reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Prokura w spółkach handlowych - 2018/2019

Prokura w spółkach handlowych - 2018/2019

Prokura stanowi szczególny sposób pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Pełnomocnictwo to obejmuje swym zakresem umocowanie do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jak wygląda kwestia udzielenia prokury w spółkach handlowych po zmianach z marca 2018 r.?

Kto i komu może udzielić prokury?

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym prokury jest oczywiście Kodeks cywilny (dalej: k.c.), art. 1091 - 1019. Zgodnie z przepisami KC, prokura to szczególny sposób pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca podlegający do KRS (np. spółki handlowe) lub (po zmianach z marca 2018 r.) obowiązkowi wpisu do CEIDG np. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą. Pełnomocnictwo to może zostać udzielone wyłącznie osobie/osobom fizycznym posiadających pełną zdolność do czynności prawnych.

Przedsiębiorca udziela prokury w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Jakie rodzaje prokury wyróżniamy?

Przepisy Kodeksu cywilnego wyodrębniły 4 rodzaje prokury:

  1. oddziałowa - zakres działalności prokurenta jest ograniczony wyłącznie do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa;
  2. samodzielna - udzielana jednemu lub kilku prokurentom, którzy działają samodzielnie;
  3. łączna - udzielona kilku prokurentom, którzy są zobowiązani do działania łącznie;
  4. łączna mieszana - dla dokonania czynności konieczne jest współdziałanie prokurenta z inną osobą, która prokurentem nie jest (np. z członkiem zarządu, wspólnikiem).

Zakres prokury

Prokura swym zakresem obejmuje umocowanie do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że prokurent może np.reprezentować przedsiębiorcę przed sądem, wytaczać powództwa w jego imieniu, zawierać stosunki pracy. Zakres tego pełnomocnictwa jest więc bardzo szeroki, ale jednak w pewnym stopniu ograniczony - chodzi tu m.in. o następujące sytuacje:

  • bez specjalnego pełnomocnictwa prokurent nie ma prawa do zbycia przedsiębiorstwa, oddania go w dzierżawę lub użytkowanie oraz do zbywania i obciążania nieruchomości;
  • prokura nie może być przeniesiona jednak prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności;
  • jeżeli mamy do czynienia z prokurą oddziałową - zakres pełnomocnictwa ograniczony jest tylko do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Prokura w spółce - jak jej udzielić?

Na początku należy zaznaczyć różnicę między pojęciem udzielenia prokury a powołania prokurenta. Otóż udzielnie prokury to czynność zewnętrzna, która wywołuje skutki wobec osób trzecich, natomiast wyznaczenie prokurenta ma charakter wewnętrzny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama