REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Hipoteka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zabezpieczenia umowne, czyli jak ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta

W prowadzeniu działalności gospodarczej istotne jest odpowiednie zabezpieczenie dokonywanych transakcji. Przedsiębiorca, który chce uniknąć przypadków niewypłacalności kontrahentów, powinien zadbać o właściwe zabezpieczanie umów pod względem prawnym, w celu ograniczenia ryzyka nie wykonania przedmiotu umowy.

Umowa z zagranicznym kontrahentem – na co polska firma musi zwrócić uwagę

„Przejrzysta i spójna umowa z kontrahentem z zagranicy to klucz do sukcesu” – truizm czy najbardziej palący problem polskich firm? Z praktyki doradztwa prawnego autorów wynika, że polscy przedsiębiorcy zawierają umowy z zagranicznymi firmami na rażąco niekorzystnych dla własnej pozycji prawnej warunkach. Poniżej prezentujemy te najczęstsze błędy polskich firm w umowach zagranicznych.

Jak minimalizować ryzyko transakcyjne

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się również podczas prowadzenia biznesu – w końcu zadaniem przedsiębiorcy jest dbanie o kondycję jego firmy. W żadnej działalności nie sposób zabezpieczyć się przed wszystkimi zagrożeniami. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, nad którymi nie ma się żadnej kontroli, niektóre to zdarzenia losowe. Jednak w zakresie zarządzania płynnością finansową warto podjąć środki zaradcze minimalizujące ryzyko transakcyjne.

Konsorcjum jako forma współpracy gospodarczej

Konsorcjum, czyli umowa zawierana przy realizacji jednego celu, jest często wykorzystywaną formą współpracy gospodarczej. Umowa tego rodzaju najczęściej zawierana jest w sytuacji startu podmiotów w przetargu publicznym. Alternatywą dla konsorcjum może być spółka celowa z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

12 zł za godzinę pracy w listopadzie

Związki zawodowe i organizacje pracodawców porozumiały się w sprawie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł. Mimo to projekt opóźni się i wejdzie w życie najwcześniej w listopadzie br.

Umowa o pracę potwerdzona przed podjęciem zatrudnienia

Pracodawca powinien pisemnie potwierdzić pracownikowi warunki pracy przed jej podjęciem, jeżeli umowa nie została zawarta w formie pisemnej. Takie zmiany wynikają z planowanej nowelizacji Kodeksu pracy.

Solidarna odpowiedzialność inwestora z wykonawcą wobec podwykonawcy

Czy, przy zgodzie czynnej dorozumianej inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą, warunkiem solidarnej odpowiedzialności inwestora jest to, by inwestor znał postanowienia dotyczące wysokości wynagrodzenia podwykonawcy lub sposobu jego ustalenia, ewentualnie także zasady lub podstawy odpowiedzialności wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy? Odpowiedzi na to pytanie prawne udzielił Sąd Najwyższy.

Czy zapłacone kary umowne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Moja firma zawarła umowę, w której zobowiązała się opracować projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Nie dotrzymaliśmy niestety postanowień kontraktu i nie oddaliśmy dokumentacji w ustalonym terminie – pisze pan Michał. – Powodem było wystąpienie wielu nieprzewidzianych i niezależnych od nas okoliczności. Kontrahent naliczył nam karę umowną, którą zapłaciliśmy, ale zastanawiamy się, czy możemy o tę kwotę pomniejszyć swój przychód

REKLAMA

Brak przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem w TK

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek do o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna?

Zgodnie z przepisem art. 47943 k.p.c. wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone prowadzony przez Prezesa UOKiK.

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?

W związku z wejściem w życie zmian w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. pracodawców i pracowników będą obowiązywać nowe zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Bez znajomości przepisów przejściowych ciężko będzie prawidłowo wdrożyć nowe regulacje. Co stanie się z umowami o pracę zawartymi do 22 lutego i jakie przepisy należy do nich stosować?

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

IFK poleca: Minimalna stawka godzinowa w drugim półroczu

Rok 2016 to rok dużych zmian. Obok ozusowania umów-zleceń i ograniczenia możliwości zawierania umów na czas określony w drugiej połowie roku ma zostać wprowadzana minimalna stawka godzinowa od umów-zleceń.

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Od stycznia 2016 r. rynek pracy czekała mała rewolucja, bowiem umowy cywilne również będą podlegały ozusowaniu. Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom

Zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom. Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość.

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Czy trzeba skorygować fakturę niezgodną z umową

Sprzedawca wystawił nam fakturę, w której znalazły się dane niezgodne z ustaleniami umownymi pomiędzy nami (m.in. jest krótszy termin płatności i wyższa od ustalonej kwota pierwszej raty wynagrodzenia, które ma być zapłacone przez nas w trzech częściach). Czy możemy domagać się skorygowania tej faktury, by była ona zgodna z umową?

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu

Podatnik, spółka udostępniająca filmy w ramach usługi VOD w wyniku małego zainteresowania klientów oferowaną usługą zmuszony był do wcześniejszego rozwiązana zawartych ze studiami filmowymi umów licencyjnych. Wystąpił więc o interpretację indywidualną pytając, czy wydatki poniesione tytułem opłaty za rozwiązanie umowy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Zmiany w umowach terminowych – jak stosować nowe przepisy

Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne będzie też zawarcie w tym okresie maksymalnie trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż trzy liczby umów na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.

Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Czy starostwo powiatowe może zakupić samochód osobowy w leasingu (operacyjnym) na podstawie procedury do 30.000 euro? Na ile lat może zostać zawarta umowa leasingu? Jaki jest najdłuższy możliwy termin trwania umowy leasingu nie naruszający przepisy Prawo zamówień publicznych? Czy zapytanie ofertowe może przewidywać możliwość rozliczenia w ramach leasingu "stary" samochód, który ma być zastąpiony przez samochód leasingowany?

Nastolatek pracuje – co z umową?

Wakacje są okresem podejmowania przez młode osoby tymczasowego zatrudnienia, którego celem jest uzyskanie przez nich środków na bieżące wydatki jak również zdobycie doświadczenia, nie tylko zawodowego. Jeśli chodzi o stronę prawną tego zjawiska, warto zapoznać się z zasadami zawierania umów z nieletnimi – są one specyficzne z racji tego, że osoby poniżej 18 roku życia wg prawa są osobami nie posiadającymi pełnej zdolności do czynności prawnych.

Nowe zasady ustalania odsetek w transakcjach handlowych

Zmiana metodologii ustalania odsetek za zwłokę w transakcjach handlowych - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw, którym zajmie się Sejm. Ekspert Lewiatana Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, że kwestię tę w inny sposób reguluje ustawa antylichwiarska.

Straty, opłaty i kary w kosztach uzyskania przychodu

Czy kary za wcześniejsze zerwanie umowy albo straty na opcjach walutowych można wrzucić w koszty? Fiskus zaprzecza, bo uważa, że podatnik powinien działać w sposób racjonalny

Zatrudnianie bez umów - kontrole PIP

Zatrudnianie bez podpisywania umów to częsta praktyka szczególnie w okresie wakacyjnym. Tymczasem każde zatrudnienie, nawet na próbę, zawarte na krótki okres czasu powinno być potwierdzone umową. W 2014 r. kontrole PIP wykazały, że co piąty pracodawca naruszył prawo pracy przy zawieraniu umów.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Kary umowne można spotkać w prawie każdej umowie handlowej. Konstrukcja kar umownych za odstąpienie od umowy jest prosta: jeśli dłużnik narusza umowę, wierzyciel może od niej odstąpić oraz dochodzić zapłaty kary umownej. Czy taka konstrukcja jest jednak prawnie dopuszczalna?

Umowy energetyczne jako szantaż korporacyjny

Rosnący konflikt głównego eksportera energii, zależność od importu surowców energetycznych, wzrost cen energii oraz wysokie kary umowne to główne wyzwania, podmiotów świadczących energię.

Weszły w życie przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym

15 grudnia 2014 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego. Bez zmian pozostaje jednak kwestia renty dożywotniej. Głównym beneficjentem tej ustawy będą podmioty zagraniczne. Przyjęcie ustawy, która ma chronić nieruchomości ubogich seniorów, hamuje spór między resortem gospodarki i KNF.

Zakup nieruchomości z hipoteką

W dzisiejszych czasach raczej mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Chcąc nabyć nieruchomość, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na średnio od 20 do 40 lat. Zmienne warunki kredytowe powodują, że inwestorzy czasami decydują się na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Jak tego dokonać - zobacz poradnik.

Księga wieczysta - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta jest dokumentem, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w nim informacje mogą np. pomóc w ustaleniu informacji, kto jest właścicielek działku lub mieszkania, jakie jest jej położenie oraz obciążenie hipoteką.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Ustawa o odwrócony kredyt hipoteczny od stycznia 2015 r.

Przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Nowe regulacje umożliwią seniorom korzystanie z kapitału „zamrożonego” w nieruchomościach. Czym jest hipoteka odwrócona? Na jaką gotówkę można liczyć? Czym różni się odwrócony kredyt hipoteczny od renty dożywotniej? Przygotowaliśmy kompendium wiedzy.

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Określenie prawa właściwego dla zobowiązań umownych to jedna z klauzul, które powinny znaleźć się w umowach międzynarodowych. Określenie prawa właściwego ma szczególne znaczenie w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umowy.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Pożyczając od banku 270 tys. zł kredytu hipotecznego, można zapłacić bankowi 151 tys. zł odsetek - zamiast 199 tys. zł. Jak to zrobić? Wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na rynku.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym z poprawkami Senatu

9 października 2014 r. Senat zgłosił poprawki do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zakłada wprowadzenie zmian w formie zawierania umowy kredytowej na akt notarialny. Dodatkowo precyzyjniej określają dodatkowe koszty po stronie kredytobiorców.

Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Odwrócona hipoteka, czyli inaczej umowa świadczeń dożywotnich lub odwrócony kredyt hipoteczny polega na zawarciu przez właściciela nieruchomości umowy z bankiem o uzyskiwaniu comiesięcznych kwot pieniężnych, w zamian za ustanowienie hipoteki.

Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Ustanowienie hipoteki umownej zabezpieczającej wierzytelności istniejące objęte jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1 proc. kwoty zabezpieczonej lub zabezpieczonych wierzytelności.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Od dnia 7 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W nowelizacji uwzględniono stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przedstawione w wyroku z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12).

Przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym

Zgodnie z senackim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym będzie od 2015 roku następowało na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych zobowiązań podatkowych.

Opóźnienie a zwłoka w umowach wzajemnych

Opóźnienie i zwłoka to dwa różne pojęcia zdefiniowane w kodeksie cywilnym, w części zobowiązania. Poniżej krótkie wskazówki, jakie kroki należy podjąć w sytuacji, gdy druga strona zawartej przez nas umowy wzajemnej dopuszcza się zwłoki w wykonaniu swojego zobowiązania.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece - zmiany od 1 lipca 2014 r.

Od 1 lipca 2014 r. obowiązują znowelizowany przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem zmian przepisów jest faktyczna realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez ustawowe zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do ich treści za pośrednictwem systemu informatycznego, a także umożliwienie uzyskiwania tą drogą wydruków ksiąg wieczystych posiadających moc odpisów wydawanych przez sądy.

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Na 54. Posiedzeniu Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu kolejnego projektu ustawy - o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa. Przewiduje ona, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - zmiany w Ordynacji podatkowej

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej przygotowany przez Senat przewiduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Księgi wieczyste i hipoteka dostępne przez Internet

1 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od tego dnia będzie możliwy bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych online.

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule umowne są z natury niekorzystne dla konsumentów. Co zrobić, gdy uznamy, że w umowie którą zawarliśmy, znajduje się postanowienie tożsame z klauzulą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych?

REKLAMA