| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Określenie prawa właściwego dla zobowiązań umownych to jedna z klauzul, które powinny znaleźć się w umowach międzynarodowych. Określenie prawa właściwego ma szczególne znaczenie w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umowy.

Jeśli w umowie nie znalazły się stosowne postanowienia, które określałyby prawo właściwe, pojawi się problem konieczności ustalenia tego prawa. Takie czynności najlepiej podjąć od razu, kiedy pojawi się spór, chociażby z tego względu, że w porządkach prawnych różnych krajów znajdować się mogą odmienne postanowienia w zakresie roszczeń z jakimi można wystąpić na przykład w sytuacji niewykonania umowy, jak i terminów zgłoszenia tych roszczeń. 

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

W przypadku stron umowy pochodzących z różnych krajów, zastosowanie może mieć prawo materialne któregoś z krajów, z którego pochodzą kontrahenci bądź przepisy prawa międzynarodowego. W przypadku stron pochodzących z Unii Europejskiej sięgnąć należy do prawa unijnego. Zgodnie z punktem 19 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I): Jeżeli nie dokonano wyboru prawa właściwego, prawo to należy określić zgodnie z zasadą dotyczącą określonego typu umowy. Jeżeli umowy nie można przyporządkować do żadnego z wyszczególnionych typów lub gdy składniki umowy należą do więcej niż jednego z wyszczególnionych typów umów, prawem właściwym powinno być prawo państwa, w którym strona zobowiązana do spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umowy ma miejsce zwykłego pobytu.

W określonych przypadkach zastosowanie może również mieć Konwencja o prawie właściwym dla zobowiązań umownych z dnia 19 czerwca 1980 roku znana powszechnie jako Konwencja wiedeńska. Co do zasady, w przypadku gdy spór taki trafi do sądu powszechnego, to stosownie do art. 1143 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd ten ma obowiązek z urzędu ustalić i zastosować prawo obce. Sąd może zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie tekstu tego prawa oraz o wyjaśnienie obcej praktyki sądowej, a nawet zasięgnąć opinii biegłych.

Aby jednak wystąpić z prawidłowym roszczeniem w prawidłowym czasie, powód to właściwe prawo powinien znać już na etapie przedsądowym i skonstruować swój pozew właśnie w oparciu o przepisy tego prawa.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych/ Fot. Fotolia
Prawo właściwe dla zobowiązań umownych/ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »