REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew składa się w postępowaniu uproszczonym

Anna Śmigulska
Do pozwu należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty.
Do pozwu należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konsument, który zdecyduje się na dochodzenia swoich praw przed sądem powszechnym musi pamiętać o pewnych obowiązkach związanych np. ze złożeniem pozwu na właściwym formularzu.

Jaki tryb postępowania

Właściwe dla większości sporów powstałych miedzy konsumentem a przedsiębiorcą jest postępowanie uproszczone. Sąd rejonowy rozpoznaje sprawy:

REKLAMA

 • roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty;
 • o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Wartość przedmiotu sporu

W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, należy podać kwotę pieniężną, która stanowi wartość przedmiotu sporu. W innych sprawach majątkowych powód, czyli osoba składająca pozew, obowiązana jest oznaczyć w piśmie procesowym kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając następujące zasady:

 • do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość;
 • w sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.

REKLAMA

Ważną informacją dla konsumenta, jest to, aby oszacował kwotę sporną, której chce dochodzić od przedsiębiorcy. Jeśli nie przekracza ona 10 tys. zł, to znaczy, że właściwym dla niego trybem postępowania przed sądem powszechnym jest postępowanie uproszczone. Oczywiście ten szacunek nie może być dowolny, tylko zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym.

Konsument odstąpił od umowy sprzedaży odkurzacza wartego 300 zł. Wezwał sprzedawcę do zapłaty tej sumy w wyznaczonym przez niego terminie, jednakże ten nie zwrócił pieniędzy. W tym przypadku wartość przedmiotu sporu, która powinna być określona przez konsumenta w pozwie wynosi 300 zł.

Formularz

W przeciwieństwie do zwykłego postępowania przed sądem powszechnym, pismo procesowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinno być złożone na urzędowym formularzu. Dotyczy to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • pozwu,
 • odpowiedzi na pozew,
 • sprzeciwu od wyroku zaocznego,
 • pisma zawierającego wnioski dowodowe.

Jak należy wypełnić formularz

REKLAMA

W pozwie należy oznaczyć strony, czyli dokładnie przedstawić dane i adresy powoda i pozwanego, tzn. konsumenta i przedsiębiorcy. Następnie należy wpisać żądaną kwotę pieniężną oraz kwotę i okres, za jaki mają być naliczane odsetki. Żądanie może również dotyczyć określonego zachowania się, wydania rzeczy albo inne. Kolejna rubryka do wypełnienia ma na celu zażądanie zwrotu kosztów procesu, oczywiście w przypadku wygrania sprawy.

Następnym elementem formularza pozwu składanego w postępowaniu uproszczonym jest uzasadnienie. Należy w nim zamieścić wszystkie fakty, z których wynika, że żądanie jakie konsument określił w pozwie jest zasadne. Tutaj przede wszystkim bierze się pod uwagę umowę, z której dane roszczenie albo niewykonany przez pozwanego obowiązek wynika oraz datę, kiedy stało się ono wymagalne.

Nie można oczywiście zapomnieć o wnioskach dowodowych, czyli wszystkich dowodach potrzebnych do poparcia naszej tezy. Wraz z ich oznaczeniem, jeśli osoba składająca pozew nie jest w ich posiadaniu powinna gdzie i u kogo się znajduje, a jeśli niezbędne będzie powołanie świadków – wskazać ich dokładne dane i adres. Do pozwu należy dołączyć również wszystkie dokumenty, na jakie się powołuje powód. Na koniec należy złożyć czytelny podpis osoby wnoszącej pozew oraz datę.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Wzory pozwów i wniosków, Gdzie złożyć pozew.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA