reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Przebywasz na zwolnieniu lekarskim - może Cię czekać kontrola

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim - może Cię czekać kontrola

Na zwolnieniu lekarskim mamy odpoczywać i wracać do zdrowia. Często zdarza się, że wykorzystujemy je na wyjazdy zagraniczne, remonty czy załatwianie innych spraw. Musimy jednak uważać, pracodawca może zapukać do naszych drzwi i sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy.

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy powinno być prawidłowo wystawione i wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym płatnicy zasiłków mają prawo sprawdzić powyższe w drodze kontroli.

Skontrolować może nas więc płatnik składek, jeżeli to on wypłaca nam świadczenie za okres zwolnienia. W pozostałych przypadkach możemy być poddani kontroli przez ZUS. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy ZUS.

Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich - polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie na druku ZUS ZLA zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich i czy nie zostało sfałszowane.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - polega na ustaleniu, czy w okresie, na który ustalono naszą niezdolność do pracy:

  • nie wykonujemy pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystujemy zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem,
  • w przypadku zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny – czy poza nami nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

Wątpliwości, czy zaświadczenie o niezdolności do pracy wykorzystywane było niezgodnie z jego celem, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W tym celu otrzymasz pisemne wezwanie (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru), w którym określony zostanie termin badania lub termin do dostarczenia posiadanych wyników badań.

Konieczne do ustalenia fakty lekarz może ustalić poprzez:

  • zbadanie w wyznaczonym miejscu lub w miejscu Twojego pobytu, zamieszkania,
  • skierowanie Cię na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta,
  • zażądanie od Twojego lekarza leczącego udostępnienia dokumentacji medycznej stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia stosownych wyjaśnień i informacji dotyczących stanu zdrowia ubezpieczonego,
  • zlecenie wykonania badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Lekarzowi przeprowadzającemu badanie musisz udostępnić w wyznaczonym terminie posiadaną dokumentację medyczną i umożliwić badanie. W przeciwnym razie Twoje zaświadczenie lekarskie straci ważność od dnia następującego po tym terminie.

Poniesione przez Ciebie koszty przejazdu na badanie ZUS zwraca do wysokości kosztów przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Jeżeli w trakcie kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w wykorzystywaniu przez Ciebie zwolnienia lekarskiego osoba kontrolująca sporządzi protokół, w którym zostanie określone na czym polegało niezgodne z przepisami zachowanie. Do protokołu możesz wnieść uwagi. W razie sporu, zostanie wydana stosowna decyzja, od której będzie Ci przysługiwało odwołanie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama