reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku.

Wystawione nam przez lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinniśmy dostarczyć swojemu płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Zaświadczenie jest podstawowym dokumentem przy ustalaniu prawa do zasiłku.

Jako datę otrzymania przez nas zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba, że udowodnimy, że otrzymaliśmy je w terminie późniejszym. Przy ustalaniu terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymaliśmy to zaświadczenie.

W przypadku, gdy ubezpieczony dostarczy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25%, począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zasada jest stosowana również do zaświadczeń lekarskich, w których została orzeczona opieka nad dzieckiem chorym lub innym chorym członkiem rodziny. Wysokość zasiłku opiekuńczego może też być więc obniżona o 25%.

Sankcji tej nie stosuje się gdy ubezpieczony udowodni, że nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie z przyczyn od niego niezależnych.

Zleceniobiorca otrzymał 1 września zaświadczenie zwalniające od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, na okres od 1 do 14 września. Zaświadczenie to dostarczył zleceniodawcy 10 września. Termin, w którym powinien przekazać ZUS ZLA płatnikowi składek jest liczony od 2 września i upłynął 8 września. Z powodu przekroczenia tego terminu, zleceniobiorcy zostanie obniżony zasiłek opiekuńczy od 8 dnia niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia, a więc za okres od 8 września do 10 września.

Jeżeli zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy, to obniżenie o 25% wysokości stosuje się tylko do zasiłku.

Pracownik był niezdolny do pracy od 4 sierpnia do 25 sierpnia. Za ten czas pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. W dniu 26 sierpnia pracownik otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie, stwierdzające jego niezdolność do pracy od 26 sierpnia do 15 września, które dostarczył pracodawcy w dniu 16 września. Termin, w którym zaświadczenie powinno być dostarczone płatnikowi składek upłynął 2 września. Za okres od 26 sierpnia do 5 września pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w pełnej wysokości, mimo opóźnienia w dostarczeniu ZLA. Natomiast wysokość zasiłku chorobowego za okres od 6 do 15 września powinna być obniżona o 25%.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama