| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Fas i biura pośrednictwa pracy w Irlandii

Fas i biura pośrednictwa pracy w Irlandii


FAS – czyli inaczej Urząd do Spraw Szkoleń i Zatrudnienia jest odpowiednikiem naszego Urzędu Pracy i na pewno pomoże nam znaleźć pracę.

Fas zajmuje się głownie znajdywaniem pracy dla osób bezrobotnych, ale także oferuje szeroki wachlarz różnego rodzaju szkoleń i kursów, zarówno bezpłatnych jak i płatnych. Pomaga również osobom powracającym do Irlandii, lub poszukującym pracy w innych krajach UE. Ponadto kładziony jest szczególny nacisk na przekwalifikowywanie pracowników z ich wyuczonych zawodów na takie, na które istnieje na rynku popyt. 

Od dnia 1 maja 2004 r., czyli od dnia przystąpienia Polski do UE, Polacy poszukujący pracy w Irlandii mają prawo do korzystania ze wszystkich usług oferowanych przez FAS, czyli szkoleń, spotkań z doradcami zawodowymi itp.
Na tablicy informacyjnej FAS znajdują się niezbędne informacje (m.in. o tym jak, gdzie i w jaki sposób szukać skutecznie pracy) w języku polskim. FAS dokłada wszelkich starań, aby ułatwić Polakom poszukiwanie pracy, wydał kilka pożytecznych broszur w języku polskim, takich jak broszura o prawach pracowniczych i warunkach zatrudnienia, broszura o pracy na terenie republiki Irlandii, a także poradnik podatkowy. Ponadto Polacy mogą składać swoje CV bezpośrednio do FAS na równi z obywatelami Irlandii.

Oprócz FAS w Irlandii funkcjonują liczne biura pośrednictwa pracy, nie zawsze jednak są uczciwe. Przy wyborze takiego biura należy pamiętać, że muszą one posiadać zezwolenie na działalność wydane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Pracy (Department of Enterprise, Trade and Employment). Ponadto nie mogą pobierać opłat za rejestrację ani w jakikolwiek inny sposób dyskryminować.


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »