reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Skargi na zakupy w Internecie

Aktualizacja: 14.10.2010

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich opublikowała kolejny Raport prezentujący problemy, z jakimi najczęściej mają do czynienia konsumenci, dokonujący zakupów produktów i usług za granicą za pośrednictwem Internetu. »

Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

Aktualizacja: 19.10.2010

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) pomaga rocznie ponad 60.000 konsumentów w całej Europie. Najczęstszym tematem skarg na zagraniczne firmy są: brak dostawy towaru zakupionego przez Internet lub jego niezgodność z umową, łamanie praw pasażerów linii lotniczych, nieuczciwe praktyki serwisów sprzedających bilety, zagubienie bagażu przez przewoźnika, problemy z zakwaterowaniem, oszustwa firm timesharingowych. »

Ulga na Internet

Aktualizacja: 14.10.2010

Dużą popularnością wśród podatników cieszy się tzw. ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podstawę opodatkowania można obniżyć o kwoty wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w miejscu zamieszkania podatnika. »

Odstąpienie od umowy zawartej na przez Internet

Aktualizacja: 30.09.2010

Wielu z nas pochopnie dokonuje zakupów za pośrednictwem Internetu, licząc na możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. W przypadku kupna butów czy telewizora plazmowego istnieje możliwość zwrócenia towaru (choć koszty wysyłki poniesie klient), ale już biletów lotniczych, karnetu na koncert w Berlinie czy rezerwacji apartamentu w Toskanii nie uda się anulować bez ponoszenia kosztów. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina o wyjątkach od prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. »

Miesiąc na reklamację nieudanych wakacji

Aktualizacja: 21.09.2010

W dniu 17 września 2010 roku weszła w życie regulacja dotycząca usług turystycznych, która przewiduje miesiąc na złożenie reklamacji za nieudane wakacje, oraz dostosowanie ustawy do przepisów unijnych. »

8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji

Aktualizacja: 20.08.2010

Zwiedzanie na własną rękę jest często tańsze i ciekawsze niż udział w zorganizowanych wycieczkach fakultatywnych.Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę wypożyczając auto za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek. »

Czym jest VAT?

Aktualizacja: 13.08.2010

VAT w Polsce występuje jako podatek od towarów i usług (PTU). Jest to podatek pośredni, a przedmiotem opodatkowania jest wartość sprzedaży towarów i usług, natomiast podstawą opodatkowania jest przyrost ich wartości netto. »

Czytelne etykiety na produktach spożywczych

Aktualizacja: 06.08.2010

Na opakowaniach produktów spożywczych producenci będą musieli umieszczać informacje o ich wartościach odżywczych i miejscu pochodzenia. Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu projekt rozporządzenia w sprawie przekazywania konsumentom informacji o żywności. Posłowie odrzucili jednak propozycję wprowadzenia kolorystycznych oznaczeń zawartości tłuszczów, soli i cukru w wyrobie. »

Sprowadzanie używanych samochodów z Niemiec – uwaga na haczyki w umowach!

Aktualizacja: 06.08.2010

Atrakcyjnie brzmiące obietnice dealera nie zawsze pokrywają się z zapisami w umowie. Niesprawdzony sprzedawca może sprzedać nam jeżdżący bubel, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. Europejskie Centrum Konsumenckie w Niemczech podpowiada, na jakie zapisy warto zwrócić szczególną uwagę, by ustrzec się kupna uszkodzonego samochodu, bez prawa do jego reklamacji. »

Timesharing: oszustwo czy okazja?

Aktualizacja: 22.07.2010

Wakacje w luksusowym apartamencie na Majorce przez kolejnych 10 lat aż 60% taniej? Wystarczy jeden podpis i ryczałtowa opłata. Przedstawiciele firm timesharingowych składają oferty „nie do odrzucenia”, jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Europejskie Centrum Konsumenckie wyjaśnia, czym jest timesharing w praktyce i na co należy uważać, by nie dać się oszukać. »

W jakich formach można zawrzeć umowę?

Aktualizacja: 09.07.2010

Zgodnie z art. 60 kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. »

Wakacje – jak dobrze wybrać i zawrzeć umowę

Aktualizacja: 21.06.2010

O udanych wakacjach warto zacząć myśleć już przeglądając oferty. Jak nie dać się zwieść pozorom i pojechać na zasłużony, wymarzony urlop pozbawiony przykrych niespodzianek? »

Odstępne a umowne prawo odstąpienia

Aktualizacja: 07.06.2010

Polskie prawo umów rządzi się zasadą zgodnie z którą „umów należy dotrzymywać”. Oznacza to między innymi, że żadna ze stron umowy nie może jej rozwiązać  bez zgody drugiej strony. Od zasady tej istnieją nieliczne wyjątki. Chcąc odstąpić od umowy należy już przy jej redagowaniu i podpisywaniu wprowadzić dodatkowe zastrzeżenie umowne, które na to pozwoli. »

Kredyt a pożyczka

Aktualizacja: 13.05.2010

Kredyt i pożyczka zwykle kojarzą się z zaciąganiem długu i bywają w języku potocznym używane zamiennie. Warto jednak zdać sobie sprawę z odmienności umowy pożyczki oraz umowy kredytu a także zapoznać się z regulacjami dotyczącymi kredytu konsumenckiego. »

Niedozwolone klauzule operatorów komórkowych

Aktualizacja: 12.05.2010

Operatorzy komórkowi bardzo często w umowach, a także wzorach umów, zawierają klauzule, których skutki są niekorzystne dla konsumentów. Czytając uważnie umowę warto zastanowić się czy nie zawiera ona niedozwolonych klauzul umownych, zwanych inaczej klauzulami abuzywnymi. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama