reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Odpowiedź na pozew

Odpowiedź na pozew

Pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew co wynika z art. 207 § 1 kpc w. W sprawach skomplikowanych może to być jednak nie tylko prawo, ale i obowiązek pozwanego.

Wniesienie odpowiedzi na pozew jest również obowiązkowe w postępowaniu gospodarczym - bowiem w braku odpowiedzi na pozew sąd orzeka wyrokiem zaocznym.

Pismo zawierające odpowiedź na pozew powinno zawierać ustosunkowanie się pozwanego do wszystkich roszczeń i twierdzeń powoda. Jego charakter musi więc odpowiadać ogólnym zasadom pisma procesowego.
W piśmie tym pozwany ma prawo również zgłosić własne twierdzenia i dowody na ich poparcie.

Z chwilą złożenia odpowiedzi na pozew strona wdaje się w spór co do istoty sprawy. W związku z powyższym strona najpóźniej w odpowiedzi na pozew powinna podnieść ewentualny zarzut niewłaściwego oznaczenia wartości przedmiotu sporu, niewłaściwości sądu, jak również podnieść ewentualne zarzuty odnośnie wyłączenia sędziego.

W odpowiedzi na pozew oprócz twierdzeń merytorycznych przemawiających za oddaleniem powództwa można również zaprzeczać podstawie prawnej pozwu - wskazując, że przedmiotowy stosunek prawny regulują inne przepisy niż wskazał to powód. W odpowiedzi na pozew strona może również wnieść powództwa wzajemne. Jest ono dopuszczalne wtedy, gdy roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia.

Oprócz postępowania gospodarczego nawet jeśli strona pominie jakiś zarzut w odpowiedzi na pozew nie ma powodu do zmartwień. Zarzuty mogą być podnoszone przez cały czas trwania postępowania przed sądem pierwszej instancji. Odpowiedź na pozew wnosi się do tego sądu, który zarządził doręczenie odpisu pozwu.

Od odpowiedzi na pozew sąd nie pobiera żadnej opłaty - chyba, że odpowiedź zawiera zgłoszenie powództwa wzajemnego.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama