REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Przepis określający waloryzację emerytur dla osób, które przed nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 2021 r. przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019 jest niezgodny z konstytucją - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 listopada 2023 r.
Opolski ZUS wydaje coraz więcej decyzji przyznających emeryturę za pracę po obu stronach Odry. Obecnie wypłaca niemal 50 tysięcy emerytur za polsko-niemieckie okresy ubezpieczenia. Suma wszystkich świadczeń przyznanych przez opolską placówkę Zakładu osobom z podwójną karierą przekroczyła już 64 tysiące.
Nieuniknione są zmiany dotyczące proporcji pomiędzy okresem pracy, gdy odprowadzamy składki i okresem, gdy z pracy już rezygnujemy, przechodząc na emeryturę. Bez tych zmian nasz system emerytalny załamie się.
W dniu 15 listopada 2023 r. odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności przepisów określających niekorzystny sposób waloryzacji emerytur dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu. Sprawa ta w ostatnich dniach nieoczekiwanie pojawiła się na wokandzie TK - początkowo miała być rozpatrzona 9 listopada.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brak faktury VAT nie pozwala na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, mimo poniesionych i udokumentowanych wydatków związanych z projektem. Konieczność posiadania faktury VAT wynika wprost z art. 26h ust. 3 w zw. z art. 26h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiet, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania ulgi dla pracującego seniora.
Do niemal 8 mln osób, które otrzymały 14. emerytury, ZUS wysyła listy z informacjami w tej sprawie, m.in. o przyznanej i wypłaconej kwocie - poinformował 23 października 2023 r. PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Jednocześnie wyjaśnił, kto i dlaczego nie otrzymał "czternastki".
REKLAMA
Pieniądze na program 800 plus muszą się znaleźć w budżecie. Nie pozwolimy na cięcie programów socjalnych - powiedziała PAP jedna z liderek Lewicy, współprzewodnicząca Razem Magdalena Biejat, zapytana o wydatki z budżetu ewentualnego nowego rządu.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że montaż klimatyzacji z funkcją grzania nie uprawnia do odliczenia wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, w związku z termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Nie zgodzimy się na likwidację 13. i 14. emerytury ani na podnoszenie wieku emerytalnego czy likwidację świadczenia 800 plus - powiedział w środę w TVP1 szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Zapewnił, że w sprawach światopoglądowych Lewica nie chce "przetrącać kręgosłupa" politykom PSL. Wczoraj 17 października 2023 r. w Radiu Zet Kosiniak-Kamysz był pytany, czy po objęciu władzy nowy rząd zlikwiduje 13. i 14. emeryturę. "Wprowadzimy emeryturę bez podatku" - zadeklarował. Dlatego, że - jak przekonywał - "ona jest lepsza niż 13. i 14. emerytura i oddaje też bardziej wkład w system emerytalny, docenia aktywność zawodową".
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ulga mieszkaniowa nie traci swojej ważności w przypadku zamiany mieszkań, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stypendium otrzymane z Narodowego Centrum Kultury nie kwalifikuje się do zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca, prowadzący działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną, nie może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkowej nieruchomości, z uwagi na niespełnienie szczegółowych warunków określonych w art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała umowę sponsoringu z młodym sportowcem za umowę zlecenia, która kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla młodych, ponieważ beneficjent umowy nie przekroczył 26 roku życia, co skutkuje zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy jednoczesnym obowiązku płatnika do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo do ulgi podatkowej dla seniorów w stosunku do przychodów z działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni, będąca matką trzech synów i w trakcie rozwodu, ma prawo do pełnego odliczenia ulgi prorodzinnej za lata 2021, 2022, 2023 oraz kolejne, zgodnie z art. 27f ustawy o PIT.
Jaka jest korzyść dla seniora z odroczenia emerytury? Ile osób skorzystało dotychczas z tej możliwości? ZUS przypomina o uldze dla pracujących seniorów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wymiana podłogi na antypoślizgową przez wnioskodawczynię jest uzasadniona, ponieważ pomaga uniknąć ryzyka upadku z uwagi na jej umiarkowaną niepełnosprawność narządu ruchu. Organ uznał, że poniesione wydatki kwalifikują się do ulgi rehabilitacyjnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka ma prawo odliczyć 50% wartości odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów i urządzeń peryferyjnych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek na zakup testu genetycznego nie kwalifikuje się do ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ nie jest wyraźnie wymieniony w zamkniętym katalogu ulg podatkowych i nie jest bezpośrednio związany z rehabilitacją lub ułatwianiem życia osób niepełnosprawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej wnioskodawczyni może odliczyć wydatki poniesione na zakup implantu i usług rehabilitacyjnych. Natomiast pozostałe wydatki poniesione na zabieg endoprotezy stawu kolanowego nie uprawniają jej do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni, będąca osobą niepełnosprawną i mająca na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, ma prawo do jednokrotnego odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, do kwoty 2280 zł rocznie, niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu rodziców.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.
Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca może korzystać z limitu określonego w art. 22 ust. 9aa PIT, który ogranicza preferencje podatkowe dla zatrudnionych zleceniobiorców, co oznacza, że nie można jednocześnie stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów z praw autorskich oraz zwolnienia z tytułu ulgi dla młodych w pełnej wysokości w przypadku przychodów z umów zlecenia.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca ma prawo odliczyć wydatki na indywidualnie dopasowane urządzenia ułatwiające rehabilitację i codzienne czynności, ponieważ są niezbędne z powodu jego niepełnosprawności i wspomagają zdolność do pracy zawodowej, z zastrzeżeniem, że wydatki są udokumentowane i nie są dofinansowane z innych źródeł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji jednoznacznie stwierdziła, że nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie ma prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację w odniesieniu do rat leasingowych, płatnych na podstawie umowy leasingu zwrotnego, ponieważ tego rodzaju opłaty nie kwalifikują się jako koszty związane z robotyzacją.
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po rozpoczęciu prowadzenia ewidencji obrotu na danej kasie fiskalnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na działania promocyjno-informacyjne w internecie, takie jak reklama, mogą zostać zakwalifikowane jako koszty działań promocyjno-informacyjnych, dając prawo do skorzystania z ulgi na ekspansję zgodnie z art. 26gb ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć poniesione wydatki na farbę termoizolacyjną jako część kosztów związanych z termomodernizacją, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ farba jest uznawana za materiał budowlany kwalifikujący się do ulgi.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT, jeżeli wierzytelność została wpisana do rejestru dłużników.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli Wnioskodawczyni ma orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu, a przepisy ustawy o podatku dochodowym pozwalają w ramach ulgi rehabilitacyjnej na odliczenie od dochodu wydatku poniesionego na zakup m.in. wyrobów medycznych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a, to są m.in. peruki, to Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu wartość ww. wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pomimo tymczasowego wynajmowania lokalu zakupionego za środki ze sprzedaży nieruchomości dziedziczonej, wnioskodawczyni kwalifikuje się do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że koszty nabycia "komponentów handlowych" użytych do realizacji i wdrożenia projektów z kategorii B+R mogą zostać uznane w całości za koszty kwalifikowane.
Ulga na robotyzację. Począwszy od 2022 r. firmy, które decydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych do swojego procesu produkcji, mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu związanych z wydatkami na robotyzację w danym roku. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić działalność produkcyjną. W przypadku poniesienia straty przez firmę lub osiągnięcia dochodu niepozwalającego na odliczenie ulgi, można ją rozliczyć w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych, jednak warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przewidziano, aby ulga obowiązywała jedynie do 2026 roku.
Kolejny termin wypłat czternastych emerytur przypada w piątek 15 września. Tego dnia do kolejnej grupy ponad 1,35 mln emerytów i rencistów trafi 3,08 mld zł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że że jeśli dochody osiągnięte przez podatnika w roku podatkowym przekroczą kwotę 85 528 zł, to nadwyżka tych dochodów będzie podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej. Jednak podatnik będzie mógł od tej nadwyżki odjąć kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł, co pozwoli zmniejszyć podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia w PIT-37 oraz PIT/0 za rok podatkowy 2021 z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że warunkiem skorzystania z ulgi za złe długi, jest to, aby dłużnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia zeznania podatkowego, nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacyjnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osoby fizyczne uprawione do skorzystania z ulgi dla młodych ale przekraczające limit przychodów w wysokości 85 528 zł, będą rozliczały się według skali podatkowej, a w związku z tym mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie.
To pracownik sam podejmie decyzję, czy chce przejść na emeryturę stażową, czy chce dalej pracować, w zależności od swojego zdrowia, sytuacji zawodowej czy rodzinnej - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup trenażera służącego rehabilitacji, nie dofinansowanego z innych źródeł, może zostać odliczony od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Właścicielka mieszkania, która dokonała termomodernizacji budynku, nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT z tytułu wymiany okien i ogrzewania, ponieważ na moment złożenia zeznania podatkowego za 2020 r. nie jest była właścicielem przedmiotowego budynku mieszkalnego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pompa insulinowa wraz z jej integralnymi elementami, kwalifikuje się do odliczenia jako część ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ jest urządzeniem medycznym istotnie ułatwiającym codzienne funkcjonowanie i kontrolę nad cukrzycą.
Czy likwidacja 13. i 14. emerytury stanie się faktem? Politycy zapowiadają zmiany w prawie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek poniesiony na klimatyzację z pompą ciepła nie mieści się w katalogu wydatków uprawniających do podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, które można odliczyć w rozliczeniu podatku od osób fizycznych za 2023 r.
Rolnicy na emeryturze, którzy mają prawo do 14 emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), mogą spodziewać się wypłat przekraczających 4 tys. zł. Ale kiedy dokładnie KRUS dokona tej wypłaty? Jakie będzie to świadczenie?
REKLAMA