Aktualizacja: 09.11.2011
Zgodnie z art. 189 kpc - powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. »
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA
Aktualizacja: 13.01.2015
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty jest adresowane do dłużnika, który nie uiścił należnej zapłaty w terminie. Poprzedza wniesienie pozwu do sądu. Doręczenie takiego pisma pozwanemu jest konieczne przy postępowaniu gospodarczym. »
Aktualizacja: 24.08.2011
Pozew nie tylko trzeba dobrze napisać. Trzeba także wiedzieć do którego sądu go wnieść. W jaki sposób oznaczyć nasze żądanie w pozwie? Jaki sąd będzie właściwy dla naszej sprawy? »
Aktualizacja: 24.08.2011
Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować? »
Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 2
Aktualizacja: 24.08.2011
Przed wniesieniem pisma do sądu trzeba ustalić, czy powinniśmy je skierować do sądu rejonowego lub też okręgowego. W jakich sprawach rozstrzygać będzie sąd rejonowy, a w jakich sąd okręgowy? Bezpłatna porada prawna. »
Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 1
Aktualizacja: 24.08.2011
Prawidłowe oznaczenie sądu właściwego do rozstrzygania naszej sprawy jest konieczne. Bez tego proces się nie rozpocznie. Gdzie wnieść pozew? Do sądu rejonowego, czy okręgowego? Bezpłatna porada prawna. »
Domniemanie dobrej wiary w kodeksie cywilnym
Aktualizacja: 25.07.2011
Kodek cywilny wielokrotnie odnosi się do dobrej lub złej wiary, różnicując w ten sposób skutki prawne. Przykładowo można tu wskazać na różnice w przypadku zasiedzenia w dobrej czy złej wierze, konsekwencje bezumownego korzystania z cudzej rzeczy w dobrej lub złej wierze. »
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia
Aktualizacja: 24.08.2011
Zasiedzenie nieruchomości wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu, który musi potwierdzić nabycie prawa wskutek zasiedzenia. Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia? »
Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?
Aktualizacja: 24.08.2011
Co do zasady sądem właściwym do rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski. »
Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?
Aktualizacja: 24.08.2011
Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy? »
Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?
Aktualizacja: 24.08.2011
Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych. »
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.
Aktualizacja: 24.08.2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie. »
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.
Aktualizacja: 24.08.2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie »
Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
Aktualizacja: 24.08.2011
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis? »
Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?
Aktualizacja: 24.08.2011
W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »