Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku.

Wystawione nam przez lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinniśmy dostarczyć swojemu płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Zaświadczenie jest podstawowym dokumentem przy ustalaniu prawa do zasiłku.

REKLAMA

Jako datę otrzymania przez nas zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba, że udowodnimy, że otrzymaliśmy je w terminie późniejszym. Przy ustalaniu terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymaliśmy to zaświadczenie.

REKLAMA

W przypadku, gdy ubezpieczony dostarczy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25%, począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zasada jest stosowana również do zaświadczeń lekarskich, w których została orzeczona opieka nad dzieckiem chorym lub innym chorym członkiem rodziny. Wysokość zasiłku opiekuńczego może też być więc obniżona o 25%.

Sankcji tej nie stosuje się gdy ubezpieczony udowodni, że nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie z przyczyn od niego niezależnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zleceniobiorca otrzymał 1 września zaświadczenie zwalniające od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, na okres od 1 do 14 września. Zaświadczenie to dostarczył zleceniodawcy 10 września. Termin, w którym powinien przekazać ZUS ZLA płatnikowi składek jest liczony od 2 września i upłynął 8 września. Z powodu przekroczenia tego terminu, zleceniobiorcy zostanie obniżony zasiłek opiekuńczy od 8 dnia niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia, a więc za okres od 8 września do 10 września.

Jeżeli zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy, to obniżenie o 25% wysokości stosuje się tylko do zasiłku.

REKLAMA

Pracownik był niezdolny do pracy od 4 sierpnia do 25 sierpnia. Za ten czas pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. W dniu 26 sierpnia pracownik otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie, stwierdzające jego niezdolność do pracy od 26 sierpnia do 15 września, które dostarczył pracodawcy w dniu 16 września. Termin, w którym zaświadczenie powinno być dostarczone płatnikowi składek upłynął 2 września. Za okres od 26 sierpnia do 5 września pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w pełnej wysokości, mimo opóźnienia w dostarczeniu ZLA. Natomiast wysokość zasiłku chorobowego za okres od 6 do 15 września powinna być obniżona o 25%.

W sytuacji, kiedy niezdolność do pracy przypada w okresie po ustaniu tytułu ubezpieczenia i jest orzeczona więcej niż jednym zaświadczeniem lekarskim, termin 7 dni do dostarczenia ZLA powinien być liczony od daty wystawienia tego zaświadczenia. Chodzi o zaświadczenie, z którego wynika, że nieprzerwana niezdolność do pracy trwa łącznie co najmniej 30 dni i uprawnia do zasiłku. Jeżeli termin ten nie zostanie dotrzymany, wysokość zasiłku ulega obniżeniu o 25% za okres od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej tym zaświadczeniem, które łącznie z poprzednim obejmuje okres co najmniej trzydziestodniowy.

Pracownik został zwolniony 31 marca i stał się niezdolny do pracy 8 kwietnia. W dniu 4 maja dostarczył do ZUS zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby za okresy:

 • od 8 do 21 kwietnia, wystawione 8 kwietnia,
 • od 22 kwietnia do 12 maja, wystawione 22 kwietnia.

Termin, w którym ubezpieczony był zobowiązany złożyć obydwa zaświadczenia jest liczony od następnego dnia po dacie otrzymania drugiego z nich, (tj.od 23 kwietnia) i upływa z dniem 29 kwietnia. Zaświadczenia nie zostały więc złożone w terminie. Dlatego wysokość zasiłku została obniżona o 25% za okres od ósmego dnia niezdolności orzeczonej drugim zaświadczeniem, do dnia dostarczenia obydwu zaświadczeń, tj. za okres od 29 kwietnia do 4 maja.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  REKLAMA

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  REKLAMA