reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Pozew składa się w postępowaniu uproszczonym

Pozew składa się w postępowaniu uproszczonym

Konsument, który zdecyduje się na dochodzenia swoich praw przed sądem powszechnym musi pamiętać o pewnych obowiązkach związanych np. ze złożeniem pozwu na właściwym formularzu.

Jaki tryb postępowania

Właściwe dla większości sporów powstałych miedzy konsumentem a przedsiębiorcą jest postępowanie uproszczone. Sąd rejonowy rozpoznaje sprawy:

  • roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty;
  • o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Wartość przedmiotu sporu

W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, należy podać kwotę pieniężną, która stanowi wartość przedmiotu sporu. W innych sprawach majątkowych powód, czyli osoba składająca pozew, obowiązana jest oznaczyć w piśmie procesowym kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając następujące zasady:

  • do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość;
  • w sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.

Ważną informacją dla konsumenta, jest to, aby oszacował kwotę sporną, której chce dochodzić od przedsiębiorcy. Jeśli nie przekracza ona 10 tys. zł, to znaczy, że właściwym dla niego trybem postępowania przed sądem powszechnym jest postępowanie uproszczone. Oczywiście ten szacunek nie może być dowolny, tylko zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym.

Konsument odstąpił od umowy sprzedaży odkurzacza wartego 300 zł. Wezwał sprzedawcę do zapłaty tej sumy w wyznaczonym przez niego terminie, jednakże ten nie zwrócił pieniędzy. W tym przypadku wartość przedmiotu sporu, która powinna być określona przez konsumenta w pozwie wynosi 300 zł.

Formularz

W przeciwieństwie do zwykłego postępowania przed sądem powszechnym, pismo procesowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinno być złożone na urzędowym formularzu. Dotyczy to:

  • odpowiedzi na pozew,
  • sprzeciwu od wyroku zaocznego,

Jak należy wypełnić formularz

W pozwie należy oznaczyć strony, czyli dokładnie przedstawić dane i adresy powoda i pozwanego, tzn. konsumenta i przedsiębiorcy. Następnie należy wpisać żądaną kwotę pieniężną oraz kwotę i okres, za jaki mają być naliczane odsetki. Żądanie może również dotyczyć określonego zachowania się, wydania rzeczy albo inne. Kolejna rubryka do wypełnienia ma na celu zażądanie zwrotu kosztów procesu, oczywiście w przypadku wygrania sprawy.

Następnym elementem formularza pozwu składanego w postępowaniu uproszczonym jest uzasadnienie. Należy w nim zamieścić wszystkie fakty, z których wynika, że żądanie jakie konsument określił w pozwie jest zasadne. Tutaj przede wszystkim bierze się pod uwagę umowę, z której dane roszczenie albo niewykonany przez pozwanego obowiązek wynika oraz datę, kiedy stało się ono wymagalne.

Nie można oczywiście zapomnieć o wnioskach dowodowych, czyli wszystkich dowodach potrzebnych do poparcia naszej tezy. Wraz z ich oznaczeniem, jeśli osoba składająca pozew nie jest w ich posiadaniu powinna gdzie i u kogo się znajduje, a jeśli niezbędne będzie powołanie świadków – wskazać ich dokładne dane i adres. Do pozwu należy dołączyć również wszystkie dokumenty, na jakie się powołuje powód. Na koniec należy złożyć czytelny podpis osoby wnoszącej pozew oraz datę.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Wzory pozwów i wniosków, Gdzie złożyć pozew.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama