Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
23 cze 2022
Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]
22 wrz 2021
Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.
Sądy oblężone sprawami frankowymi
05 sie 2021
Liczba spraw frankowych wnoszonych do sądów rośnie lawinowo. Gdzie zanotowano rekordowy wzrost?
Jak napisać wezwanie do zapłaty?
14 kwi 2021
Jak napisać wezwanie do zapłaty? Ile razy i w jaki sposób wysyła się tego rodzaju pismo dłużnikowi? Jakie ma skutki?
Powrót fikcji doręczeń
15 gru 2020
Powrót fikcji doręczeń w odniesieniu do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEODG zakłada przygotowywana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Co w praktyce mogą oznaczać zmiany?
Adwokat - mediator? Mediacje - czym są, jakie mają zalety, kto je prowadzi i czym się różnią od negocjacji?
12 lut 2020
Powszechnie wiadomo, że z roku na roku czas trwania postępowania sądowego się wydłuża, a jego koszty rosną. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. zbyt duża spraw kierowanych do sądu, za mała liczba sędziów i pracowników administracyjnych, nieuzupełnianie przez strony braków formalnych pism sądowych itp., można by tak jeszcze długo wymieniać. Niezaprzeczalnie jednak postępowanie sądowe przeważnie trwa dość długo i jest często kosztowne, a osoba dochodząca swych roszczeń w sądzie musi czekać na rozstrzygnięcie swojej sprawy i ewentualny tytuł wykonawczy. Dlatego też kierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością.
Jak po wyroku TSUE wyliczyć wartośc przedmiotu sporu w sprawie frankowej?
23 paź 2019
Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów nie upraszcza wyliczenia wartości przedmiotu sporu. Jak to zrobić prawidłowo?
Nowelizacja KPC 2019: obowiązkowa odpowiedź na pozew
26 lip 2019
Obowiązkową odpowiedź na pozew przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), którą 24 lipca 2019 r. podpisał Prezydent. Zmiany mają przyczynić się do przyspieszenia postępowania.
Jurysdykcja i prawo właściwe dla transgranicznych stosunków prawnych
10 lip 2019
Jakie zasady obowiązują podczas ustalania sądu właściwego do rozpoznawania sporów z pierwiastkiem transgranicznym? Którego państwa prawo należy stosować, biorąc pod uwagę zamiary stron oraz ich obowiązki wynikające z zawartej umowy?
System Losowego Przydziału Spraw 2018 r.
14 gru 2017
Od 2 stycznia 2018 r. w sądach zacznie funkcjonować System Losowego Przydziału Spraw. Nowy system zastąpi prezesów sądów w zadaniu przydzielania sędziom spraw. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że system bardzo dobrze spisał się w trakcie rozpoczętego w październiku br pilotażu.
Ruszył pilotaż Systemu Losowego Przydziału Spraw 2018
17 paź 2017
Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. Zapewni to komputerowy System Losowego Przydziału Spraw (SLPS), który zacznie obowiązywać we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju od początku stycznia 2018 r. W dniu 16 października ruszył pilotaż systemu.
Mediacje – potwierdzenie prób polubownego rozstrzygnięcia sporu
02 cze 2016
Jedną ze zmian w zakresie mediacji wprowadzonych od 1 stycznia 2016 r. nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego jest wymóg potwierdzenia już na etapie wnoszenia pozwu, że powód przed wniesieniem powództwa podejmował kroki mające na celu polubowne rozstrzygnięcie sprawy. Jak skutecznie udowodnić, iż na etapie przedsądowym podejmowane były próby polubownego rozstrzygnięcia sporu?
Na czym polega zasada poufności w mediacji?
11 kwi 2016
Jedną z zasad mediacji obok zasady dobrowolności oraz bezpośredniości jest zasada zachowania poufności. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie mediacji, która obowiązuje od stycznia 2016 roku, rozszerzyła dotychczasowy krąg osób, których dotyczy zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedziały się w związku z postępowaniem mediacyjnym.
Mediacje - zmiany od 1 stycznia 2016 r.
04 sty 2016
Od 1 stycznia 2016 r. sąd ma obowiązek namawiać strony do podjęcia mediacji. Skierowanie stron do mediacji możliwe będzie na każdym etapie postępowania.
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek
05 gru 2014
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej jest możliwe na wniosek samego zainteresowanego. Z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wystąpić w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia temu terminowi. Jakich formalności należy dopełnić, by skutecznie skorzystać z przywróconego terminu?
Czy wysyłając pismo kurierem narażamy się na ryzyko niezachowania terminu w postępowaniu cywilnym?
29 wrz 2014
W kodeksie postępowania cywilnego obowiązuje domniemanie, że pismo nadane w terminie za pośrednictwem operatora pocztowego zostało wniesione do sądu z zachowaniem terminu. Czy dotyczy ono także firm kurierskich? Czy wysyłając pismo procesowe kurierem narażamy się na ryzyko niezachowania terminu?
Tytuł wykonawczy zaginął – co zrobić?
08 paź 2012
Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy, który następnie jest podstawą do prowadzenia egzekucji. Bardzo często się zdarza, że tytuł wykonawczy (z różnych przyczyn) zaginie. Co w takiej sytuacji należy uczynić aby uzyskać ponowny tytuł wykonawczy?
Zakaz publikacji jako środek zabezpieczający
08 mar 2012
Przy ochronie dóbr osobistych można wystąpić o udzielenie zabezpieczenia poprzez zakaz określonej publikacji. Od 3 maja 2012 r. zakaz publikacji będzie mógł trwać maksymalnie rok.
Interes prawny przy powództwie o ustalenie
10 lut 2012
Powództwo o ustalenie istnienie lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa wymaga wykazania przez powoda jego interesu prawnego. O jaki interes dokładnie chodzi?
Pozew o ustalenie
09 lis 2011
Zgodnie z art. 189 kpc - powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA
03 paź 2011
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty jest adresowane do dłużnika, który nie uiścił należnej zapłaty w terminie. Poprzedza wniesienie pozwu do sądu. Doręczenie takiego pisma pozwanemu jest konieczne przy postępowaniu gospodarczym.
Piszemy pozew – kompendium
22 sie 2011
Pozew nie tylko trzeba dobrze napisać. Trzeba także wiedzieć do którego sądu go wnieść. W jaki sposób oznaczyć nasze żądanie w pozwie? Jaki sąd będzie właściwy dla naszej sprawy?
Jak napisać pozew sądowy?
02 sie 2011
Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować?
Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 2
26 lip 2011
Przed wniesieniem pisma do sądu trzeba ustalić, czy powinniśmy je skierować do sądu rejonowego lub też okręgowego. W jakich sprawach rozstrzygać będzie sąd rejonowy, a w jakich sąd okręgowy? Bezpłatna porada prawna.
Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 1
26 lip 2011
Prawidłowe oznaczenie sądu właściwego do rozstrzygania naszej sprawy jest konieczne. Bez tego proces się nie rozpocznie. Gdzie wnieść pozew? Do sądu rejonowego, czy okręgowego? Bezpłatna porada prawna.
Domniemanie dobrej wiary w kodeksie cywilnym
26 lip 2011
Kodek cywilny wielokrotnie odnosi się do dobrej lub złej wiary, różnicując w ten sposób skutki prawne. Przykładowo można tu wskazać na różnice w przypadku zasiedzenia w dobrej czy złej wierze, konsekwencje bezumownego korzystania z cudzej rzeczy w dobrej lub złej wierze.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia
25 lip 2011
Zasiedzenie nieruchomości wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu, który musi potwierdzić nabycie prawa wskutek zasiedzenia. Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?
Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?
09 maja 2011
Co do zasady sądem właściwym do
rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.
Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?
09 maja 2011
Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy?
Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?
09 maja 2011
Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.
27 kwi 2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.
27 kwi 2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie
Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
10 mar 2011
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?
Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?
13 gru 2010
W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Dołączanie tłumaczenia do pozwów
30 lis 2010
Tłumaczenie musi zostać od razu dołączone do pozwu. Dokumenty w języku obcym w postępowaniu sądowym muszą zostać przetłumaczone na język polski. Co więcej, tłumaczenie takie musi zostać uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego, w przeciwnym razie sąd nie uwzględni dokumentu obcojęzycznego.
Co to jest postępowanie pojednawcze i kiedy jest dopuszczalne?
24 lis 2010
Co zrobić, kiedy dłużnik nie chce zapłacić należnej nam sumy? Można złożyć pozew do sądu, domagając się od dłużnika spełnienia zobowiązania. Istnieje także możliwość załatwienia sprawy ugodowo, ale przy uczestnictwie sądu. W ten sposób wierzyciel i dłużnik mają wpływ na treść porozumienia, a sprawa jest załatwiana stosunkowo szybko. Służy temu postępowanie pojednawcze.
Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
17 lis 2010
W wypadku śmierci bliskiej osoby, jej prawa i obowiązki przechodzą automatycznie na spadkobierców. Ale aby mogli oni udowodnić swoje prawa potrzebne jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym określa on, kto i co dziedziczy po zmarłym.
Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?
20 wrz 2010
Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?
Co może być dowodem w procesie?
24 sie 2010
Dobry materiał dowodowy w przypadku procesu sądowego to podstawa sukcesu. Zanim wytoczysz powództwo warto najpierw zebrać dowody. By tego dokonać trzeba wiedzieć co może nim być.
Czy można zabezpieczyć dowód przed postępowaniem sądowym?
23 sie 2010
Przeprowadzenie przed sądem dowodu w sprawie jest możliwe jeszcze przed wniesieniem pozwu w ramach tzw. zabezpieczenia dowodu. Dowód przeprowadza się w sądzie rejonowym.
Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?
17 sie 2010
Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.
Jak sformułować żądanie w pozwie?
23 lip 2010
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nakazują wskazanie w pozwie dokładnie określonego żądania. Niekiedy konieczne będzie sformułowanie go w specyficzny sposób.
Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?
20 lip 2010
Podstawowym obowiązkiem powoda jest poprawne sformułowanie żądania. Niejednokrotnie będzie to zależało od stosunku prawnego, który jest podstawą żądania. W przypadku zobowiązań przemiennych żądanie pozwu powinno być sformułowane alternatywnie.
Praktyczne porady przy pisaniu pozwu
19 lip 2010
Poprawne sformułowanie powództwa nie musi wymagać skomplikowanej wiedzy prawniczej. Niezbędnym jest jednak wiedzieć, co musi być zawarte w treści.
Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?
08 lip 2010
Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.
Warunki formalne pozwu
21 cze 2010
Pozew wniesiony do sądu będzie uprzednio sprawdzony pod względem formalnym. Jeżeli nie zostaną stwierdzone uchybienia, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. W innym przypadku nastąpi zwrot pisma.
Treść pisma procesowego
21 cze 2010
Pismo procesowe powinno zawierać szereg określonych elementów. Pominięcie jednego z nich może powodować brak formalny oraz konieczność jego uzupełnienia.
Pozew jako pismo procesowe
18 cze 2010
Pozew jako pismo procesowe musi spełniać określone warunki formalne enumeratywnie wymienione w kodeksie postępowania cywilnego.
Zabezpieczenie roszczeń
10 cze 2010
Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.
Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania
10 cze 2010
Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.