REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoda, Likwidacja szkody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trudno uwierzyć, że te szkody wydarzyły się naprawdę...

Wystarczy małe niedopatrzenie czy pech, aby narazić firmę na wielkie straty finansowe, a nawet doprowadzić do bankructwa. Przykłady z artykułu pokazują, że zdarzają się czasem bardzo nieprawdopodobne sytuacje. Kiedy małe i średnie przedsiębiorstwa powinny rozważyć ubezpieczenie? 

Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika na osobie trzeciej? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za szkody? Co oznacza szkoda i jak ją wycenić?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika na osobie trzeciej? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za szkody? Co oznacza szkoda i jak ją wycenić?

REKLAMA

UFG: w poniedziałki i czwartki najczęściej dochodzi do szkód komunikacyjnych

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, iż najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.

Uszkodzenie towaru w sklepie - czy klient musi zapłacić?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się w sklepie zauważyć jakiś rozbity słoik z jedzeniem lub inny zniszczony produkt. Czasem wystarczy chwila nieuwagi nad dzieckiem, czy zwykły ścisk ludzi między sklepowymi regałami aby doszło do uszkodzenia towaru. Gdy przydarzy nam się taka sytuacja, to czy musimy za ten towar zapłacić?

Dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych w 2022 r.?

Zdaniem przedstawicieli branży ubezpieczeniowej ten rok może przynieść dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych. Coraz częstsze doniesienia o zniszczeniach spowodowanych złą pogodą prowadzą do wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami mienia.

W jaki dzień tygodnia jest najwięcej kolizji? Będziecie zaskoczeni!

W jaki dzień tygodnia jest najwięcej kolizji? Postanowili to sprawdzić specjaliści UFG. Wyniki ich analizy? My jesteśmy w szoku. Wy też będziecie.

REKLAMA

Czy pracownik pokrywa koszty naprawy samochodu służbowego?

Koszty naprawy samochodu służbowego - czy pokrywa je pracownik? PIP wyróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności pracownika - materialną i za mienie powierzone. Czym się róznią?

Szkoda komunikacyjna a odszkodowanie dla posiadacza polisy OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, iż w razie szkody komunikacyjnej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za posiadacza polisy OC.

Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

Stawki dla warsztatów naprawczych niezmienne od lat

Stawki dla warsztatów naprawczych za roboczogodzinę nie były podnoszone od lat. Czy ta sytuacja może odbić się na klientach?

Samochód zastępczy z OC sprawcy: na co uważać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy, czyli dziś nasz ekspert opowie o likwidacji szkody i narzucaniu stawek „rynkowych” przez towarzystwa.

Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa - na co uważać?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa to nowy trend, który dotyczy nawet pozornie małych szkód. Czy jest to zgodne z prawem? Jak uzyskać odszkodowanie?

OC sprawcy: co musisz wiedzieć, aby dostać odszkodowanie?

OC sprawcy jest kluczowe dla poszkodowanego. To na jego podstawie kierowca będzie starał się o odszkodowanie.

Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?

Zgłoszenie szkody OC. O czym powinien pamiętać poszkodowany, aby jak najszybciej załatwić sprawę?

Ugoda z ubezpieczycielem. Okazja czy poważny problem?

Ugoda z ubezpieczycielem zawarta telefonicznie przyspiesza likwidację szkody. Niestety też może zamknąć drogę do dochodzenia dalszych roszczeń!

Skoda Octavia: najbardziej szkodowe auto w Polsce!

Skoda Octavia nie ma szczęście do kierowców. Aż 24,2 proc. z nich deklarowało spowodowanie szkody w swojej historii ubezpieczenia OC.

Drzewo sąsiada zacienia, zagraża budynkowi, zaśmieca - co zgodnie z prawem można zrobić?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Kto odpowie za zalanie mieszkania?

Zalania mieszkań podczas wakacyjnej nieobecności są szczególnie kosztowne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, kto w praktyce może odpowiadać za takie „zalaniowe” szkody.

Szkody po burzach, ulewach, powodziach - co robić, by nie stracić prawa do odszkodowania

Tego lata bardzo często IMGW ostrzega o burzach i ulewnych deszczach w różnych regionach kraju. Wskutek letnich żywiołów rośnie liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, zwłaszcza zniszczeń powstałych wskutek zalania i przepięć. Zdaniem zakładów ubezpieczeń klienci przeważnie nie wiedzą, że tuż po szkodzie mogą sami zacząć ratować majątek i nie narażą się w ten sposób na utratę odszkodowania.

Poważne niszczenie roślin i zwierząt a odpowiedzialność karna

W Polsce karalne jest niszczenie roślin i zwierząt w znacznych rozmiarach oraz takie, które wyrządza istotną szkodę. RPO proponuje określenie w sposób ilościowy i jakościowy konkretnych czynów. Przykładem jest zabicie jednego rysia, który należy do rzadkiego gatunku.

Pomoc dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków itp.

Uchwalono zmiany w uchwale dotyczącej pomocy dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków, huraganu, deszczu nawalnego, gradu i powodzi. Ile wyniosą środki przeznaczone na pomoc rolnikom?

Samochodowy rzeczoznawca - czy ubezpieczyciel pokryje jego koszt?

Sąd Najwyższy orzekł niedawno, że ubezpieczyciel powinien pokryć koszt opinii rzeczoznawcy. Czy wprowadzenie tej zasady podwyższy składki ubezpieczenia OC?

Program pomocy rolnikom w 2019 r. - susza, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne i powódź

KRUS udziela pomocy rolnikom, którzy doznali szkód w wyniku suszy, huraganu, grady, deszczy nawalnego, przymrozków wiosennych i powodzi w 2019 r. Program pomocy dla rolników i producentów rolnych trwa od 24 września 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć stosowny wniosek.

Pomoc dla rolników od września 2019 r. - susza, huragan, grad, deszcz, przymrozki i powódź

Pomoc dla rolników, którzy ponieśli szkody w związku z suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami i powodzią zostanie przyznana w ramach dotacji. Pierwsze wypłaty nastąpią we wrześniu 2019 r.

Szkoda wyrządzona przez dziecko na terenie zakładu pracy

Jednym z rozwiązań dla rodziców w przypadku zamknięcia szkoły z powodu strajku jest zabranie ze sobą dziecka do pracy. Kto poniesie odpowiedzialność, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody przez dziecko?

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy uregulowana jest w art. 114 – art. 127 Kodeksu pracy. Odpowiedzialność materialną pracowników Kodeks pracy normuje odmiennie w zakresie odpowiedzialności ogólnej za mienie inne niż powierzone i w zakresie odpowiedzialności za mienie powierzone.

Odpowiedzialność firm za przestępstwa i szkody - nowe przepisy

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne usterki swych wyrobów. Projekt zmian przeszedł już uzgodnienia wewnątrzresortowe w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wkrótce zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy

Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.

Wypadki zimowe – przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

W okresie zimowym dochodzi do wielu wypadków, w tym do upadku na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku czy do zranienia spadającym soplem lodu. Wypadki tego typu dla prawnika prowadzącego sprawy odszkodowawcze są zwykle bardziej czasochłonne i złożone, niż sprawy wypadków komunikacyjnych. Problemy zaistniałe w toku prowadzonej sprawy za „szkodę zimową” są zarówno natury praktycznej, jaki i prawnej.

Zmiany w wypłatach odszkodowań łowieckich dopiero w 2018 r.

Zmiany dotyczące szacowania szkód łowieckich oraz zmiany w zakresie wypłaty odszkodowań łowieckich nie weszły w życie w 2017 r. Nie jest to najlepsza informacja dla rolników, według których wyceny dokonywane przez myśliwych są zdecydowanie za niskie.

Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT

Usługi likwidacji szkód mogą korzystać ze zwolnienia w VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Są bowiem właściwe i niezbędne do świadczenia usługi ubezpieczeniowej.

Usługi likwidacji szkód nie są zwolnione z VAT - wyrok TSUE

17 marca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-40/15. Istotą sporu przedstawionego TSUE do rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny była możliwość zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód świadczonych w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń. Usługi będące przedmiotem sporu dotyczyły m.in. przyjmowania zgłoszeń szkód, prowadzenia rejestru szkód, ustalania przyczyn i okoliczności szkód, prowadzania korespondencji z klientami oraz likwidacji merytorycznej szkód.

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Jakie są wyłączenia ochrony w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC? Wyłączenia reguluje ustawa, ubezpieczyciele nie mogą wprowadzać zmian w tym zakresie.

Szybsza likwidacja szkód i wypłata rekompensat

Zgłoszenie szkody do własnego ubezpieczyciela zamiast do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy pozwala skrócić czas likwidacji szkody. Które towarzystwa asekuracyjne oferują usługę bezpośredniej likwidacji szkód?

Od 1 kwietnia 2015 r. bezpośrednia likwidacja szkód z OC w ofercie większości ubezpieczycieli

Od 1 kwietnia 2015 r. rusza program pilotażowy systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Do opracowanego w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń systemu przyłączyło się ośmiu ubezpieczycieli, odpowiadających za dwie trzecie polskiego rynku OC. BLS umożliwi kierowcom likwidację szkody w firmie, w której są ubezpieczeni. Z takiej usługi, którą na polskim rynku oferuje już kilka towarzystw, korzysta coraz więcej osób.

Bezpośrednia likwidacja szkód - Towarzystwo Ubezpieczeń Warta

Likwidacja szkody komunikacyjnej z własnej polisy to nowy standard na polskim rynku ubezpieczeń. Jak do niego podchodzi niemiecko-japońskie Towarzystwo Ubezpieczeń Warta?

Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa

Chyba każdy posiadacz samochodu, jeżdżący nim na co dzień lub od święta, doznał chociaż raz szkody w pojeździe i zlikwidował ją dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko

Czy jako rodzic odpowiadam za zniszczenia dokonane przez moje dziecko? Kilka dni temu byłem z rodziną w pobliskim sklepie. W czasie zakupów mój 4-letni synek biegał między regałami i zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami. Dwie z nich stłukły się. Czy będę za to odpowiadał?

Zgłoszenie i likwidacja szkody - najczęstsze pytania

Likwidując szkodę pytamy ubezpieczycieli przede wszystkim o obowiązujące nas terminy, samochód zastępczy i wymagane dokumenty. Jakie są najczęstsze pytania dotyczące zgłoszenia i likwidacji szkody?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Decydując się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą poszkodowany powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają duży wpływ na jakość i ostateczną cenę usługi dochodzenia odszkodowania.

Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych

Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych, gdy likwidowane szkoły nie wywiązują się z swojego obowiązku i nie zapewnieniom studentom możliwości kontynuowania nauki w innej placówce, a czesne płacone uczelni pochłonęło już spora część oszczędności, została wzięta pod rozwagę przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zasady wywłaszczania są niekorzystne dla przedsiębiorców

Przepisy polskiego prawa trzeba uzupełnić o gwarancje dochodzenia pełnego naprawienia szkody, jaką wyrządza wywłaszczenie z nieruchomości - uważa PKPP Lewiatan. Chodzi o stworzenie firmom prawnych narzędzi domagania się odszkodowania za szkody wyrządzone legalnym wywłaszczeniem.

Szkody spowodowane silnym wiatrem lub huraganem - zalecenia Rzecznika Ubezpieczonych

Jak postępować w przypadku powstania szkody spowodowanej silnym wiatrem albo huraganem. Praktyczne wskazówki dotyczące postępowania i rozwiązywania problemów powstałych na etapie likwidacji szkód z umów ubezpieczeń mienia spowodowanych tymi kataklizmami przygotował ekspert Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

REKLAMA