reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Określenie prawa właściwego dla zobowiązań umownych to jedna z klauzul, które powinny znaleźć się w umowach międzynarodowych. Określenie prawa właściwego ma szczególne znaczenie w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umowy.

Jeśli w umowie nie znalazły się stosowne postanowienia, które określałyby prawo właściwe, pojawi się problem konieczności ustalenia tego prawa. Takie czynności najlepiej podjąć od razu, kiedy pojawi się spór, chociażby z tego względu, że w porządkach prawnych różnych krajów znajdować się mogą odmienne postanowienia w zakresie roszczeń z jakimi można wystąpić na przykład w sytuacji niewykonania umowy, jak i terminów zgłoszenia tych roszczeń. 

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

W przypadku stron umowy pochodzących z różnych krajów, zastosowanie może mieć prawo materialne któregoś z krajów, z którego pochodzą kontrahenci bądź przepisy prawa międzynarodowego. W przypadku stron pochodzących z Unii Europejskiej sięgnąć należy do prawa unijnego. Zgodnie z punktem 19 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I): Jeżeli nie dokonano wyboru prawa właściwego, prawo to należy określić zgodnie z zasadą dotyczącą określonego typu umowy. Jeżeli umowy nie można przyporządkować do żadnego z wyszczególnionych typów lub gdy składniki umowy należą do więcej niż jednego z wyszczególnionych typów umów, prawem właściwym powinno być prawo państwa, w którym strona zobowiązana do spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umowy ma miejsce zwykłego pobytu.

W określonych przypadkach zastosowanie może również mieć Konwencja o prawie właściwym dla zobowiązań umownych z dnia 19 czerwca 1980 roku znana powszechnie jako Konwencja wiedeńska. Co do zasady, w przypadku gdy spór taki trafi do sądu powszechnego, to stosownie do art. 1143 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd ten ma obowiązek z urzędu ustalić i zastosować prawo obce. Sąd może zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie tekstu tego prawa oraz o wyjaśnienie obcej praktyki sądowej, a nawet zasięgnąć opinii biegłych.

Aby jednak wystąpić z prawidłowym roszczeniem w prawidłowym czasie, powód to właściwe prawo powinien znać już na etapie przedsądowym i skonstruować swój pozew właśnie w oparciu o przepisy tego prawa.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych/ Fot. Fotolia
Prawo właściwe dla zobowiązań umownych/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama