REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kevin sam w domu 2018 - eksperci oszacowali szkody w domu McCallisterów

Specjaliści towarzystwa ubezpieczeń Compensa oszacowali skalę szkód w świątecznym hicie filmowym „Kevin sam w domu”. Ubezpieczenie 400-metrowego domu kosztowałoby filmową rodzinę McCallisterów ok. 8 tys. zł, a powstałe w związku z kradzieżą i włamaniem szkody przyniosłyby straty liczone nawet w setkach tysięcy złotych. Ekranowi złodzieje ulegli łącznie 25 wypadkom, ale za odniesione w czasie włamania kontuzje nie mogliby otrzymać odszkodowania.

Zakaz cesji wierzytelności - na czym polega i jak wpłynie na klientów?

Senacki projekt ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych zawiera zapis wprowadzający zakaz cesji wierzytelności (sprzedaży roszczeń), którego wejście w życie negatywnie wpłynie na klientów - mówi przedstawiciel RF. Cesja wierzytelności na kancelarię odszkodowawczą lub inny wyspecjalizowany podmiot (np. warsztat samochodowy) umożliwia klientom szybkie uzyskanie większej kwoty odszkodowania od tego podmiotu, bez konieczności stawania do walki przed sądem z ubezpieczycielem, który zaniżył kwotę odszkodowania.

Limit 30-krotności składek ZUS zostaje

Trybunał Konstytucyjny orzekł nieprawidłowość procesu legislacyjnego podczas głosowania w Senacie nad ustawą znoszącą górny limit składek na ZUS. W efekcie zachowane zostanie ograniczenie maksymalnej rocznej podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Polisy AC i assistance nie działają w całej Europie

Ubezpieczenia autocasco i assistance mogą pomóc w większości krajów Europy. Terytorialne wyjątki od tej zasady są bardzo ważne i warto wiedzieć, że polisy AC i assistance nie działają w całej Europie.

REKLAMA

Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy także w formie elektronicznej jako e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. Przed tą datą zaświadczenia lekarskie były wystawiane na drukach ZUS ZLA. Wprowadzono okres przejściowy, w którym obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (papierowa i elektroniczna) były dozwolone. Okres przejściowy który był kilkakrotnie przesuwany, ostatecznie zakończy się 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie forma elektroniczna.

Jak prawidłowo ustalić wysokość zasiłku dla zleceniobiorców

Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ma wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, uzyska prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru zasiłków dla zleceniobiorców ustala się inaczej niż dla pracowników, przy czym istnieje kilka wspólnych zasad, m.in. dotyczących długości okresu, z którego uwzględniany jest przychód, czy zakresu nieustalania nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłków nie przekroczyła 3 miesięcy.

Ogólnopolski Dzień Seniora w ZUS "Aktywnie i bezpiecznie"

ZUS po raz kolejny organizuje ogólnopolski Dzień Seniora. W 2018 r. odbywa się pod hasłem "Aktywnie i bezpiecznie". Ma na celu zachęcić osoby starsze do aktywności oraz popularyzację wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Ubezpieczenie mieszkania - czy to się opłaci?

Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia mieszkań i innych nieruchomości. Polisę mieszkaniową wybrała ponad połowa Polaków, co trzeci – drzwi lub rolety antywłamaniowe, a 27 proc. – stróżującego psa. Eksperci uważają, że przy zakupie polisy warto wybrać formułę all risk, czyli od wszystkich zdarzeń.

REKLAMA

Czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiele osób na co dzień korzysta z wzbudzającej kontrowersje aplikacji Uber, służącej do przewozu osób. Warto dowiedzieć się, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia w razie wypadku.

Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca?

Osobom poszkodowanym czasem proponowana jest ugoda. Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Dni Ubezpieczonego od 1 października 2018 r.

"Dni Ubezpieczonego" rozpoczną się 1 października 2018 r. i potrwają miesiąc. "W ramach naszej dorocznej akcji pokażemy klientom, że ubezpieczenia społeczne to rzecz w ich życiu bardzo istotna i warto monitorować choćby stan swojego konta w ZUS" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jakie zniżki w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego?

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto przyjrzeć się systemowi zniżek. Wpływa on bowiem na wysokość składki, jaką przyjdzie nam płacić. Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tolerują nietrzeźwych kierowców

Nawet nie będąc sprawcą kolizji drogowej i tak można zostać uznanym za osobę, która przyczyniła się do wypadku. Natomiast nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet jeśli nie siedzieli za kierownicą.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń czyli duże zmiany dla ubezpieczycieli i pośredników

Już w dniu 1 października 2018 r. w życie wejdą przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która wdroży unijną dyrektywę IDD. Nowe przepisy nakazują zwrócenie większej uwagi na potrzeby klienta i dopasowanie do nich odpowiedniego ubezpieczenia oraz wprowadzają obowiązek informowania klienta o charakterze wynagrodzenia pośrednika.

Połowa podwójnej składki na KRUS płaconej przez rolników-przedsiębiorców jest kosztem podatkowym w PIT

Zdaniem Ministra Finansów część składki płaconej przez rolnika, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników ma bezpośredni związek z uzyskiwaniem jednocześnie przez tego rolnika przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, ta część składki (tj. połowa podwójnej składki) może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

SA: Od orzeczenia komisji i lekarza ZUS można się odwołać

Sąd Apelacyjny w Szczecinie przypomina, że orzecznictwo lekarskie ZUS jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że od orzeczenia lekarza orzecznika zainteresowanemu przysługuje możliwość złożenia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Na dalszym etapie sąd odrzuci odwołanie, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od orzeczenia lekarza do komisji lekarskiej ZUS i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych - moc wiążąca zaświadczenia A1

Pracownik delegowany jest objęty systemem zabezpieczenia społecznego miejsca pracy, gdy zastępuje innego pracownika delegowanego, nawet jeśli pracownicy ci nie zostali oddelegowani przez tego samego pracodawcę. Jednakże zaświadczenie A1 o przynależności pracownika do systemu zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego pochodzenia wiąże (dopóki nie zostanie ono wycofane lub uznane za nieważne przez to państwo) zarówno instytucje zabezpieczenia społecznego, jak i sądy państwa członkowskiego, w którym praca jest wykonywana, z wyjątkiem przypadków oszustwa lub nadużycia.

Samozatrudniony może zostać uznany za pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób zatrudnianych na umowach zlecania bądź o dzieło. Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera furtkę do podobnego przekształcenia umowy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co się zmieni?

Niższe składki ZUS dla drobnych przedsiębiorców od 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zakładającą zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców. „Mały ZUS” obejmie około 175 tys. jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Księgowanie nie może być przedmiotem umowy o dzieło

Prace polegające na powtarzalnych usługach z zakresu księgowości nie mogą być uznane za wykonanie dzieła, bowiem nie prowadzą do powstania obiektywnie istniejącego dzieła. Prace takie są nastawione na staranne wykonywanie czynności, a nie uzyskanie określonego rezultatu. Nie mamy do czynienia z właściwościami podmiotowymi, które z uwagi na posiadane przymioty mogą prowadzić do uzyskania indywidualnego rezultatu. Dlatego prace z zakresu księgowości nie mogą być przedmiotem umowy o dzieło.

Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia

Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS?

Polisa ubezpieczeniowa na wakacje - uwaga na wyłączenia

Polisa wakacyjna nie zawsze wystarczy na czas letniego urlopu. Konsumenci przed wyjazdem powinni znać zakres ochrony i uważać na wyłączenia. W niektórych przypadkach warto pomyśleć o dodatkowych opcjach ubezpieczenia.

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób. Od kiedy należy zgłosić zleceniobiorców do ZUS z tytułu umowy zlecenia?

Sejm uchwalił "mały ZUS" dla najmniejszych firm

20 lipca Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Ustawa pozwoli ok. 173 tysiącom najmniejszych przedsiębiorców (których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia) na zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS.

Problemy z polisolokatami – jak odzyskać pieniądze

Czym są umowy ubezpieczeniowe na życie z funduszem kapitałowym (polisolokaty) i dlaczego ich postanowienia są niezgodne z prawem? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby odzyskać pieniądze zainwestowane w polisolokaty? Kwestie te wyjaśnia Adam Jaworski, aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Rachelski i Wspólnicy.

"Mały ZUS" dla najmniejszych firm od 2019 roku

26 czerwca 2018 r. rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych firm. Po wejściu w życie nowych przepisów najmniejsi przedsiębiorcy (o średniomiesięcznych przychodach w 2018 roku nie większych niż 5250 zł) będą mogli płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu stawki na ubezpieczenia społeczne. Rząd planuje, że z "małego ZUS" może skorzystać ok. 200 tys. firm, które z tego tytułu zaoszczędzą w sumie ok. 1,5 mld zł.

Firma rodzinna - jak zatrudnić małżonka na umowę o pracę?

W obrocie gospodarczym funkcjonuje wiele firm rodzinnych, przede wszystkim w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że przy prowadzeniu działalności pomagają członkowie rodziny. Najczęściej są nimi małżonkowie i dzieci. Jak zatem prawidłowo zatrudnić małżonka na umowę o pracę? Z jakimi formalnościami to się wiąże?

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym, rolnicy zatrudniający do pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, ziół powinni zawierać nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowę o pomocy przy zbiorach.

Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc

ZUS wyjaśnił zasady zaokrąglania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc. Kiedy można pomniejszyć najniższą podstawę wymiaru składek? Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na przykładach?

Jak ubezpieczyć się w ZUS przez CEIDG

Jeśli zakładasz firmę i chcesz zgłosić siebie lub członków rodziny do ubezpieczeń w ZUS możesz zrobić to za pośrednictwem CEIDG. Zobacz jak to zrobić.

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

W maju 2018 Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieniło?

Ubezpieczenie społeczne rolników - roczna kwota graniczna za 2018 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w obwieszczeniu ogłosił wysokość rocznej kwoty granicznej za 2018 r. Roczna kwota graniczna określa rozmiar pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie kryterium dochodowego wyrażonego wysokością należnego podatku od przychodów z tej działalności i podlega corocznej waloryzacji.

Pakiety medyczne dla pracowników a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Zagwarantowanie pracownikom pakietów medycznych przy częściowej za nie odpłatności, stanowiących po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dodatkowym warunkiem jest to, że świadczenie takie wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Tak zinterpretował przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji z 12 marca 2018 r.

Nowa umowa cywilnoprawna dla pomocnika rolnika

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach może zostać zawarta na 120 dni - zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Umowa z pomocnikiem rolnika będzie objęta ubezpieczeniem społecznym.

Zmiany w ubezpieczeniach wprowadzone przez Konstytucję biznesu 2018

Konstytucja biznesu wprowadziła zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie.

Ubezpieczenie autocasco (AC) dla motocykla

Ubezpieczenia autocasco (AC) zwykle kojarzą się z ofertą dotyczącą samochodów. Motocykliści powinni wiedzieć, że jednoślad także można ubezpieczyć przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Firma bez ZUS, czyli spółka z o.o.

Jednym z częstszych, o ile nie najczęstszym pytaniem od naszych potencjalnych klientów jest: „Jak i czy w ogóle możliwe jest prowadzenie firmy bez opłacania ZUS?” Jest możliwe, jak najbardziej - w tym artykule postaramy się rozwinąć właśnie ten temat.

Ulga na start - 6 miesięcy bez składek ZUS

30 kwietnia 2018 r. wchodzi w życie Prawo przedsiębiorców - jedna z pięciu ustaw Konstytucji Biznesu. Ustawa ta przewiduje m.in., że początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku wykonywania działalności (tzw. ulga na start).

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Tym ubezpieczeniem obowiązkowo objęci są zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Przysługują one w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Świadczenia te przysługują także, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw stwierdzonego wcześniej wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło? Czy w obu przypadkach zostaniemy objęci ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym?

Umowa o pomocy przy zbiorach zamiast umowy o dzieło

Uchwalona przez Sejm ustawa, dotycząca pomocy przy zbiorach, wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy.

Ulga na start od 30 kwietnia 2018 r. - zwolnienie ze składek ZUS

Od 30 kwietnia 2018 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi na start, tj. zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jednakże zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne nie zwalnia z obowiązku opłacania składek zdrowotnych.

Umowa zlecenia 2021 – podatki i składki ZUS

Umowa zlecenia – podatki i składki ZUS. Większość osób pracujących zna prawa i przywileje wynikające z umowy o pracę i umowy zlecenia. Jednak często te dwie umowy są mylone, a podstawy ich funkcjonowania nie są znane. Również problematyczne w praktyce, okazuje się odróżnienie umowy zlecenia od umowy o dzieło. Należy tymczasem jasno wytyczyć granicę w rodzajach współpracy, ponieważ wpływają one bezpośrednio na obowiązki przedsiębiorstwa – zarówno w zakresie podatkowym jak i składkowym. Z pomocą przychodzi więc znajomość uregulowań prawnych, interpretacji podatkowo – prawnych, doktryny i orzecznictwa. Jak rozliczać podatki i składki ZUS od zleceń?

E-składki KRUS - od kiedy

Już w najbliższym kwartale płatnicy KRUS odprowadzający składki z tytułu ubezpieczenia społecznego będą mogli opłacić je za pomocą nowego narzędzia "e-składki KRUS".

Własna działalność gospodarcza z zatrudnieniem na etacie – składki ZUS, urlopy

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że na założenie działalności gospodarczej decydują się osoby, które są już zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Istotną w tej sytuacji kwestią są składki ZUS. Jakim ubezpieczeniom należy podlegać w tym przypadku? Czy osoba prowadząca własną działalność może świadczyć pracę na rzecz pracodawcy i korzystać z urlopów z tytułu zatrudnienia?

Artyści i twórcy z odrębnym systemem emerytalnym? RPO apeluje o wprowadzenie rozwiązania

Rzecznik Prawo Obywatelskich zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie prac nad osobnym systemem emerytalnym dla twórców i artystów, dostosowanym do specyfiki ich działalności. Rzecznik swój apel argumentuje koniecznością zapewnienia twórcom i artystom odpowiedniego poziom zabezpieczenia społecznego, którego na chwilę obecną nie mają. Adam Bodnar powołuje się także na odmowę przyznania renty rodzinnej dzieciom zmarłego twórcy.

Od 2019 r. wysokość składek na ZUS uzależniona od przychodów

Od 2019 roku firmy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia zapłacą niższe składki. Obecnie firmy, które mają niski przychód mają obowiązek płacić ponad 1200 zł tytułem składek na ubezpieczenia społeczne.

Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego rodziny poszkodowanego

Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?

Pakiety sportowe dla pracowników a składki ZUS

Wartość pakietów (abonamentów) sportowych udostępnianych przez pracodawcę pracownikom i ich rodzinom na podstawie regulaminu wynagradzania i przy częściowej odpłatności za nie, nie stanowi podstawy wymiary składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Taką interpretację prezentują organy ZUS.

REKLAMA