REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni Ubezpieczonego od 1 października 2018 r.

ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

"Dni Ubezpieczonego" rozpoczną się 1 października 2018 r. i potrwają miesiąc. "W ramach naszej dorocznej akcji pokażemy klientom, że ubezpieczenia społeczne to rzecz w ich życiu bardzo istotna i warto monitorować choćby stan swojego konta w ZUS" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Osoby ubezpieczone są najliczniejszą, ale i jak wynika z badań, najmniej świadomą swoich praw i obowiązków grupą klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To dla nich, co roku w październiku organizowane są "Dni Ubezpieczonego". W tym roku ich hasłem przewodnim jest Informacja o stanie konta ubezpieczonego - ważna informacja o Twojej przyszłości. To nawiązanie do wysłanego w czasie wakacji do półtora miliona Dolnoślązaków listu dotyczącego stanu ich konta w ZUS. Dni Ubezpieczonego ruszają w najbliższy poniedziałek 1 października i będą trwały cały miesiąc.

REKLAMA

REKLAMA

Brak wiedzy na temat swojego ubezpieczenie wynika z faktu bardzo sporadycznego kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczeni, to najczęściej osoby pracujące na etatach, czy umowach zleceniu, które bardzo rzadko albo wcale nie kontaktują się z ZUS. Osoby te nie interesują się ubezpieczeniami społecznymi dopóki nie muszą skorzystać z jakiegoś świadczenia a do Zakładu przychodzą dopiero wtedy, gdy dowiadują się, że nie mają odprowadzanych składek.

- W ramach naszej dorocznej akcji pokażemy klientom, że ubezpieczenia społeczne to rzecz w ich życiu bardzo istotna i warto monitorować choćby stan swojego konta w ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nowością w tym roku jest to, że tym razem nie zapraszamy naszych klientów do siebie, ale to my odwiedzamy ich w miejscu pracy – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Eksperci ZUS, podczas spotkania w firmie wyjaśnią pracownikom wszystkie informacje zawarte w liście o stanie konta ubezpieczonego. Krok po kroku pokażą, jak każdy może sprawdzić, czy są za niego opłacane składki. Powiedzą, z jakich świadczeń skorzystają dzięki poprawnym zapisom na koncie np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy. Wyjaśnią też, kiedy środki z subkonta - ZUS wypłaci ich bliskim.

- Nasi eksperci pokażą, jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez Internet i wytłumaczą, jak w przyszłości na podstawie danych na koncie i subkoncie obliczyć swoją emeryturę przy użyciu kalkulatora emerytalnego – zapewnia rzeczniczka. – Opowiedzą też o zaletach elektronicznych zwolnień lekarskich i na miejscu założą i aktywują wszystkim chętnym indywidualne konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DLACZEGO TAK WAŻNE JEST SPRAWDZANIE CZY PRACODAWCY ODPROWADZAJĄ SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE.

Składki są podstawą do obliczenia emerytury. A to oznacza, że im więcej składek ktoś zgromadzi na swoim indywidualnym koncie emerytalnym, tym większą emeryturę będzie dostawał. Co więcej ZUS będzie ją wypłacać do końca życia, nawet wtedy, gdy pieniądze, które ktoś zgromadził na koncie - już się wyczerpią. Dzięki składkom w ważnych i trudnych sytuacjach życiowych, kiedy ktoś nie może pracować np. po urodzeniu dziecka, w czasie choroby czy wypadku może liczyć na ochronę finansową. Zakład wypłaci, bowiem różne świadczenia takie jak zasiłek macierzyński czy chorobowy, a w przypadku śmierci rentę rodzinną oraz zasiłek pogrzebowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA