REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie świadczenia może liczyć osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego: wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w maksymalnej wysokości. Po ich wykorzystaniu, jeśli będzie nadal niezdolna do pracy, może wystąpić o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Osoba poszkodowana może również ubiegać się o stałą lub okresową rentę z tytułu orzeczonej niezdolności do pracy.

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze z pracy lub do pracy

Za wypadek w drodze do pracy lub w drodze z pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, gdy przerwanie tej drogi było życiowo uzasadnione i czas przerwy nie przekraczał granic potrzeby. Przyjęte zostanie, że zaszedł wypadek w drodze do lub z pracy również wtedy, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla danej osoby najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.

Drogą do pracy lub z pracy (oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu) jest również droga do miejsca lub z miejsca:

  • innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
  • zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
  • zwykłego spożywania posiłków,
  • odbywania nauki lub studiów.

Zdarzenie zostaje uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia,
  • informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy,
  • ustaleń sporządzającego kartę wypadku.

W karcie wypadku w drodze do pracy i z pracy, określa się okoliczności i przyczyny wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Ustaleń tych dokonują pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami, a w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmioty określone w art. 5 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (w stosunku do zleceniobiorców – zleceniodawca, w stosunku do prowadzących pozarolniczą działalność – ZUS itd). Dlatego też należy niezwłocznie powiadomić płatnika składek o takim zajściu, ponieważ sporządzi on dokumenty, które będą nam potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy powstałej w wyniku zdarzenia, które zaszło.

Jakie świadczenia przysługują

Uprawniony ma prawodo wynagrodzenia chorobowego a także zasiłku chorobowego.

Kodeks pracy przewiduje, że za pierwsze 33 dni orzeczonej niezdolności do pracy w wyniku wypadku pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Od 34 dnia niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek przysługuję od pierwszego dnia ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania. Podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne

Zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 182 dni. Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane po przebadaniu przez lekarza orzecznika ZUS, przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, maksymalnie przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 90%. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, a za pozostały okres 75% podstawy wymiaru. Gdyby niezdolność do pracy przypadała w okresie ciąży świadczenie będzie wynosiło 100% podstawy wymiaru.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

REKLAMA

Renta stała lub okresowa z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy i spełnia łącznie warunki określone w art. 57 i art. 57 a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Istnieje również możliwość przyznania renty szkoleniowej okres 6 miesięcy (z możliwością wydłużenia do maksimum 30 miesięcy na wniosek starosty) w przypadku orzeczenia celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Angelika P. w dwa dni po podpisaniu umowy o pracę uległa wypadkowi komunikacyjnemu wracając do domu z miejsca zatrudnienia. Jej stan wymagał hospitalizacji przez 4 tygodnie, a następnie rekonwalescencji przez 6 tygodni. W poprzednim miejscu zatrudnienia Angelika P. wykorzystała 32 dni wynagrodzenia za czas choroby. Zdarzenie, w wyniku którego Angelika P. stała się niezdolna do pracy zostało uznane za wypadek w drodze do pracy. Angelice P. przysługuje wynagrodzenie za czas choroby za 1 dzień w wysokości 100% wynagrodzenia, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego za 69 dni, w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA