| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Inne

Podróż koleją a prawa pasażera

Aktualizacja: 02.11.2011

Rozporządzenie praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym weszło w życie w 2009 roku i dotyczy wszystkich pasażerów. Jednak państwa członkowskie Unii Europejskiej mogły udzielić czasowego zwolnienia dotyczącego pasażerskich przewozów krajowych na okres nie dłuższy niż pięć lat (z możliwością dwukrotnego przedłużenia) oraz stałego odstępstwa w odniesieniu do miejskich, podmiejskich i regionalnych przewozów kolejowych. Polska skorzystała z tej możliwości. »

Prawa konsumenta-nowa dyrektywa

Aktualizacja: 21.10.2011

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca praw konsumenta została oficjalnie przyjęta przez członków wspólnoty w Radzie Unii Europejskiej. Nowe ustawodawstwo wzmocni ochronę praw konsumenta we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej, szczególnie podczas dokonywania transakcji online. »

Wspólne przepisy dotyczące sprzedaży w Europie

Aktualizacja: 14.10.2011

Komisja Europejska proponuje możliwość korzystania ze wspólnych europejskich przepisów dotyczących sprzedaży w Unii Europejskiej, by pobudzić wymianę handlową i zwiększyć możliwości wyboru dla konsumentów. »

Ochrona konsumentów on-line w UE

Aktualizacja: 13.10.2011

Większa odpowiedzialność za towar po stronie sprzedającego, 14 dni na odstąpienie od umowy, pełniejsza informacja o treściach cyfrowych - to nowe środki ochrony konsumentów, które wprowadzi dyrektywa dotycząca praw konsumentów przyjęta niedawno przez Radę UE. »

Ochrona konsumentów korzystających z Premium Rate

Aktualizacja: 12.10.2011

Ustawa o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 10 października 2011 roku, a jej głównym założeniem jest zwiększenie ochrony użytkowników końcowych i abonamentów przed nadużyciami związanymi z korzystania z usług o podwyższonej opłacie, zwanymi Premium rate. »

Test zagranicznych e-zakupów

Aktualizacja: 14.10.2011

Tajemni klienci z sieci Europejskich Centrów Konsumenckich sprawdzili czy strach przed zagranicznymi zakupami w Internecie jest uzasadniony. Raport „Online Cross-Border Mystery Shopping - State of the e-Union” prezentuje wnioski z 305 transakcji dokonanych w 28 krajach Europy. »

Zakupy grupowe – jak egzekwować swoje prawa?

Aktualizacja: 10.10.2011

Zakupy grupowe zyskują aktualnie coraz większą popularność w Polsce. Portale takie jak groupon, gruper, cuppon, czy okazik umożliwiają otrzymanie znacznej zniżki na usługę lub towar, pod warunkiem, że wystarczająco duża grupa osób zdecyduje się na wykupienie oferty. Wraz z rosnącą popularnością tych portali, pojawia się również coraz więcej trudności z możliwością realizacji zakupionych przez użytkowników produktów. »

Zakup biletu przez internet

Aktualizacja: 05.10.2011

Zakup biletu na koncert, na mecz czy do kina kupiony w Internecie? 29 europejskich państw sprawdziło wspólnie 414 stron internetowych oferujących bilety w sieci. W badaniu uczestniczył także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Większość przedsiębiorców usunęła nieprawidłowości. »

Prawo telekomunikacyjne przyjęte przez Sejm

Aktualizacja: 19.09.2011

Posłowie w dniu 16 września 2011 r. przyjęli wszystkie z 12 poprawek zgłoszonych przez Senat RP i ostatecznie uchwalili ustawę o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne. »

Konsument na zakupach podczas Euro 2012

Aktualizacja: 09.09.2011

Zwrot rzeczy, która przestała się podobać? W Polsce taka możliwość zależy tylko od sprzedawcy, na Ukrainie – mamy na to aż dwa tygodnie od zakupu. Na 274 dni przed pierwszym meczem, UOKiK oraz Ukraińska Federacja Wszystkich Konsumentów Pulse informują o prawach kibiców na zakupach. »

Konkursy SMS Premium będą zakazane?

Aktualizacja: 07.09.2011

Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały nowelizację prawa telekomunikacyjnego, które m.in. będzie zakazywało konkursów SMS Premium. »

Zakończenie letniej akcji „Weź paragon”

Aktualizacja: 06.09.2011

Zakończyła się kolejna, wakacyjna akcja pt. „Weź paragon”. Partnerem Ministerstwa Finansów był po raz pierwszy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Akcja zdobyła szerokie poparcie społeczne i nowych partnerów. »

Nowe zasady sprzedaży telewizorów

Aktualizacja: 06.09.2011

W dniu 26 sierpnia 2011 roku weszły w życie przepisy ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której przepisy m.in. regulują zasady sprzedaży telewizorów. »

Jak dochodzić praw po wakacjach?

Aktualizacja: 01.09.2011

Plaża dwa kilometry od hotelu, a miała być „blisko”, strata doby hotelowej przez opóźniony lot, zagubienie bagażu przez linie lotnicze czy drogi sprzęt fotograficzny kupiony podczas podróży po Europie, który okazał się być bublem – to wspomnienia, jakie wiele osób przywozi z wakacji. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, jak napisać reklamację i walczyć o swoje prawa w takich przypadkach. »

Abonenci pod ochroną

Aktualizacja: 26.08.2011

Konieczność dokładnego informowania o warunkach konkursów SMSowych, gwarancja prędkości transferu danych, czy skrócenie czasu umów abonamentowych – to tylko niektóre ze zmian proponowanych w opublikowanym właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.Wzmacnia on ochronę konsumentów i rozszerza obowiązki po stronie dostawców usług. Zdaniem ekspertów z międzynarodowej kancelarii prawnej Bird & Bird, nowe przepisyzaostrzą konkurencję o lojalnych abonentów między dostawcami na polskim rynku. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »