odmiennie regulować warunki pracy w 14 sektorach: rolnictwo, chemia, mechanika, tekstylia, żywność i przemysł rolny, budownictwo, poligrafia i rozrywka, handel, transport, kredyty i ubezpieczenia, firmy usługowe, administracja państwowa, instytucje prywatne, inne.

A zatem w odróżnieniu od większości państw europejskich we Włoszech nie jest określone wynagrodzenie minimalne. Dla każdego sektora określa je CCNL. Aby przekonać się jakie dokładnie wynagrodzenie nam się należy, trzeba to każdorazowo sprawdzać w zbiorowych kontraktach odpowiednich dla branży w której pracujemy.

Dodatkowe wynagrodzenie, przewidziane w większości zbiorowych kontraktach pracy to dodatkowe, 13 i 14 uposażenie w miesiącach czerwcu i grudniu.
Ponadto dodatkowo płatne są godziny nadliczbowe, jednak szczegółowe wynagrodzenie przewidziane jest każdorazowo w CCNL.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »