Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług zaakceptowane przez PE

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług osiągnięte w ramach tzw. trilogów zostało zaakceptowane przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 16 kwietnia. Jakie zasady delegowania pracowników zakłada porozumienie?

Swoboda przepływu pracowników - jak zmniejszyć ograniczenia?

14 kwietnia 2014 r. (w poniedziałek) Rada UE przyjęła uzgodniony z Parlamentem Europejskim projekt dyrektywy w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników. Celem dyrektywy jest ułatwienie dochodzenia praw obecnie przysługujących mobilnym pracownikom.

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług - porozumienie w sprawie dyrektywy wykonawczej

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowiło przedmiot kilkunastu spotkań trójstronnych. Osiągnięto wstępne porozumienie w kwestii projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników. Dla przyjęcia dyrektywy wymagane jest, aby osiągnięte porozumienie zostało oficjalnie zaakceptowane zarówno przez Radę, jak i Parlament Europejski.

Od 2014 r. lepsza mobilność zawodowa w Unii Europejskiej

Od 2014 r. lekarze, aptekarze, architekci, pielęgniarki czy przedstawiciele innych zawodów będą mieli ułatwiony dostęp do pracy zawodowej w innym państwie Unii Europejskiej za pomocą karty kwalifikacji zawodowej. Zmieni się również system ostrzegania.

Praca za granica – praktyczne porady

Praca za granicą jest tematem topowym już od kilku lat. Zagraniczny wyjazd w celach zarobkowych jest dużym wyzwaniem, warto być do niego przygotowanym.

Praca za granicą Vademecum

W obecnych czasach poszukiwanie pracy za granicą jest jedyną możliwością znalezienia pracy. Na co uważać podejmując zatrudnienie za granicą. Niekiedy zaś do pracy za granicą kierują polscy pracodawcy. Jakie obowiązki ma w takim przypadku pracodawca.

DGP: Cudzoziemcy legalizują swój pobyt

Ponad 3 tys. wniosków o legalizację pobytu. To efekt działającej od początku roku ustawy abolicyjnej dla cudzoziemców – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

Na pracę we Włoszech obywatel Polski nie musi uzyskać zezwolenia. Na jakie świadczenia rentowe może liczyć pracując i mieszkając we Włoszech.

Na jakie renty można liczyć w Wielkiej Brytanii

Osobom zatrudnionym w Wielkiej Brytanii przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy, renta wypadkowa oraz renta chorobowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niej prawo?

Porada Eksperta: Prawa pracowników delegowanych do pracy w Niemczech

Od 1 maja 2011 r. będzie wprowadzona nieograniczona swoboda przepływu siły roboczej do 25 państw Unii Europejskiej. Problem ten dotyczy między innymi pracowników delegowanych, którzy świadczą pracę na polecenie i na rzecz swojego pracodawcy, którego siedziba znajduje się w Polsce.

Emerytura dla pracowników we Włoszech

Od dnia 31 lipca 2006 roku Polacy nie potrzebują zezwolenia na pracę z urzędu pracy. Władze włoskie otworzyły rynek pracy dla obywateli polskich.

Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Obywatele Polski, mają prawo do pracy i życia w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Na jaką emeryturę mogą liczyć?

Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

Szwedzki publiczny system emerytalny składa się z emerytury dochodowej, emerytury składkowej oraz emerytury gwarantowanej.

Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii

Od momentu wejście do Unii Europejskiej Polacy mogą pracować w Finlandii bez żadnych ograniczeń. Za pracę w tym kraju przysługuje emerytura Finlandii istnieją dwa systemy emerytalne krajowy system emerytalny oraz pracowniczy system emerytalny.

Jaka emerytura przysługuje za pracę w Belgii

Podejmując pracę w Belgii każdy pracownik ma obowiązek wnoszenia opłat na system ubezpieczeń społecznych. Z system ubezpieczeń społecznych pracownikowi przysługuje między innymi emerytura.

Kto może uzyskać zasiłek rodzinny we Włoszech?

Zasiłek rodzinny przysługuje pracownikom i niektórym emerytom. Mogą go otrzymać także cudzoziemcy legalnie pracujący we Włoszech.

Zwrot jakich kosztów przysługuje polskim pracownikom za granicą

Pracownikowi, który jest w podróży służbowej w innym państwie, wskazanym przez pracodawcę przysługują diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz noclegów. Ponadto pracownik może liczyć na zwrot innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Jaka jest wysokość diet w podróży służbowej do krajów UE?

Pracownik w czasie podróży służbowej do jednego z krajów Unii Europejskiej ma prawo do diet. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży.

Wynagrodzenie minimalne w 2011 roku

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Czy Polacy muszą uzyskać pozwolenie na pracę za granicą

Od momentu gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej tj. od 1 maja 2004 r. podjęcie pracy za granicą nie jest już takie skomplikowane i nie wymaga posiadania specjalnego zezwolenia ponieważ wiele państw otworzyło swoje rynki pracy na polskich obywateli.

Bezpłatne porady prawników - "Niebieski parasol"

W ramach akcji "Niebieski parasol" będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez radców prawnych. Akcja potrwa od 19 do 23 kwietnia 2010 r. we wszystkich większych miastach Polski.

Rodzaje urlopów w Portugalii

Oprócz urlopu wypoczynkowego – który jest niewątpliwie najistotniejszy dla wszystkich pracowników, osoby zatrudnione mają także prawo do szeregu innych urlopów i zaczynając pracę w Portugalii należy zapoznać się z ich wymiarem.

Rodzaje umów o pracę w Portugalii

Rozpoczynając pracę w Portugalii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć.

Czas pracy w Portugalii

Jeżeli już znajdziemy pracę w Portugalii, musimy wiedzieć, w jakich godzinach nasza praca będzie świadczona. W Portugalii obowiązują pewne zasady w tym zakresie.

Wynagrodzenie za pracę w Grecji

Średnie wynagrodzenie w Grecji jest niższe niż w innych krajach europejskich, może dlatego Grecja jako kierunek emigracji jest wybierana zdecydowanie rzadziej.

Rodzaje umów o pracę w Grecji

Przed rozpoczęciem pracy w Grecji zdecydowanie musimy się zapoznać z podstawowymi zasadami dotyczącymi umów o pracę, jakie są stosowane w Grecji.

Podejmowanie pracy przez obywateli Polski w Grecji

Pomimo, iż Wielka Brytania i Irlandia są głównymi kierunkami polskiej emigracji, to jednak także inne kraje, takie chociażby jak Grecja, cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie w sezonie turystycznym.

Rodzaje umów o pracę na Cyprze

Przed rozpoczęciem pracy na Cyprze warto wiedzieć, na jaki rodzaj umowy o pracę możemy liczyć.

Dostęp do cypryjskiego rynku pracy

Zanim wybierzemy się do pracy na Cypr, warto wiedzieć, jakich formalności muszą dopełnić obywatele polscy, aby rozpocząć legalną pracę.

Czas pracy na Cyprze

Przed rozpoczęciem pracy na Cyprze należy zapoznać się z obowiązującymi normami w zakresie czasu pracy.

Rodzaje umów o pracę w Belgii

Przed rozpoczęciem pracy w Belgii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć.

Czas pracy w Belgii

W Belgii, jak w każdym innym kraju obowiązują pewne ograniczenia w ilości godzin pracy, podczas których pracownik może pracować.

System Titres – Services w Belgii


Jest to system subwencjonowany przez rząd belgijski, który pozwala osobom prywatnym (Belgom) na bardzo korzystne zatrudnienie pracownika – pomocy domowej.

Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Od 1 maja 2009 roku obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować legalną pracę w Belgii w każdym zawodzie.

Czas pracy w Austrii

Przed podjęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, jaki w tym kraju obowiązuje wymiar czasu pracy.

Rodzaje umów o pracę w Szwecji

Przed rozpoczęciem pracy w Szwecji warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zatrudnienia, takimi jak umowa o pracę.

Warunki pracy w Szwecji


Każda osoba rozpoczynająca pracę w Szwecji powinna znać podstawowe warunki pracy w tym kraju, takie jak czas pracy czy wynagrodzenie.

Warunki pracy w Finlandii


Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.

Umowa o pracę w Finlandii

Kiedyś standardową umową o pracę w Finlandii była umowa na czas nieokreślony, teraz coraz częściej spotyka się umowy okresowe.

Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.

Umowa o pracę w Hiszpanii

Obywatele krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają te same prawa co Hiszpanie, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy.

System urlopowy w Hiszpanii


Przed podjęciem legalnej pracy w Hiszpanii warto wiedzieć, jakie są podstawowe urlopy pracownicze i zasady ich udzielania.

Warunki pracy w Danii


Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy w Danii tak, aby skutecznie móc walczyć o swoje prawa z nowym pracodawcą.

Otwarcie rynku pracy w Danii


Coraz więcej krajów Unii Europejskiej decyduje się na otwarcie swojego rynku pracy dla pracowników z pozostałych krajów. Wynika to nie tylko z zasady swobodnego przepływu osób w UE, ale często podyktowane jest także brakiem niedrogiej siły roboczej w danym kraju.

Warunki pracy we Francji


Przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy jakie panują w tym kraju. Znajomość podstawowych praw jest bowiem niezbędna, aby móc ich wymagać od swojego pracodawcy.

Ustawa Sarkozy'ego i dostęp do rynku pracy


Podpisana przez Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego ustawa z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie imigracji i integracji wprowadziła liczne ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla osób wykształconych.

System urlopowy we Francji


Warto przed rozpoczęciem pracy we Francji zapoznać się z podstawowymi urlopami, które należą się nam jeżeli podjęliśmy legalne zatrudnienie.

Pozwolenie na pracę we Francji


Osoby wyjeżdżające do pracy do Francji na pewno zastanawiają się, czy mogą legalnie podjąć w tym kraju pracy, a jeżeli mogą, to czy muszą dopełnić jakichś formalności.

Urlop macierzyński w Irlandii


Dla emigrantów kraj do którego wyjadą w poszukiwaniu pracy często staje się drugim domem. Kupują mieszkania, zakładają rodziny. Chcą też mieć takie same prawa jak obywatele Irlandii. W związku z tym, że w krajach UE wszyscy obywatele legalnie zatrudnieni mają takie same prawa, kobietom które urodziły dziecko w Irlandii należy się urlop macierzyński.

Wynagrodzenie we Włoszech


Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, bez względu na to czy pracuje on w swoim kraju ojczystym, czy też w innych krajach. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się we Włoszech?